Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa ajencyjna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2014-07-28

Nasza spółka cywilna podpisała umowę ajencyjną z firmą X. Umowa została nam wypowiedziana. Zakłada jednak 3-miesięczny zakaz konkurencji obwarowany karą umowną. Czy w przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy ta zasada wciąż obowiązuje? Czy możemy się jakoś uchronić przed karą, chcąc rozpocząć działalność konkurencyjną?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Podstawę prawną niniejszej odpowiedzi stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, zwanego dalej K.c., oraz przepisy Kodeksu pracy, zwanego dalej K.p.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania, jak i przedstawionej w załączeniu umowy wynika, że Państwa firma (spółka cywilna) zawarła umowę ajencyjną z firmą X, która to umowa zawiera wskazania co do zakazu konkurencji w okresie obowiązywania umowy oraz w okresie trzech miesięcy po zakończeniu jej obowiązywania. Zakaz konkurencji w okresie obowiązywania umowy jest bezsporny i jako taki nie budzi żadnych wątpliwości. Wątpliwości związane są przede wszystkim z punktem 8. umowy, zgodnie z którym „w okresie trzech miesięcy po zakończeniu jej obowiązywania Ajent bez uprzedniej zgody X wyrażonej pod rygorem nieważności na piśmie zobowiązuje się do nieprowadzenia pośrednio lub bezpośrednio działalności konkurencyjnej”. Istotne jest, iż umowa ajencyjna nie przewiduje żadnego dodatkowego wynagrodzenia z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji. Wynagrodzenie takie nie jest przewidziane zarówno w trakcie trwania umowy (co jest zrozumiałe), jak i w okresie trzech miesięcy, o których mowa powyżej. „W przypadku naruszenia postanowień punktu 8. Ajent zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz X kary umownej w wysokości 60 tys. zł, a w przypadku naruszenia tych postanowień przez Współpracowników karę umowną w wysokości 1 tys. zł za każdy przypadek naruszenia”.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zasadne jest podniesienie, że z treści umowy wynika, jakoby umowa podpisana została przez wszystkich wspólników spółki cywilnej jako reprezentujących spółkę. Powyższe wywodzić należy z faktu, iż w rubryce NIP i REGON znajdującej się na stronie 1 umowy widnieje tylko jednej NIP i jeden REGON. Proszę bowiem pamiętać, iż wspólnicy spółki cywilnej są przedsiębiorcami. Z treści umowy wynika jednak, iż umowa jest podpisana ze spółką cywilną, a nie z przedsiębiorcami (każdym z Państwa z osobna).

Dokonując oceny prawnej załączonej przez Pana umowy ajencynej (mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny), w mojej ocenie nie można podzielić poglądu prezentowanego przez część przedstawicieli doktryny, że w ramach zasady swobody zawierania umów, o której mowa w art. 3531 K.c., i kształtowania treści takiej umowy, strony mogły wprowadzić postanowienia określające pojęcie nieuczciwej konkurencji, przy jednoczesnym ustanawianiu kar umownych (wszystko zawarte w pkt 8. umowy) bez jednoczesnego postanowienia o przysługującym Ajentowi odszkodowaniu.

W mojej ocenie dochodzi w takich sprawach do naruszenia granic swobody zawierania umów określonych w art. 3531 K.c. Przede wszystkim z innego punktu widzenia należy ocenić skuteczność zobowiązania Ajenta do zaniechania podejmowania czynów „nieuczciwej konkurencji” w okresie związania umową ajencyjną, a zupełnie inaczej kwestia się ma przez okres trzech miesięcy po ustaniu umowy ajencyjnej. To drugie zobowiązanie, tj. po ustaniu stosunku, nie jest ważne, gdyż narusza zasady współżycia społecznego. Nie można bowiem uznać, aby zgodne było z zasadami współżycia społecznego zobowiązanie Ajenta do niepodejmowania działalności konkurencyjnej przez czas trzech miesięcy po zakończeniu jej obowiązywania po ustaniu umowy, bez jakiegokolwiek ekwiwalentu. Zwolennicy poglądu, który sam podzielam, wskazują, iż w tej materii analogicznie należy odwołać się do art. 1012 K.p., w którym przewidziano możliwość zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, jednakże za zapłatą odszkodowania.

Należy przy tym podkreślić, że taki zamiar stron oznacza w istocie wprowadzenie umownej klauzuli konkurencyjnej, a złamanie tego zakazu strony określiły mianem „czynu nieuczciwej konkurencji” (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 11 września 2003 r., sygn. akt III CKN 579/2001).

