Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie nieruchomości mieszkalnej dla dalszego prowadzenia wynajmu

Autor: Piotr Brożyński • Opublikowane: 2018-05-21

Mam dom, który chciałbym na pewien czas nieodpłatnie przekazać pracującej na etacie córce, która pozostaje obecnie na zasiłku macierzyńskim. W tym domu (współwłasność z żoną) prowadzę (jako płatnik KRUS) wynajem pokoi różnym firmom na cele mieszkaniowe dla ich pracowników. Najem do tej pory był opodatkowany ryczałtem 8,5%. Obecnie muszę przejść na działalność gospodarczą, ale nie chcę płacić ZUS-u. Dlatego pomyślałem, że córka mogłaby założyć taką działalność gospodarczą i na przykład mnie zatrudnić na jakąś część etatu. Ona by „firmowała” wynajem, a moje ewentualne zatrudnienie generowałoby koszty działalności. Czy byłoby to dla nas korzystne? Czy nie stoi temu na przeszkodzie jej macierzyński? Nie wiem też, czy niewiele droższym rozwiązaniem byłoby, gdybym tę działalność wziął na siebie i przez 2 lata płacił mały ZUS. Tylko skoro mam w tym roku najem zgłoszony na ryczałt, to czy w trakcie tego roku mogę to zmienić? Jak najkorzystniej przekazać ten dom córce? Jaki podatek wybrać do rozliczeń z US? W najbliższym czasie kosztami najmu będą jedynie media.

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

W pierwszej kolejności pyta Pan jak najkorzystniej przekazać córce nieruchomość, w której w przyszłości to ona, a nie Pan, prowadziłaby działalność gospodarczą.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Odnosząc się jeszcze do Pana obecnej sytuacji – teoretycznie Pan jako osoba wykonująca najem prywatny nie jest opodatkowany podatkiem ze źródła działalność gospodarcza (zasady ogólne – podatek dochodowy od osób fizycznych), choć gdyby organ uznał inaczej, ze względu na skalę i rodzaj działalności, takiemu opodatkowaniu by Pan podlegał.

Najprostszym i najkorzystniejszym podatkowo rozwiązaniem w zakresie przekazania nieruchomości jest darowizna. Darowizna na rzecz córki będzie bowiem zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Pan nie uzyskuje również przychodu do opodatkowania w ramach podatku dochodowego.

Jeśli chodzi o podatek VAT, to tu generalnie najem nawet prywatny jest poczytywany za działalność gospodarczą i opodatkowany VAT (mimo że w podatku dochodowym tytuł do opodatkowania jest inny – najem prywatny). Co do zasady, wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym zwolniony jest z opodatkowania VAT. Art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż zwolnione od podatku VAT są usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Przy czym należy zauważyć, iż najem krótkoterminowy jest w tym kontekście dyskusyjny, bowiem organy uznają, iż pobyt w celach turystycznych czy służbowych nie jest wypełnieniem celu mieszkaniowego. Tak przykładowo wskazuje interpretacja indywidualna z 30 listopada 2015 r., sygn. IPPP3/4512-812/15-4/RD – dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: „Celem innym niż mieszkaniowy jest np. cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Takie cele realizowane są m.in. przez hotele, pensjonaty, pokoje do wynajęcia dla turystów bądź biznesmenów. Cel mieszkaniowy nie jest związany z chwilowym pobytem, ale z zamieszkaniem, więc stałym interesem życiowym osoby będącej najemcą lokalu mieszkalnego. W przypadku kiedy najemcą nie jest podróżny (turysta), biznesmen, kuracjusz ani osoba przebywająca służbowo na danym terenie (rejonie), a cel wynajęcia nieruchomości mieszkalnej będzie związany z jego stałym interesem życiowym, wówczas w takim przypadku podmiot świadczący na własny rachunek usługę wynajmu, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, korzysta ze zwolnienia podatkowego.”

