Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekształcenie działalności czy jej likwidacja?

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-10-21

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaż artykułów spożywczych i wyrobów cukierniczych oraz produkcję wyrobów cukierniczych – sprzedaż detaliczna i hurtowa. Po złożeniu wypowiedzenia przez pracowników jestem zmuszona zamknąć zakład produkcyjny i sklep. Zamierzam dalej prowadzić działalność, wynajmując nieruchomość. Czy dokonać zmiany w zaświadczeniu o działalności na „wynajem nieruchomości”? Czy tylko dodać wynajem nieruchomości do obecnego wpisu CEIDG? Czy wykreślenie wpisu to już jest likwidacja działalności? Czy wynajmując lokal, mogę sprzedawać majątek firmy (maszyny i urządzenia), nie sporządzając remanentu likwidacyjnego?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

W rozumieniu przepisów jest Pani przedsiębiorcą – czyli osobą fizyczną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorcą nie są wpisy w CEIDG dotyczące profilu działalności.

Wpisy i wykreślenia w części dotyczącej przedmiotu działania to tylko dodawanie lub odejmowanie tego, co Pani robi, robiła lub będzie robić. Takie wpisy wskazują na profil Pani działalności.

W Pani przypadku – przy jednoczesnym wpisie nowego i wykreślenie istniejącego rodzaju działalności – dojdzie do zmiany profilu Pani działalności.

Taka sytuacja, jak Pani opisała (zamknięcie zakładu produkcyjnego i sklepu), nie oznacza konieczności likwidowania przez Panią działalności gospodarczej poprzez wykreślenie wpisu w CEIDG.

Powinna Pani dopisać w CEIDG nowy rodzaj działalności w postaci wynajmu nieruchomości oraz wynajmu maszyn i urządzeń.

Nie widzę potrzeby, aby wykreślać wpis „sprzedaż artykułów spożywczych i wyrobów cukierniczych oraz produkcja wyrobów cukierniczych – sprzedaż detaliczna i hurtowa”. Jednak gdyby się Pani na to zdecydowała, to:

  • jeżeli dotychczas był to jedyny wpis co do przedmiotu działalności – jego wykreślenie (bez wpisania wynajmu) oznaczać to będzie faktyczną likwidację działalności przez Panią jako przedsiębiorcę a zatem i skutki w postaci remanentu końcowego, zapłaty podatków z tego tytułu (w takim przypadku konieczny byłby remanent likwidacyjny), musiałaby Pani nie tyle wykreślić wpis, ile wykreślić siebie jako przedsiębiorcę,
  • jeżeli po wykreśleniu tego wpisu pozostaną w CEIIDG jeszcze inne wpisy o przedmiocie działalności – to nie jest to likwidacja Pani działalności, a jedynie wykreślenie jednego możliwych z przedmiotów działania.

Maszyny i urządzenia stanowią Pani własność oraz są składnikami przedsiębiorstwa.

Jako takie mogą być przez Panią sprzedane w każdej chwili; wynajęte itp. Nie stoi temu na przeszkodzie, że nie prowadzi Pani już produkcji i własnego sklepu.

Musi Pani liczyć się z tym, że sprzedaż w ramach działalności gospodarczej oznacza podatki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}