Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa nakładcza a składki na Fundusz Pracy

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2015-11-04

Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą. W 2015 r. mieliśmy kontrolę ZUS. Po złożeniu przez nas zastrzeżeń do protokołu kontroli zostały uwzględnione częściowo. Czy rzeczywiście za osobę zatrudnioną na podstawie umowy nakładczej należy dla określenia obowiązku zapłaty składek na Fundusz Pracy przeliczać wynagrodzenie na okres całego miesiąca? W umowie gwarantujemy najniższe wynagrodzenie z IV kwartału poprzedniego roku. Wynagrodzenie jest zależne od wykonanej pracy – akord indywidualny.

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasady opłacania składek na FP i FGŚP wskazane są w przepisach ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Według niej:

„Art. 104. 1. Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, w przypadku osób, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co najmniej wynagrodzenie, o którym mowa w tym przepisie, opłacają:

1) pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby:

a) pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym,

b) wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą”.

Przepis ten wskazuje na zasady ustalania kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na Fundusz Pracy. Według niego obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone są od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a w przypadku osób, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co najmniej wynagrodzenie, o którym mowa w tym przepisie (art. 6 ust. 2: „wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę”).

Wynika z tego jasno, że konieczne jest przeliczanie wynagrodzenia w skali miesiąca.

Gdy wynagrodzenie to przekracza minimalne wynagrodzenie a dla pracowniku w I roku pracy 80% minimalnego wynagrodzenia – płacona jest składka na FP.

Wynagrodzenia nie przelicza się, jak Pani to opisała, „na okres całego miesiąca”, ale „w skali miesiąca”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Czy jedna osoba może prowadzić dwie działalności gospodarcze?

Czy w ramach jednej działalności gospodarczej osoba może wykonywać usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz w innym...

 

Rezygnacja z bycia VAT-owcem a zwrot VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Przed 5 laty nabyłem samochód osobowy i wprowadziłem go do...

 

Prowadzenie działalności przy składkach na KRUS

Jestem nauczycielem, ale nie pracuję. Ubezpieczam się w KRUS od 4 lat. Mam zamiar otworzyć swoją działalność. Chciałabym m.in. uczyć obserwowania...

 

Jak formalnie zająć się handlem obwoźnym?

Chcę zająć się handlem obwoźnym towarów sprowadzanych z Chin. Czy muszę założyć działalność, jak to sformalizować? Jakie podatki będę musiał...

 

Czy mogę sprzedawać przedmioty po kilka sztuk jednemu nabywcy po niższej cenie?

Czy zgodne z prawem jest założenie sklepu internetowego sprzedającego osobom prywatnym po kilka sztuk danego przedmiotu taniej niż w innych sklepach?...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »