Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rejestracja siedziby działalności w kupionym domu

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-08-19

Zamierzam zakupić dom bliźniak. Wypis z rejestru gruntów mówi o tym, że jest to grunt rolny zabudowany klasa Br-RIIIa, pow. 0,045 ha. Brak planu zagospodarowania przestrzennego. Nie mogę w żadnym urzędzie potwierdzić, czy w takim domu mogę zarejestrować istniejącą działalność gospodarczą (praca biurowa, wykorzystuję jeden, pokój czyli 10% pow. nieruchomości).

Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli nie zmienia Pani sposobu użytkowania domu, to może Pani bez przeszkód prowadzić niniejszą działalność gospodarczą. Mając na uwadze art. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, „podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Rodzaj gruntu czy też wypis z rejestru, na jakim znajduje się budynek, nie ma znaczenia przy rejestracji działalności gospodarczej.

Organ bowiem nie narzuca przedsiębiorcy miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani nie zakazuje prowadzenia takiej działalności w różnych miejscach. Jeżeli chodzi o dom, w którym będzie Pani także mieszkać, to jedyną okolicznością, która wymaga analizy, jest zmiana użytkowania takiego lokalu.

Zgodnie natomiast z treścią art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane „przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności: podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń”.

Jeżeli jednak chce Pani prowadzić w pokoju biuro, to oczywiście powyższy przepis nie ma zastosowania. Dla ustawodawcy kluczowa jest bowiem zmiana bezpieczeństwa i warunków takiego obiektu budowlanego. Wiadome jednak jest, iż domowe biuro nie kwalifikuje powyższych przesłanek.

Ponadto wskazuję, iż nie ma w obowiązujących przepisach obostrzenia co do miejsca, w którym działalność gospodarcza ma być zarejestrowana. Teoretycznie może Pani ją zarejestrować wszędzie. Dopuszczalne jest także zarejestrowanie działalności np. w wynajmowanym mieszkaniu. Oczywiście, trzeba legitymować się wtedy odpowiednim tytułem umownym, jednak w myśl art. 10 ust. 1 powyższej ustawy organy działają na podstawie pogłębionego zaufania do przedsiębiorcy.

Podsumowując, wskazuję, iż jeżeli prowadzona przez Panią działalność gospodarcza, nie zmienia sposobu użytkowania obiektu budowlanego, to nie ma prawnych przeszkód, aby prowadziła Pani działalność gospodarczą w domu. Proszę jednak pamiętać, iż działalność taka nie powinna być uciążliwa dla sąsiadów – jeżeli jednak jest to biuro, to nie powinno to generować nadmiernych uciążliwości. Marginalnie także podkreślam, że często praktyką – z uwagi na koszty oraz charakter działalności – jest rejestrowanie przedsiębiorstw we własnych domach czy też mieszkaniach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}