Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rachunek czy faktura - zmiany od 2014 roku w prowadzeniu działalności gospodarczej

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2014-10-30

Dostałam informację, że od 1 stycznia 2014 roku nie ma rachunków dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Nasi kierowcy w 99% są zwolnieni z VAT-u z racji nieprzekroczenia 150 tys. obrotu i do tej pory wystawiali rachunki. Jaki dokument mają wystawiać teraz? Czy u tego 1% kierowców, którzy są na vacie, nic się nie zmieniło i nadal wystawiają faktury VAT, czy też zmienił się im dokument, który wystawiają jako potwierdzenie usługi?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Do końca 2013 roku wystawianie faktur regulowała ustawa o VAT i rozporządzenie wykonawcze do niej, natomiast zasady wystawiania rachunków Ordynacja podatkowa i rozporządzenie wykonawcze.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z ww. przepisami już od 1 stycznia 2013 r., faktura nie musiała zawierać słowa „faktura” czy „faktura VAT”. Nie jest w ogóle istotne, jak się nazywa taki dokument. Jest fakturą, jeśli zawiera minimum wymaganych danych określonych w przepisach.

Jak Pani wie, 1 stycznia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która przyniosła wiele zmian w rozliczeniach VAT-u, ale też zasad wystawiania faktur.

Od 1 stycznia, na podstawie art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przedsiębiorcy zwolnieni z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (czyli nievatowcy, których obrót nie przekroczył limitu 150 tys. zł) są zobligowani do wystawienia faktury tylko wówczas, gdy zażąda tego nabywca. Dodatkowo, żądanie to musi być wyrażone w konkretnym terminie, inaczej obowiązek wystawienia faktury nie powstanie. Nabywca ma na to 3 miesiące, licząc od końca miesiąca dostawy.

Jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji, Minister Finansów wydał rozporządzenie w dniu 3.12.2013 r. w sprawie wystawiania faktur. Rozporządzenie odnosi się głównie do faktur dotyczących czynności zwolnionych z VAT oraz usług związanych z transportem.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, faktury wystawiane przez przedsiębiorców zwolnionych z VAT będą zawierać te same dane co do tej pory rachunki.

Dane obowiązkowe na fakturze są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3.12.2013 r. w sprawie wystawiania faktur i są niemalże identyczne z danymi obowiązkowymi na rachunkach. Różnica polega na tym, że na fakturze nie musi być ogólna suma należności wyrażona słownie, na rachunku zaś tak. Rachunek zatem w większości musi zawierać więcej danych niż faktura.

I nawet jeśli dokument zostanie zatytułowany „rachunkiem” a nie „fakturą”, nie będzie to robić różnicy z punktu widzenia przepisów – jeśli wystawiony dokument będzie zawierać wszystkie elementy typowe dla dotychczasowego rachunku, to będzie stanowić fakturę.

Tak jak napisałam wyżej, tytuł zamieszczony na dokumencie nie jest obowiązkowym elementem faktury, dlatego faktura będzie prawidłowa zarówno, jeśli w jej tytule znajdzie się „faktura”, „rachunek”, czy też nie będzie go w ogóle.

Zatem rachunek wystawiany dotychczas przez nievatowców jest od 1 stycznia 2014 roku fakturą, jeśli tylko zawiera wymagane dane. Tak jak napisałam wyżej, wymagane dane dla rachunków są szersze niż wymagania dla faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną ze względu na obrót do 150 tys. zł (tj. na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ). W związku z tym nie trzeba nic zmieniać, należy dopilnować, aby były na tych dokumentach wszystkie wymagane przepisami dane.

Podstawa prawna:

– Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054)

– Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z dnia 9 grudnia 2013 r. Dz.U.2013.1485)

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

VAT od lokalu kupowanego na działalność gospodarczą

Żona prowadzi salon masażu, jest na ryczałcie, ja pracuję na umowę o pracę i dodatkowo prowadzę działalność – jestem na książce...

Odzyskanie należności powstałych w poprzedniej działalności gospodarczej

Do maja tego roku prowadziłem własną działalność gospodarczą. Od czerwca prowadzę ją w postaci spółki cywilnej. Czy należności z poprzedniej...

Wysokość zasiłku macierzyńskiego dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą

ZUS nie przyznał mi wysokiego zasiłku macierzyńskiego, pomimo opłacenia najwyższej składki do ZUS w marcu 2014 roku z tytułu działalności...

Koszty zamknięcie działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą – hotel. Zatrudniam 7 pracowników. Jakie koszty będę musiał ponieść w związku z tym i czy będę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}