Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka z o.o. w organizacji a biuro rachunkowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-29

Posiadam spółkę z o.o. w organizacji. Czy w związku z tym od razu obowiązuje mnie obsługa biura rachunkowego? Czy też dopiero po wpisie do KRS mogę nawiązać współpracę z biurem rachunkowym? Jak to wygląda z mocy prawa podatkowego?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Nie istnieje przymus prowadzenia urządzeń rachunkowych czy rozliczeń podatkowych spółki przez podmiot zewnętrzny (bez znaczenia jaki). Ustawodawca nie wskazuje na obowiązek outsourcingu w tym zakresie, zresztą byłoby to niezgodne z szeregiem zasad ogólnych różnych gałęzi prawa. Tym samym, w dowolnym momencie (już obecnie, za jakiś czas, a nawet nigdy) może, ale nie musi, spółka związać się z biurem podatkowym/rachunkowym, doradcą podatkowym lub innym podmiotem prowadzącym księgi.

Nie zmienia powyższe jednak faktu, iż spółka winna już „prowadzić księgowość”, bowiem zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości przepisy tejże ustawy stosuje się co do zasady, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek handlowych m.in. kapitałowych, w tym również w organizacji. Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym (w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń). Jak wnioskuję z opisu, zdarzenia takie miały już miejsce, więc księga winna zostać otwarta. Na ogół pierwszym zdarzeniem jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego.

Spółka z o.o. w organizacji jest także podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i może być podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}