W mojej ocenie umowa ajencyjna winna być postrzegana przez pryzmat umowy-zlecenia lub umowy współpracy.

Na Pana korzyść przemawia pogląd Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2003 r., sygn. akt III CKN 579/2001, zgodnie z którym „zleceniobiorca może zgodnie z zasadą swobody umów zobowiązać się wobec zleceniodawcy do niepodejmowania działań konkurencyjnych w czasie trwania umowy”. Per analogiam Sąd Najwyższy wyłączył możliwość zawarcia klauzuli zakazu konkurencji po ustaniu stosunku zlecenia bez odszkodowania dla przyjmującego zlecenie. Jak czytamy w uzasadnieniu tegoż wyroku, takie zobowiązanie jest nieważne, gdyż narusza zasady współżycia społecznego.

W tym samym wyroku Sąd Najwyższy wskazał nadto, iż „kara umowna może być rażąco wygórowana w momencie jej zastrzegania, bądź stać się taką w następstwie późniejszych okoliczności (np. gdy szkoda wierzyciela jest znikoma)”, odwołując się tym samym do art. 484 § 2 K.c., zgodnie z którym „jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej”; to samo dotyczy przypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana. Nie ulega wątpliwości, iż przewidziany niniejszą umową zakaz konkurencji przy tej wysokości kary umownej jest „śmiercią dla spółki”, co w mojej ocenie wskazuje na naruszenie zasad współżycia społecznego. Pragnę jednak zauważyć, iż firma X zawsze będzie mogła powoływać się na zasadę swobody umów, a to z uwagi na fakt, iż zakaz konkurencji obejmuje jedynie okres 3 miesięcy.

Wskazać należy nadto na drugi pogląd (mniej korzystny dla Państwa), z którego wynika, że zasada swobody umów jest tak dalece rozwinięta i przyjęta w praktyce, że możliwe jest zawarcie postanowienia o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku zobowiązaniowego bez odszkodowania. Zwolennicy powyższego poglądu wskazują na treść art. 58 § 1 K.c., zgodnie z którym „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy”.

Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż nikt nie jest w stanie dać Panu 100% gwarancji, a to z uwagi na rozbieżne poglądy doktryny. W mojej jednak ocenie zakaz konkurencji bez jednoczesnego wskazania odszkodowania na rzecz spółki może być postrzegany jako postanowienie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Istotne z punktu widzenia Pana interesu jest orzeczenie Sądu Najwyższego o sygn. akt III CKN 579/2007, w którym stwierdzono, iż takie zobowiązanie jest nieważne, gdyż narusza zasady współżycia społecznego.

Wyraźnie wskazać należy jednak, iż umowa ajencyjna została podpisana przez spółkę ze wszystkimi tego konsekwencjami i uprawnieniami. W mojej ocenie w takiej sytuacji każde z Państwa ma prawo do tego, by zająć się działalnością konkurencyjną. Powyższe mogę jednak jedynie mniemać, bowiem umowa ajencyjna, którą Pan wysłał, nie jest na żadnej stronie parafowana, jak i nie jest podpisana. Jeżeli bowiem umowę podpisała spółka, w mojej ocenie tylko spółka jest związana zakazem konkurencji, o którym mowa w pkt 8. umowy. Z chwilą rozwiązania spółki, w mojej ocenie, mogą Państwo zawiązać nową spółkę i wówczas istnieje możliwość podjęcia działalności konkurencyjnej w rozumieniu umowy. Konieczne jest jednak rozwiązanie umowy spółki, a nie jej przekształcenie w inną formę prawną. Nie można zatem przekształcić spółki w inny podmiot bez jej rozwiązania. Konieczne jest rozwiązanie spółki ze wszystkim tego konsekwencjami. Od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów poniższych. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby umowa podpisana była z każdym z Państwa z osobna. W sytuacji jednak podpisania umowy ze spółką, rozwiązanie spółki powoduje, iż nie obowiązuje zakaz konkurencji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skład masy upadłości

Firma X przekazała naszej firmie w 2010 r. trzy maszyny w celu wykonania ostatecznych produktów, za które firma X nie zapłaciła (uzyskaliśmy prawomocny nakaz zapłaty za produkty 20.11.2013 r.). W grudniu syndyk poinformował nas o upadłości firmy X. Mamy oddać maszyny, które wejdą w skład masy upadłości firmy X. Czy musimy przekazać te maszyny syndykowi? Czy mamy prawo do zatrzymania ich na mocy art. 461 Kodeksu cywilnego?