Jednak obowiązuje tak zwane zwolnienie dla małych przedsiębiorców, czyli u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (wcześniej 150 000 zł). Jeśli przyjąć, iż jest Pan podmiotem, co prawda objętym opodatkowaniem VAT, ale jednak zwolnionym z opodatkowania (przy czym w Pana przypadku raczej w grę wchodziłoby to drugie zwolnienie), to nieodpłatne wydanie nieruchomości wykorzystywanej w takiej działalności nie podlegałoby opodatkowaniu VAT, z racji braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego ze względu na fakt pozostawania podmiotem zwolnionym z VAT.

Biorąc pod uwagę poprawność powyższego założenia, iż nie był Pan opodatkowany podatkiem VAT z tytułu nieodpłatnego wydania nieruchomości, mógłby Pan korzystnie podatkowo przekazać córce nieruchomość. Córka może prowadzić i założyć działalność gospodarczą na zasiłku macierzyńskim.

W Pana przypadku możliwa będzie zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne. Jednak zasadniczo nie jest możliwa taka zmiana w ciągu roku (termin na zmianę do 20 stycznia). Aby dokonać zmiany w ciągu roku, trzeba złamać jedną z zasad opodatkowania ryczałtem np. obok sprzedaży ewidencjonowanej ryczałtem rozpocząć sprzedaż z niego wyłączoną. W Pana przypadku złamaniem zasady ryczałtu byłoby samo założenie działalności gospodarczej i najem w ramach tej działalności. Rozliczanie najmu poprzez ryczałt ewidencjonowany możliwe jest bowiem tylko poza działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeśli chodzi o formę opodatkowania najmu krótkoterminowego w działalności, to w podatku dochodowym możliwe są tylko zasady ogólne (skala lub podatek liniowy, tak czy inaczej co do zasady wymaga prowadzenia KPIR). Nie ma możliwości wyboru ryczałtu ewidencjonowanego. Pana lub Pana córki kosztem mogłyby być jednak zapewne odpisy amortyzacyjne od budynku (oraz oczywiście inne koszty), a zatem ta forma opodatkowania może również być korzystna. Podatek linowy proszę wybrać, tylko jeśli przychody przekraczają próg podatkowy 85 528 zł, podatek linowy pozwala na unikniecie stawki 32%. Z drugiej strony wybór podatku liniowego uniemożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem, które również daje korzyść podatkową w postaci uniknięcia wyższego podatku w skali podatkowej (ale tylko do czasu, gdy łączne dochody małżonków po podziale podstawy opodatkowania na pół nie przekroczą progu podatkowego).

Jeśli chodzi o podatek VAT, to owszem korzystaliby Państwo ze zwolnienia, ale raczej dotyczącego wysokości obrotu (zwolnienie podmiotowe), a nie dotyczącego rodzaju działalności (zwolnienie przedmiotowe), o czym wspomniałem powyżej. Jeśli chodzi o zatrudnienie Pana przez córkę, to oczywiście jest to sposób na przeniesienie zysku, a jednocześnie pewnego rodzaju usankcjonowanie Pana roli w prowadzonej działalności. Córka rozliczy Pana wynagrodzenie w kosztach, co też jest plusem takiego rozwiązania.

Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, to faktycznie Pana córka, pracując na etacie, odprowadzałaby zawsze z tytułu działalności tylko składkę zdrowotną, a Pan przez dwa lata (o ile spełnia Pan warunki właściwe dla tzw. małego ZUS-u) około 480 zł, ale po tym okresie już około 1100 zł (przy czym trzeba zaznaczyć że składki systematycznie z roku na rok idą w górę).

Jeśli chodzi o wybór, kto z Państwa będzie prowadził działalność, to oczywiście jest to ostatecznie Państwa decyzja. Proszę jednak zwrócić uwagę, iż nie można wykluczyć, że organy podatkowe po zmianie przez Pana formy działalności z najmu prywatnego na najem w ramach działalności gospodarczej w stosunku do najmu tego samego obiektu, mogłyby próbować kwestionować poprawność wcześniejszych Pana rozliczeń w podatku dochodowym. Takiego obrotu sprawy nie można wykluczyć, choć możliwe, że organ wpadłby na tą kwestię dopiero w przypadku kontroli podatkowej, a nie już w związku ze zmianą formy opodatkowania. Warto zaznaczyć, iż co do zasady termin przedawnienia zobowiązań podatkowych to 5 lat od końca roku, w którym należna była płatność podatku.

Z drugiej strony jestem zmuszony zaznaczyć, iż firmanctwo, o którym Pan wspomniał, nie jest pod kątem prawnym właściwym postępowaniem, chociażby bowiem art. 113 Ordynacji podatkowej wskazuje bowiem, iż jeżeli podatnik, za zgodą innej osoby, w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby, osoba ta ponosi solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe powstałe podczas prowadzenia tej działalności. Dalej art. 55 § 1 Kodeksu karnoskarbowego wskazuje, iż podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Biorąc pod uwagę wskazane przepisy trzeba zauważyć, iż posługiwanie się inną osobą dla ukrycia swojej działalności jest nieprawidłowe pod względem prawnym, choć sankcje podatkowe czy karnoskarbowe wywoła dopiero, jeśli działanie takie narazi na uszczuplenie skarb państwa. Chodziłoby zatem np. o sytuację, w której dzięki podziale zysku pomiędzy dwie działalności podatnik będzie mógł osiągnąć korzyść podatkową. Musieliby zatem Państwo mieć na uwadze, iż jeśli taka sytuacja (korzyść podatkowa) miałaby miejsce, to możliwe są sankcje ze strony organów państwowych. Nie przesądzając jednak niczego, można stwierdzić, iż organom dość trudno byłoby wykazać firmanctwo w opisanej sytuacji, skoro Pana córka byłaby właścicielem nieruchomości. Ponadto wydaje się, iż przynajmniej na moment obecny trudno dopatrywać się korzyści podatkowej w przejęciu działalności przez Pana córkę, skoro zasady opodatkowania byłyby w obu przypadkach (działalność prowadzona przez Pana lub Pana córkę) takie same. Sprawa ta oczywiście podlegałaby indywidualnej ocenie organów, a będzie ona zależała od szczegółów stanu faktycznego, który by w danej sytuacji zaistniał. Wątpliwości organu może ewentualnie budzić fakt, iż jak rozumiem, działalność jest prowadzona w domu, w którym mieszka Pan z żoną, w połączeniu dodatkowo z faktem, iż byłby Pan przez córkę zatrudniony, co wygeneruje koszty jej działalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prośba o zwrot nadpłaconej kwoty za fakturę

Do jednej z firm omyłkowo wysłaliśmy przelew dwukrotnie za tę samą fakturę w wysokości kilku tysięcy złotych. Jak tylko zorientowaliśmy się o tej pomyłce wysłaliśmy e-mail z prośbą o zwrot nadpłaconej kwoty. Uzyskaliśmy odpowiedź, iż faktycznie faktura została zapłacona dwukrotnie, i że pieniądze zostaną zwrócone. Czekaliśmy parę dni, ale zwrotu nie było, więc przypomnieliśmy się kolejny raz i po paru dniach znowu – niestety bez żadnego efektu. Właściciel firmy zaczyna coś kręcić, a także wymigiwać się od zwrotu nadpłaconej kwoty i obawiam się, że możemy mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Czy w związku z całą sytuacją i sporym czasem przetrzymywania naszych środków możemy wyciągnąć w stosunku do tej firmy jakieś konsekwencje?

Prowadzenie kursów językowych i tłumaczeń a VAT

Założyłam działalność gospodarczą i chce prowadzić kursy językowe, korepetycje. Te usługi są zwolnione z VAT. Jednak chciałabym też wykonywać tłumaczenia, stąd moje pytanie: czy muszę być VAT-owcem, czy tylko po przekroczeniu określonej kwoty? Czy faktury wystawiam z VAT? Dopiero zaczynam działalność, więc określonej kwoty nie mam przekroczonej.

Zakończenie działalności i przekazanie pozostałego towaru fundacji

Czy jeśli w rok od zakończenia DG nie sprzedałem towaru (już jako nieprowadzący DG), a chciałbym przekazać go za zupełne za darmo jakiejś fundacji, to czy od wartości przekazanego towaru będę musiał zapłacić podatek dochodowy, czy i w jaki sposób będę to musiał wykazać w swoim rocznym zeznaniu? W jakiej formie należy udokumentować przekazanie darowizny w postaci tego towaru fundacji? Są to artykuły dla niemowląt i dzieci.

Firma w Wielkiej Brytanii a sprzedaż w Polsce

Zamierzam założyć działalność gospodarczą: sprzedaż używanych wózków dziecięcych kupowanych w UK, bo tutaj mieszkam. Natomiast sprzedaż tych wózków odbywałaby się w Polsce – chodzi o sprzedaż wysyłkową (przez Internet). Czy wystarczy zarejestrować się jako self-employed, czy muszę założyć firmę LTD, mieć konto biznesowe w Polsce a rozliczać się w UK?

Działalność gospodarcza polegająca na tłumaczeniach a zastosowanie przepisów o prawie autorskim

Ukończyłam studia wyższe techniczne. Przez ostatnie 2 lata pracowałam jako tłumacz patentów europejskich z na język polski. Do tej pory rozliczałam się na podstawie umowy o dzieło z 50% kosztem uzyskania przychodów ze względu na przeniesienie praw autorskich. Dziś zarejestrowałam działalność gospodarczą i z powodu charakteru rynku pracy muszę być vatowcem. Czy w przypadku tłumaczeń patentów przepis o prawie autorskim znajduje w ogóle zastosowanie? Czy mogę w dalszym ciągu stosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Tłumaczenia na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej a opodatkowanie

Jestem tłumaczem przysięgłym i wykonuję tłumaczenia dla sądów, policji oraz biur tłumaczeń i firm. Dotychczas rozliczałam się na umowy o dzieło (z firmami i biurami tłumaczeń) lub na podstawie rachunku z organami państwowymi, ponieważ oprócz tego jestem zatrudniona na umowę o pracę. Chciałabym jednak wykonywać także tłumaczenia przysięgłe dla osób fizycznych i w związku z tym mam pytanie: w jaki sposób miałabym rozliczać uzyskany dochód? W rozliczeniu miesięcznym, czy rocznym jako działalność wykonywaną osobiście, czy jeszcze inaczej?

Niezamknięta od lat działalność z powodu wyjazdu na stałe za granicę - problem z US i ZUS

Od 24 lat mieszkam na stale w Stanach Zjednoczonych. Przed wyjazdem z Polski, przez okres około 2 lat prowadziłam działalność gospodarczą – sklep. Zlikwidowałam go przed wyjazdem. Kiedy wtedy wyjeżdżałam, nie przypuszczałam, że już nie wrócę do kraju i nie zamknęłam działalności gospodarczej. Niedawno, przez przypadek dowiedziałam się, że moja dawna firma ma status aktywnej. Co muszę zrobić, aby wyrejestrować firmę i uregulować sprawy z urzędem skarbowym i ZUS? Niestety po moim wyjeździe wszystkie dokumenty firmy zostały zagubione. Dodam, że bardzo byłoby mi trudno przyjechać do Polski, czy można ten problem rozwiązać na odległość?

Zakup mieszkania na działalność gospodarczą i późniejsza sprzedaż - podatki

Prowadzę działalność gospodarczą 74.90.Z – pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. W ramach tej działalności otrzymałem zlecenie na prowadzenie działań przy inwestycji w odległej części Polski, według wytycznych umowy przez okres 3 lat codziennie 5 lub 6 dni w tygodniu. W związku z tym muszę zapewnić sobie miejsce, gdzie będę mógł mieszkać. Ekonomicznie uzasadnione jest zakupienie mieszkania, jego dostosowanie do moich potrzeb mieszkaniowych, a następnie sprzedanie po zakończeniu okresu realizacji tej inwestycji. W związku z tym proszę o informację, jakie są obowiązki związane z ewidencją księgową i obciążeniami podatkowymi. I co z podatkiem VAT (jestem VAT-owcem)? Jak należy księgować nakłady poniesione np. na remont takiej nieruchomości?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}