Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja wspólnika zarządu spółki z o.o. z pełnionej funkcji

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2015-05-13

Ja i wspólnik (członek zarządu, ja jestem prezesem – nie ma więcej członków) mamy spółkę z o.o. Wspólnik chce zrezygnować. Jakie będą tego konsekwencje? Wspólnik jest kierownikiem działu zatrudnionym na umowę o pracę. Obawiam się, że będzie chciał odzyskać kwotę rezerwy na jego wynagrodzenie (dostawał też prowizję za projekty). Jak bronić się przed jego zamiarami? Dodam, że mamy po 50% udziałów.

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

W spółce z o.o. są wspólnicy posiadający określone udziały (w przedmiotowej sprawie po 50%). Wszyscy wspólnicy tworzą organ spółki, jakim jest zgromadzenie wspólników.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niezależnie od tego wspólnik może być członkiem zarządu spółki z o.o. Co też ma miejsce w Pana przypadku – obaj wspólnicy są w zarządzie.

Powołanie w skład zarządu spółki oznacza tylko nawiązanie stosunku organizacyjnego (korporacyjnego) między spółką a osobą powołaną do zarządu. Nie oznacza to automatycznego nawiązania stosunku pracy (do tego potrzebna jest odrębna umowa o pracę) ani zawarcia innej umowy.

Bardzo często (jak w przypadku wskazanej spółki) z członkiem zarządu zawierana jest odrębna umowa o pracę na innym stanowisku niż członek zarządu. Jak wskazuje Kodeks spółek handlowych (art. 203 § 1), „członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników.” Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.

Przepis ten wskazuje, że w razie odwołania danej osoby ze składu zarządu (lub wyjścia z zarządu w innej formie), jeżeli jest z nią zawarta umowa o pracę – osoba ta zachowuje wobec spółki roszczenia ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.

Jeżeli spółka nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec byłego członka zarządu z tytułu stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu – osoba ta ma prawo do żądania ich spełnienia oraz dochodzenia na drodze sądowej.

Pan jest prezesem zarządu, a wspólnik jego członkiem. Według wpisów w KRS w zakresie reprezentacji – każdy członek zarządu samodzielnie reprezentuje spółkę. A jak wynika z przesłanego projektu umowy spółki, „do składania oświadczeń w imieniu Spółki uprawniony jest każdy członek Zarządu samodzielnie”; oraz „Zarząd składa się z jednego lub większej liczby członków”.

Odejście członka zarządu z jego składu (odwołanie, skutecznie złożona rezygnacja) spowoduje, że zarząd stanie jednoosobowy. Jest to sytuacja dopuszczalna tak przez prawo jak i projekt umowy spółki).

Spółka nadal będzie miała organ uprawniony do jej reprezentowania oraz prowadzenia jej spraw — z uwagi na jednoosobową reprezentację (według KRS).

Konieczne będzie tylko zgłoszenie przez Pana jako zarząd tego faktu do KRS – wykreślenie wspólnika jako członka zarządu.

Odchodzący członek zarządu przestanie teoretycznie odpowiadać za zobowiązania spółki powstałe po dacie jego odejścia (bez względu na ujawnienie tego faktu w KRS).

Z opisu wynika, że członek zarządu jako kierownik działu był zatrudniony na umowę o pracę i w tej umowie jest dodatkowe dla niego wynagrodzenie w postaci prowizji od projektów.

Teoretycznie prowizja ta powinna być więc wypłacona po zakończeniu projektu (uzyskaniu wynagrodzenia z tytułu jego realizacji) lub w innym wskazanym w umowie terminie. Jeżeli termin nie był ustalony – powstaje problem z ustaleniem tego terminu (dla potrzeb wymagalności roszczenia kierownika działu oraz terminu naliczania odsetek za zwłokę).

Można byłoby uznać, że skoro nie wypłacano tej prowizji, to kierownik działu w sposób dorozumiany (a być może w rozmowie z Panem) zgodził się na wypłacenie prowizji, gdy spółka osiągać będzie zyski. Lecz takie twierdzenie wymagałoby jego udowodnienia przez spółkę.