Pełnomocnik spółki na emeryturze

Posiadam w spółce, w której jestem aktualnie zatrudniony na stanowisku prezesa, ponad 50% udziałów. Niebawem przechodzę na emeryturę, zaproponowano mi, abym, będąc już na emeryturze, pełnił funkcję pełnomocnika spółki (uchwałą zgromadzenia wspólników). Funkcję pełnomocnika mam pełnić odpłatnie. Kto może ustalić wynagrodzenie dla pełnomocnika (czy może to być również zarząd spółki) i jaka forma zatrudnienia będzie w mojej sytuacji najkorzystniejsza?

Przekazanie prawa członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej

Moi rodzice całe życie zawodowe przepracowali jako członkowie i domownicy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Ja od urodzenia, czyli przeszło 60 lat, mieszkam razem z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym, chociaż do własnej emerytury pracowałem poza spółdzielnią. Kilka lat temu ojciec jako członek spółdzielni zmarł, matka tym samym z domownika stała się członkiem. Czy ja w przedstawionym przypadku posiadam status domownika i czy mama może notarialnie przekazać mi swoje prawa członkowskie?

Co zrobić aby zostać wykreślonym z KRS jako wiceprezes spółki?

Co muszę zrobić, aby zostać wykreślonym z KRS, gdzie widnieję jako wiceprezes i członek zarządu? Oprócz mnie w zarządzie jest jeszcze jedna osoba, która jednocześnie pełni stanowisko prezesa zarządu. Czy mam samodzielnie złożyć rezygnację na ręce prezesa zarządu i to wystarczy? Czy również mam złożyć wniosek o wykreślenie z KRS?

Niezgłoszenie nowego udziałowca do KRS

Mam podpisaną umowę sprzedaży udziałów, oczywiście notarialnie. Co jeżeli firma, która udziały mi sprzedała, nie zgłosi mnie do KRS? Czy to tylko niedopełnienie obowiązków, czy ma to dalsze konsekwencje, np. takie, że akt notarialny nie ma mocy, czy blokuje to w jakiś sposób moje przywileje, czy może ktoś np. wycofać się z wypłacenia należności z tytułu udziałów?

Umowa chroniącą przed niedostarczeniem towaru

Mój dostawca palet stara się o faktoring. Pieniądze mają mu wypłacać na postawie faktur wystawianych do mnie. On chce wystawiać mi fakturę, a towar dostarczać w przeciągu 5 dni od daty faktury. Chciałbym skonstruować umowę z dostawcą chroniącą mnie przed niedostarczeniem towaru lub dostarczeniem towaru złej jakości. Może jakiś protokół odbioru towaru potwierdzający dostawę i jakość, że np. bez niego faktura będzie anulowana. Czy może faktura proforma wystarczy? Czy widzieliby Państwo tu jakieś rozwiązanie?

Dochodzenie wierzytelności na drodze cywilnej mimo upadłości spółki

Jestem wspólnikiem spółki jawnej, którą prowadziłem z kuzynem. W 2011 roku spółka zaczęła mieć kłopoty finansowe. Zaczęły pojawiać się sprawy sądowe i egzekucje komornicze. W 2013 r. r sąd na mój wniosek ogłosił upadłość naszej spółki. Majątek spółki wynosił około 200 000 zł. Syndyk masy upadłościowej sprzedał majątek spółki za 80 000 zł. Kwota została podzielona na naszych wierzycieli w kolejności zgodnej z przepisami prawa. Kilku wierzycieli poinformowało mnie, że będą dochodzić swoich wierzytelności na drodze cywilnej. Do kiedy wierzyciel może dochodzić ode mnie swoich pieniędzy? Część z nich ma już wyroki sądowe sprzed daty upadłości. Są wśród nich również bank i częściowo urząd miasta (podatek od nieruchomości).

Syndyk korzystający z pomocy prawnika

Czy syndyk, który nie jest prawnikiem, prowadzący postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego, może w tym postępowaniu korzystać z pomocy prawnej profesjonalnego prawnika (radcy prawnego) i zlecać mu sporządzanie opinii prawnych dotyczących zagadnień prawnych ujawnionych w toku tego postępowania, jak również udzielać mu pełnomocnictw do prowadzenia postępowań sądowych o roszczenia przysługujące masie upadłości, obciążając tę związanymi z tym kosztami, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}