Kategoria: Spółka komandytowa

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką komandytową? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeznaczenie części mieszkania na potrzeby spółki komandytowej

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-10-24

Czy prezes spółki komandytowej może przeznaczyć część mieszkania na cele związane z działalnością spółki? Czywtedy istnieje możliwość odliczenie części podatku VAT wynikającego z faktury zakupu prywatnie tego lokalu przez prezesa w spółce? Spółka jest podatnikiem VAT.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Prawo nie zabrania dokonania użyczenia na rzecz spółki składnika majątku prezesa, więc samo użyczenie jest możliwe. Pyta Pani „czy wtedy istnieje możliwość odliczenie części podatku VAT wynikającego z faktury zakupu prywatnie tego lokalu przez prezesa w spółce”. Nie, nie ma takiej możliwości, by spółka odliczyła podatek od towarów i usług faktury dokumentującej zakup prywatnie tego lokalu przez prezesa.

Przede wszystkim spółka nie jest nabywcą, nie ponosi jakiegokolwiek wydatku związanego z nabyciem i z technicznego punktu widzenia nie posiada faktury, a zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego, o którą można obniżyć kwotę podatku należnego (gdy w ogóle jest to możliwe) stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Oczywiście, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej – co wynika z ust. 7b art. 86 ustawy; nie mamy tu jednak do czynienia z taką sytuacją, gdyż spółka nie poniosła jakichkolwiek nakładów na nabycie.

Nie ma tu również mowy o potraktowaniu tej sytuacji jako nabycia przed rozpoczęciem działalności przez spółkę i potraktowania faktury jako dokumentującej wydatki inwestycyjne poniesione przez komandytariusza przed rejestracją spółki.

Reasumując, moim zdaniem w opisanej sytuacji brak jest prawa do odliczenia przez spółkę podatku z faktury dokumentującej prywatny zakup prezesa, nawet jeśli zamierza on użyczyć spółce nabyty majątek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką komandytową? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Pytanie dotyczy jak najszybszego (np. pod koniec tego miesiąca*) wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej. W załączniku przesyłam skan umowy...

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w ewidencji środków trwałych posiadam nieruchomość (amortyzowaną). Jednocześnie jestem...

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

Czy sprawozdanie finansowe spółki komandytowej muszą podpisać wszyscy wspólnicy, czy wystarczy podpis prezesa spółki z o.o. będącej...

Zakończenie działalności spółki komandytowej

Spółka komandytowa kończy działalność poprzez rozwiązanie, na jaki dzień sporządza bilans? Czy sporządza go na dzień podjęcia uchwały...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}