Odejście wspólnika z zarządu nie powoduje rozwiązania umowy o pracę z nim jako kierownikiem działu. Nadal będzie on pracownikiem spółki i zachowuje wszelkie uprawnienia pracownicze. A jednym z nich jest prawo do dodatkowego wynagrodzenia w postaci prowizji od projektów.

Wskazane byłoby więc rozwiązanie umowy o pracę, najlepiej na mocy porozumienia stron. Należałoby przeanalizować sytuację pod kątem wypowiedzenia umowy, w taki sposób, by ewentualny proces sądowy nie został przegrany przez spółkę.

Były członek zarządu ma prawo żądać od spółki wypłacenia tej prowizji w całości wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę. Brak środków w spółce nie stanowi przeszkody do wysunięcia takiego żądania. Wypłata prowizji nie jest zapewne uzależniona od tego, czy spółka osiągnie zysk w danym roku w wysokości co najmniej owej prowizji, czy też nie.

Spodziewać należałoby się ze strony wspólnika, po jego odejściu z zarządu. wezwania do zapłaty ze wskazaniem kwoty oraz terminu zapłaty, ewentualnie odsetek ze wskazaniem daty początkowej ich naliczenia. Po bezskutecznym upływie terminu do zapłaty być może wspólnik wystąpi do sądu z pozwem o zapłatę. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku mogłaby wystąpić do komornika z wnioskiem o jej wyegzekwowanie z majątku spółki. Jeżeli spółka nie ma majątku ruchomego nadającego się do zbycia (wierzytelności u swoich kontrahentów znanych wspólnikowi) ani pieniędzy na koncie – to egzekucja okaże się bezskuteczna.

W razie bezskutecznej egzekucji z majątku spółki oznaczałoby to, że może ona wystąpić z żądaniem zapłaty wobec członków zarządu, którzy w nim byli, gdy powstawało to zobowiązanie. Prowizja ta stanowiłaby zobowiązanie spółki wobec byłego członka zarządu zatrudnionego jako kierownik działu. Zobowiązanie to powstało w czasie, gdy osoba ta była w zarządzie.

Udziały wspólników po 50% to w mojej ocenie najgorsza z możliwych opcji dla spółki z o.o. Powoduje to zablokowanie ZW – ponieważ według projektu dla ważności ZW konieczne jest bycie na nim co najmniej 51% kapitału (udziałów), a nadto uchwały są podejmowane bezwzględną większością głosów oddanych (nawet gdy dojdzie do ZW, to żadna uchwała nie będzie podjęta, ponieważ nie uzyska większości bezwzględnej głosów oddanych – 50% za, 50% przeciw – nie ma więcej niż połowy głosów oddanych „za”).

Układ kapitałowy w Pana spółce rodzi ryzyko powstania „pata decyzyjnego”. Nie będzie możliwe powołanie członków zarządu spółki, których mandaty wygasły wskutek powodu upływu kadencji. Kadencja twa 3 lata. Spółka może pozostać bez organu wykonawczego. Przy braku porozumienia i wzajemnych ustępstw – realne staje się ustanowienie dla spółki kuratora.

Temu, że wspólnik będzie „grał” przeciwko spółce, raczej nie da się uniknąć.

A Pan nie ma instrumentów pozwalających szybko i skutecznie temu zapobiec.

Według Kodeksu:

„Art. 266. § 1. Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.

§ 2. Umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z powództwem, o którym mowa w § 1, także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym przypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.

§ 3. Udziały wspólnika wyłączonego muszą być przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu”.

Ale Pan samodzielnie nie posiada więcej niż połowa kapitału zakładowego, co niweczy pomysł skorzystania z tego przepisu.

Po wyjściu wspólnika z zarządu pozostaje Panu np.:

  • ustanowienie prokurenta (jako zarząd jednoosobowy może Pan to uczynić) z prokurą pełną, jednoosobową dającą prokurentowi prawo do reprezentowania spółki samodzielnie i w pełnym zakresie;
  • zgłoszenie tego do KRS,
  • złożenie przez Pana rezygnacji z funkcji prezesa.

Spółka będzie bez zarządu, ale ma osobę, która może ją reprezentować.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prawo kontroli spółki z o.o.

Jestem udziałowcem spółki z o.o. (mam 30% udziałów). Spółka ma siedzibę w Polsce, ale ja na stałe mieszkam w Anglii. Spotykam się jedynie ze wspólnikiem na walnym zgromadzeniu kilka razy w roku. Ostatnio zacząłem podejrzewać, że wspólnik kupuje na koszt firmy materiały do wykończenia własnego mieszkania. Czy mam prawo do skontrolowania finansów spółki?

 

Zaciąganie zobowiązań przez spółkę z o.o. z jedynym udziałowcem

Jestem 100% udziałowcem spółki z o.o., ale nie pełnię w niej żadnych funkcji, ani nie jestem w niej zatrudniony. Nowy kontrahent przy zawieraniu kontraktu ze spółką zażądał ode mnie jako jedynego udziałowca zgody w formie uchwały na realizację kontraktu. Uzasadnia to tym, że kontrakt przewyższa wysokość kapitału zakładowego spółki. Chciałbym wiedzieć, co taka zgoda na zaciągnięcie zobowiązania przez spółkę oznacza dla mnie jako jedynego udziałowca?

Spółka z o.o. w organizacji a biuro rachunkowe

Posiadam spółkę z o.o. w organizacji. Czy w związku z tym od razu obowiązuje mnie obsługa biura rachunkowego? Czy też dopiero po wpisie do KRS mogę nawiązać współpracę z biurem rachunkowym? Jak to wygląda z mocy prawa podatkowego?

Egzekucja z majątku prezesa firmy

Czy komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne przeciwko osobie fizycznej, która jest prezesem spółki z o.o., a zarazem udziałowcem, który posiada 40% udziałów, może zając konto spółki, czyli osobowości prawnej, jeżeli egzekucja nie dotyczy spółki?

Nabycie odziedziczonych udziałów w spółce z o.o.

Zmarł mój wspólnik i członek zarządu spółki z o.o., który posiadał 60% udziałów, ja mam 40% i też jestem w zarządzie. Spadek odziedziczyło jego dwoje dzieci po połowie (wkrótce uprawomocni się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku). Spadkobiercy nie chcą ustanawiać wspólnego przedstawiciela, tylko przed notariuszem dokonać częściowego działu spadku (udziałów w spółce), aby każdy miał 30%. Jeden spadkobierca pracuje w spółce. Drugi złożył mi propozycję odkupienia od niego odziedziczonych udziałów, czemu nie sprzeciwia się spadkobierca pracujący w spółce. O ile to możliwe, chciałbym przeprowadzić całą procedurę w KRS dotyczącą struktury zmian w spółce jednorazowo. Wiem, że mam na to 7 dni. Czy spadkobiercy podczas częściowego działu spadku powinni podać wartość udziałów w cenie nominalnej, tak jak były obejmowane? Czy po dziale spadku spadkobierca będzie mógł odsprzedać mi udziały i czy drugi spadkobierca musi na piśmie wyrazić na to zgodę? W umowie spółki jest zaznaczone, że udziały mogą być zbywane i pozostali wspólnicy mają pierwszeństwo ich zakupu. Nie ma stwierdzenia, że wspólnicy muszą wyrazić na to zgodę.

Nabycie udziałów przez zagraniczną spółkę

Zagraniczna spółka szwajcarska chce nabyć (objąć) udziały w polskiej spółce z o.o. Zakup dotyczy ok. 9% wartości udziałów, ale różnica pomiędzy ich wartością a ceną sprzedaży to ok. 250 tys. zł – ma być przeznaczona na kapitał zapasowy (agio). Czy z tego tytułu będzie do zapłacenia podatek? Dodam, że prezesem zarządu w obu spółkach jest ta sama osoba. Nie była dokonywana wycena udziałów. Polska spółka z o.o. posiada udziały w spółce szwajcarskiej.

Aresztowanie prezesa spółki

Jestem jedynym wspólnikiem spółki z o.o. (100% udziałów). Prezes (zarząd jest jednoosobowy) został aresztowany w związku z działaniami innej spółki. Czy muszę odwołać prezesa z jego funkcji i powołać nowego? Czy na czas jego nieobecności (pobyt w areszcie) mogę powołać prokurenta? Jak najlepiej zapewnić ciągłość działań spółki i jakie działania muszę podjąć w związku z tą sytuacją?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}