Indywidualne porady prawne
• Opublikowane: 2023-01-27 • Autor: Marcin Sądej
W związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. proszę o wyjaśnienia w zakresie wymaganych zgłoszeń do US, ZUS itp. po uzyskaniu numeru KRS. Aktualnie złożyłam wniosek i czekam na nadanie numeru KRS. Gdzie po otrzymaniu KRS-u powinnam zgłosić utworzenie spółki i na jakich dokumentach?
Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą jej wpisu do rejestru KRS – to dzień przekształcenia.
W zakresie obowiązków podatkowych należy wskazać na treść art. 24 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy PIT). Przepis ten podaje, że wykaz składników majątku sporządza się również na dzień przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową oraz na dzień zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce niebędącej osobą prawną. Wykaz ten, w opisanym przypadku, powinien zawierać dane określone w art. 24 ust. 3a ustawy PIT, tzn. co najmniej:
Wykaz ten nie jest jednak zgłaszany do US.
W myśl art. 15 ust. 1w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa CIT) – w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową wartość poszczególnych składników majątku ustala się na podstawie wykazu sporządzonego zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień przekształcenia.
Pismo z dnia 28.02.2020 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.740.2019.1.DJD:
„Podkreślić jednakże trzeba, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który przekształca się w jednoosobową spółkę kapitałową, będzie miał – na dzień przekształcenia – obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a w zw. z art. 24 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz przywołane przepisy prawa, należy stwierdzić, że po stronie Wnioskodawcy – w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową – nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”
Po stronie przedsiębiorcy prowadzącego JDG nie pojawia się natomiast obowiązek w zakresie sporządzenia remanentu likwidacyjnego na gruncie podatku VAT, ani też nie ma obowiązku składania formularza likwidacyjnego VAT-Z.
Pismo z dnia 9.04.2021 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB3-2.4012.131.2021.1.AZ:
„Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz brzmienie cytowanych wyżej przepisów, w tym także art. 551 § 5 ustawy – Kodeks spółek handlowych, uznać należy, że w analizowanej sprawie w istocie nie mamy do czynienia z likwidacją przekształcanej jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, ani też wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego, ale z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej przez Wnioskodawcę od dnia 8 stycznia 2021 r. jednoosobowej działalności gospodarczej. Okoliczność, że Wnioskodawca przedsiębiorstwo to otrzymał w spadku, nie ma znaczenia, bo powstała Spółka przejmie prawa jednoosobowej działalności Wnioskodawcy, a nie spadkodawcy czy też przedsiębiorstwa w spadku. W konsekwencji Spółce przekształconej przysługiwać będą wszelkie prawa Wnioskodawcy – przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (przedsiębiorcy przekształcanego). Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności w spółkę kapitałową, nie będzie stanowić ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 7 oraz art. 8 ustawy. Zatem nie będzie miało miejsca zdarzenie, które rodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
W związku z faktem, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia jedynie ze zmianą formy prawnej kontynuowanej działalności gospodarczej, nie zachodzą więc przesłanki z art. 14 ust. 1 ustawy.
Wobec powyższego, Wnioskodawca nie będzie obowiązany do sporządzenia oraz złożenia do organu podatkowego spisu z natury na dzień przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o., zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy, a tym samym nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy.”
Należy jednak pamiętać, że spółka, która chce być czynnym podatnikiem VAT, powinna złożyć własne zgłoszenie VAT-R. Dodatkowo w terminie 21 dni od dnia zarejestrowania spółki (przekształcenia) należy złożyć NIP-8.
Na skutek przekształcenia powstaje obowiązek rozliczenia podatku PCC. Podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Stosownie do treści art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (dzień przekształcenia w KRS). Jak wynika z art. 4 pkt 9 ustawy PCC – obowiązek podatkowy ciąży na spółce. Natomiast artykuł 6 ust. 1 pkt 8 lit. a tejże mówi, że podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie spółki – przy zawarciu umowy – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Według art. 6 ust. 9 ustawy PCC od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:
Stosownie do treści art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy PCC stawka podatku wynosi – od umowy spółki – 0,5%. W terminie 14 dni, licząc od dnia przekształcenia, należy złożyć do US deklarację PCC-3 oraz zapłacić podatek.
Przekształcenie powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na to, że zmienia się tytuł do ubezpieczenia z indywidualnej działalności gospodarczej na działalność gospodarczą prowadzoną w formie jednoosobowej spółki z o.o., należy dokonać wyrejestrowania osoby fizycznej na druku ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 XX, podając jako datę wyrejestrowania dzień zarejestrowania spółki w KRS. Następnie należy i ponownie zgłosić się (z tą samą datą) do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 43 XX. Czynności tych należy dokonać w terminie 7 dni, licząc od daty przekształcenia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika