Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż gruntu pod zabudowę spółce z o.o. - jak się zabezpieczyć?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-01-18

Planuję transakcję sprzedaży gruntu pod zabudowę. W MPZP działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne. Sprzedaję ten grunt jako osoba prywatna, kupującym jest spółka z o.o., która chce zakupić grunt za ustaloną cenę, ale na raty. Spłata miałaby nastąpić według harmonogramu w ciągu 2 lat. Jako zabezpieczenie otrzymania zapłaty chcemy wpisać klauzulę o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz ustanowić hipotekę na nieruchomości. Czy wskazane byłoby zastosowanie jeszcze jakiegoś innego zabezpieczenia, a jeśli tak, to jakiego (weksel, poręczenie majątkowe podpisane przez prezesa lub zarząd, zastaw)? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy sprzedaży gruntu na raty ze spółką z o.o., aby mieć gwarancję zapłaty?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek

Zacznę od tego, że nigdy nie będzie miał Pan pewności, że spółka z o.o., która ma ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania, zapłaci należność. Może Pan jedynie jak najlepiej się zabezpieczyć i liczyć na pozytywny obrót sytuacji i uczciwość kupującego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zacznę od Pana propozycji:

  • hipoteka – bezdyskusyjnie,
  • weksel – zbytecznie, bowiem jeśli prezes nie ma majątku, to weksel nic Panu nie da,
  • zastaw – o ile jest na czym.

Najlepiej zabezpieczyć coś, co jest, istnieje i ma wymierną wartość – Pana nieruchomość.

Podpisując umowę ze spółką, proszę zwrócić uwagę na to, jaki ma ona kapitał założycielski. Przede wszystkim jednak proszę zwrócić uwagę na aktualny odpis z KRS wskazujący, czy osoba, która podpisuje umowę, ma należyte umocowanie. W KRS jest wpis określający rodzaj reprezentacji – czy sam prezes, czy prokurent, czy obaj, czy prezes i członek zarządu. Kombinacje są różne, ale podpisać akt może tylko osoba, która wymieniona jest w KRS jako reprezentacja spółki.

Ponadto przydałoby się zaświadczenie z US i ZUS o braku zaległości, aby nie zajęli nieruchomości.

Wróćmy do hipoteki – określa ona wierzytelność, ale nie zabroni spółce sprzedać gruntu razem z hipoteką. Potem pozostanie Panu egzekucja z nieruchomości.

Hipoteka jest jasna – wpis w księdze wieczystej powoduje, że ktokolwiek stanie się właścicielem, Pan ma możliwości prowadzenia egzekucji z nieruchomości, ale zwykle taka egzekucja przez komornika nie pozwala na pełne zaspokojenie – bowiem komornik sprzedaje nieruchomość zwykle za 75% wartości.

Jednak warto byłoby, obok hipoteki, wpisać prawo pierwokupu do księgi wieczystej. Wówczas jeśli spółka sprzeda nieruchomość – Pan będzie o tym wiedział, bo może skorzystać z prawa pierwokupu.

Nadto proszę zadbać o podpisanie pełnomocnictwa niegasnącego i nieodwołalnego, aby w razie braku spłaty według harmonogramu mógł Pan przenieść na siebie z powrotem własność nieruchomości.

Czyli podpisze Pan akt sam ze sobą i znowu będzie właścicielem nieruchomości, a dodatkowo należy wówczas uregulować kwestię zwrotu dotychczasowych wpłat, nakładów – najlepiej najkorzystniej dla Pana.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}