Kategoria: Spółka jawna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie nieruchomości z majątku wspólnego na majątek spółki jawnej

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-02-08

Jesteśmy razem z żoną właścicielami spółki jawnej, która posiada na swoim stanie budynek i teren. Około 10 lat temu jako osoby prywatne wspólnie kupiliśmy sąsiadującą działkę. Chcielibyśmy teraz przekazać ten teren spółce i scalić oba grunty. W jakiej formie przekazanie prywatnej działki (wchodzącej do naszego majątku wspólnego) na rzecz naszej spółki będzie dla nas najkorzystniejsze?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Analizując przedstawiony stan faktyczny wydaje się, iż rozwiązanie opierające się na sprzedaży przedmiotowej działki na rzecz spółki (zważywszy na 10-letni okres jej posiadania) jest sposobem dla Państwa najdogodniejszym pod względem podatkowym.

Jedyną niedogodnością tego rodzaju transakcji jest wymóg wyceny tej nieruchomości po wartości rynkowej (Pan może samodzielnie dokonać takiej wyceny) i zapłata dokonana za działkę przez spółkę. Taka transakcja nie będzie wiązała się z żadnymi obciążeniami podatkowymi, a wycena nieruchomości po wartości rynkowej daje w przyszłości wysoki koszt podatkowy przy sprzedaży tej nieruchomości i tym samym niższy podatek, chyba że sprzedaż nastąpi po 5 latach od obecnie planowej transakcji (wtedy zastosowanie mają przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie ma podatku od sprzedaży).

Z kolei biorąc pod analizę darowiznę, należy wziąć pod uwagę dwie niedogodności:

  1. podatek od darowizn w zależności od wartości nieruchomości – może to być nawet 20% wartości rynkowej przedmiotu transakcji;
  2. przy sprzedaży nieruchomości przed 5-letnim okresem jej posiadania wiązać się może z wysokim podatkiem dochodowym, bowiem na takiej transakcji spółka nie będzie miała prawa do rozpoznania kosztu podatkowego (darowizna bowiem wyłącza taką możliwość).

Istnieje jeszcze jedna możliwość przeniesienia nieruchomości do Państwa spółki jawnej, tj. wniesienie jej aportem do spółki. Jednak kwalifikacja takiej czynności obecnie pod względem podatkowym wiąże się z dużymi wątpliwościami po stronie organu podatkowego. Zatem taka transakcja obarczona jest dużym ryzykiem jej zakwestionowania przez organ podatkowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}