Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka z o.o. w organizacji a biuro rachunkowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-29

Posiadam spółkę z o.o. w organizacji. Czy w związku z tym od razu obowiązuje mnie obsługa biura rachunkowego? Czy też dopiero po wpisie do KRS mogę nawiązać współpracę z biurem rachunkowym? Jak to wygląda z mocy prawa podatkowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie istnieje przymus prowadzenia urządzeń rachunkowych czy rozliczeń podatkowych spółki przez podmiot zewnętrzny (bez znaczenia jaki). Ustawodawca nie wskazuje na obowiązek outsourcingu w tym zakresie, zresztą byłoby to niezgodne z szeregiem zasad ogólnych różnych gałęzi prawa. Tym samym, w dowolnym momencie (już obecnie, za jakiś czas, a nawet nigdy) może, ale nie musi, spółka związać się z biurem podatkowym/rachunkowym, doradcą podatkowym lub innym podmiotem prowadzącym księgi.

Nie zmienia powyższe jednak faktu, iż spółka winna już „prowadzić księgowość”, bowiem zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości przepisy tejże ustawy stosuje się co do zasady, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek handlowych m.in. kapitałowych, w tym również w organizacji. Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym (w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń). Jak wnioskuję z opisu, zdarzenia takie miały już miejsce, więc księga winna zostać otwarta. Na ogół pierwszym zdarzeniem jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego.

Spółka z o.o. w organizacji jest także podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i może być podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »