Kategoria: Spółka komandytowa

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką komandytową? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekształcenie rodzinnej spółki jawnej w spółkę komandytową

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2019-05-06

Reprezentuję rodzinną spółkę jawną. Wspólnikami są: ja, żona, syn i córka o równych udziałach. Zamierzamy przekształcić się w spółkę komandytową, ponieważ w najbliższym czasie do spółki ma przystąpić jeszcze kilku wspólników, a córka, w tym momencie, woli pozostać komandytariuszem. Firma ma już ponad 25 lat i prowadziłem ją z myślą o przekazaniu jej dzieciom. Zdaniem kancelarii, która zajmuje się przekształceniem, w umowie spółki musi być zapis „ogół praw i obowiązków wspólnika może być przeniesiony na inną osobę”,€ aby możliwe było przenoszenie udziałów na inne osoby. Z tym się zgadzam. Następnie kancelaria proponuje taki zapis: „Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wymaga pisemnej zgody pozostałych wspólników”€. To blokuje mi możliwość swobodnego dysponowania moimi udziałami w zyskach i stratach, które chcę przekazać dzieciom. Zmiana tego zapisu na „przeniesienie ogółu praw i obowiązków nie wymaga pisemnej zgody pozostałych wspólników”€ otwiera możliwość wprowadzania osób trzecich do spółki, a tego chcemy uniknąć. Na moje pytanie, czy możemy do umowy spółki dodać zapis „przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na innego wspólnika nie wymaga pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników”,€ otrzymałem odpowiedź, że nie ma takiej konstrukcji prawnej jak „inny wspólnik”. Zastąpienie ”€žinnego wspólnika” zstępnym też nie rozwiązuje problemu, ponieważ zdaniem kancelarii, jeśli zstępny już jest wspólnikiem, to trzeba zmienić umowę spółki, a co za tym idzie, otrzymać zgodę innych wspólników. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Adam Dąbrowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

W spółce jawnej oraz w spółce komandytowej nie ma udziałów rozumianych tak jak udziały w spółce zoo. Jest tylko ogół praw i obowiązków, z którym związane są udziały w zyskach i stratach spółki jawnej/komandytowej. W praktyce oraz doktrynie używane jest pojęcie „udział spółkowy".

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Zasadą kodeksową (Kodeks spółek handlowych) jest, że:

 

  1. ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi;

  2. ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników.

 

W pierwszym przypadku bez takiego zapisu nie ma możliwości przekazania ogółu praw i obowiązków na rzecz osoby trzeciej. W drugim przypadku zasada kodeksowa nie jest zasadą bezwzględnie obowiązującą. Kodeks zawiera regulację, że przeniesienie na inną osobę ogółu praw i obowiązków możliwe jest tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników – ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy umowa spółki milczy w tym zakresie.

 

„Art. 10. § 1. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.

§ 2. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. (…)”

 

W spółce osobowej nie ma możliwości dysponowania odrębnie ogółem praw i obowiązków oraz udziałem w zyskach i stratach. Pod pojęciem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej należy rozumieć wszystkie – przysługujące mu w niej – prawa (np. do reprezentacji, udziału w zyskach) i obowiązki (np. uczestnictwo w stratach, powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej). W przypadku spółki osobowej nie występują zbywalne jednostki, jakimi są udziały w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcje w przypadku spółki akcyjnej (i spółki komandytowo-akcyjnej).

 

Kodeks w art. 10 posługuje się w odniesieniu do spółki osobowej pojęciem „inna osoba” oraz „wspólnik”. Nie ma tam pojęcia „inny wspólnik”. Ale jest pojęcie „pozostałych wspólników”. Zatem dopuszczalne jest posługiwanie się tym pojęciem i pojęciem „pozostały wspólnik” oraz „pozostali wspólnicy”.

 

Skoro pojęcie „pozostali wspólnicy” funkcjonuje przy okazji wskazania podmiotów wyrażających zgodę na zbycie ogółu praw i obowiązków, to tym bardziej może funkcjonować przy wskazaniu podmiotów/osób. na rzecz których zbycie ogółu praw i obowiązków może być niezależne od zgody „pozostałych wspólników” lub zależne w sposób inny niż zgoda wszystkich pozostałych wspólników.

 

Umowa spółki osobowej może jednak przewidywać, zgodnie z powołanym § 2 art. 10, iż zbycie ogółu praw i obowiązków spółki nie wymaga pisemnej zgody pozostałych wspólników – wtedy niezależnie od osoby nabywcy zgoda nie będzie wymagana; spółka utraci kontrole nad osobami/podmiotami jakie mogą stać się jej wspólnikami.

 

Może stanowić, iż wymaga jedynie określona większości „głosów" pozostałych wspólników – pozwala to przyjąć taką większość, która nie przeszkadzałaby Panu w zbyciu na rzecz dzieci. Ale z drugiej strony uwalnia także innych wspólników. Dochodzi niejako do takiej samej sytuacji jak przy braku zgody.

 

Umowa może stanowić, iż wymaga zgody jedynie niektórych wspólników i to niezależnie do wspólnika zbywającego. Może stanowić, że wymaga zgody konkretnego wspólnika. Byłby jeden wspólnik wyrażający zgodę. I tak naprawdę od niego zależałyby zmiany w gronie wspólników. Problem w tym, aby ten wspólnik był „nasz”. Dodatkowo należałoby przewidzieć sytuację, w jakiej to tenże wspólnik chce zbyć swój ogół praw i obowiązków – wtedy zgody musiałby udzielać inny wspólnik.

 

Skoro „ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”, to możliwe są zapisy w umowie spółki, na mocy których do takiej operacji wymagana jest zgoda osoby trzeciej (spoza grona wspólników).

 

Celem Pana jest to, by nie była blokowana możliwość swobodnego dysponowania przez Pana swoimi „udziałami” przy przekazaniu ich przekazaniu dzieciom, a jednocześnie aby nie była możliwa swoboda we wprowadzaniu do spółki jako wspólników osób trzecich.

 

Zapis, o jakim Pan wspomina, tj. „przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na innego wspólnika nie wymaga pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników” – w mojej ocenie jest dopuszczalny. Wymagałby jednak uściślenia pojęcia „inny wspólnik”. Należałoby dodać zapis o tym, że przez „innego wspólnika” rozumie się osobę/podmiot. która/który jest wspólnikiem w chwili nabywania ogółu praw i obowiązków; inaczej mówiąc – nabywcą jest ktoś z grona pozostałych wspólników. Na przykład: „przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika, w przypadku, gdy nabywcą jest ktoś spośród pozostałych wspólników, nie wymaga pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników”.

 

Dodatkowo należałoby rozstrzygnąć, co z przypadkami zbywania na rzecz osób trzecich niebędących wspólnikami? Zapis jak wskazany powyżej eliminuje zgodę, tylko gdy nabywcą jest ktoś z pozostałych wspólników (niezależnie od powiązań rodzinnych). Ale zgoda taka byłaby wymagana, jeżeli nabywcą byłaby osoba trzecia spoza grona dotychczasowych wspólników.

 

Obecnie spółka ma 4 wspólników. A planowane jest powiększenie ich grona. W drodze zmiany umowy (jeszcze przed przyjęciem do spółki nowych wspólników) można wprowadzić do niej zapis o tym, że zbycie ogółu praw i obowiązków wymaga zgody wspólników skazanych z imienia i nazwiska. Byłby to Pan, żona oraz dzieci. Konieczne byłoby wskazanie, że zgoda na zbycie jednego ze wskazanych wspólników nie jest wysmagana od tego wspólnika, w sytuacji, gdy to ten wspólnik zbywa ogół praw i obowiązków. Niezależnie od tego, kto byłby nabywcą (rodzina, pozostały wspólnik, osoba trzecia spoza grona wspólników), zawsze wymagana byłaby zgoda tylko wspólników wskazanych w umowie spółki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką komandytową? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Pytanie dotyczy jak najszybszego (np. pod koniec tego miesiąca*) wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej. W załączniku przesyłam skan umowy spółki. Czy byłaby możliwa zmiana okresu wypowiedzenia umowy na 2 tygodnie poprzez zmianę umowy spółki albo czy można przekazać udział w spółce innej osobie i pod koniec czerwca wyjść ze spółki? A może są inne sposoby?

Przeznaczenie części mieszkania na potrzeby spółki komandytowej

Czy prezes spółki komandytowej może przeznaczyć część mieszkania na cele związane z działalnością spółki? Czywtedy istnieje możliwość odliczenie części podatku VAT wynikającego z faktury zakupu prywatnie tego lokalu przez prezesa w spółce? Spółka jest podatnikiem VAT.

Zakończenie działalności spółki komandytowej

Spółka komandytowa kończy działalność poprzez rozwiązanie, na jaki dzień sporządza bilans? Czy sporządza go na dzień podjęcia uchwały o rozwiązaniu, czy po podziale majątku i czy jest to dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych? Czy nazwać go likwidacyjnym? Czy po podziale majątku i wypłacie gotówki trzeba sporządzić drugi bilans?

Brak 3-miesięcznego procesu likwidacyjnego spółki komandytowej

Zdecydowałam się zamknąć spółkę komandytową. Jest w niej dwóch wspólników zgodnych co do tej decyzji. Księgowość twierdzi, że należy zawiesić działalność spółki i przeprowadzić 3-miesięczny proces likwidacji. Spółka przed dniem zawieszenia ureguluje wszystkie zobowiązania i nie będzie miała wierzycieli. Spółka nie ma majątku do podziału między wspólników. Czy możliwe jest rozwiązanie spółki bez takiego 3-miesięcznego procesu likwidacyjnego w tej sytuacji? Czy akt notarialny rozwiązania spółki nie wystarczy? Co zrobić, aby to było najefektywniejsze kosztowo? Ile kosztuje taki proces likwidacji? Spółka na ten moment nie ma sprawozdania za 2017 r., ale zostanie złożone przed dniem zawieszenia działalności spółki.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}