Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie na etat i działalność gospodarcza

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-02-16

Jestem zatrudniony na umowę o pracę, moje wynagrodzenie to średnio miesięcznie 9000 zł brutto. Czy opłaca mi się zmienić warunki zatrudnienia na etat u obecnego pracodawcy (2100 zł brutto) i własną działalność gospodarczą i wystawianie faktury na kwotę 7000 zł netto dla tego pracodawcy? Działalność będzie prowadzona u mnie w domu, więc ta część nie wpłynie na koszty, natomiast pewnie będę potrzebował księgowości, która będzie dla mnie świadczyć podstawowe usługi w tym zakresie. Wiem, że jak będę miał etat, to prowadząc działalność będę ponosił koszt ok. 300 zł samego ubezpieczenia zdrowotnego.

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Opisana przez Pana sytuacja jest dość skomplikowana i jest bardzo wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Należy również brać pod uwagę fakt, iż sytuacja może się zmienić i to, co jest aktualne teraz, i jakie są koszty, może ulec zmianie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Skoro zarabia Pan na chwilę obecną kwotę 9000 zł brutto, otrzymuje Pan ok. 6300 zł netto. Gdyby Pan przeszedł na proponowany system, dostawałby Pan z tytułu umowy o pracę ok. 1500 zł netto, plus 7000, w związku z czym netto otrzymywałby Pan ok. 8500, co niewątpliwie jest większą kwotą.

Ma Pan rację, jeśli chodzi o kwestie związane ze składkami. Jeśli wynagrodzenie za pracę jest równe lub wyższe od płacy minimalnej, wówczas musiałby Pan opłacać jedynie składkę zdrowotną, gdyż z tytułu zatrudnienia podlega Pan obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jednakże składka zdrowotna jest również obowiązkowa przy działalności gospodarczej. 

Jeśli chodzi o miesięczne koszty obsługi księgowej, to zależy to oczywiście w dużym stopniu od regionu.To byłyby koszty, jakie musiałby Pan stale ponosić, do czasu, kiedy byłby Pan zatrudniony, gdyż bez umowy o pracę musiałby Pan również płacić wszystkie składki ZUS, na początku, przez pierwsze dwa lata, jest to tak zwany mały ZUS, który na chwile obecną wynosi ok. 500 zł (ze składkami zdrowotnymi). Należy jednakże również wziąć inne aspekty pod uwagę. Mianowicie w tym przypadku będzie Pan miał odprowadzane składki od najniższego wynagrodzenia, co będzie miało wpływ na wysokość Pańskiej emerytury w przyszłości. W związku z tym będzie ona niższa, niż gdyby miał je Pan odprowadzane od 9000 zł. Trudno jednakże określić, jakie w przyszłości będą zasady naliczania emerytury i czy nic się nie zmieni, gdyż nie można mieć w tych sprawach pewności.

Z drugiej strony warto również przyjrzeć się kwestii możliwości odliczeń od podatku. Nie wiem, o jaką działalność chodzi, czy musiałby być Pan płatnikiem podatku VAT, czy też nie. Jeśli tak, mógłby Pan korzystać z odliczeń od podatku przy różnych zakupach, co zmniejszałoby Pana koszty. Bardzo często do takich kosztów wrzuca się paliwo, a także różne inne zakupy (nie wiem, o jaki rodzaj działalności chodzi, dlatego nie wiem, jakie jeszcze koszty byłyby zasadne w Pana przypadku). Możliwe, że tutaj można odliczyć podatek od zakupu rzeczy biurowych, środków czystości, ewentualnie takich rzeczy jak kawa, herbata itp. (jeśli to praca biurowa). Niesie to ze sobą pewne korzyści, a także powoduje zmniejszenie kosztów, w rezultacie więc płaciłby Pan mniejszy podatek, czyli miałby Pan więcej pieniędzy dla siebie. Należy jednakże być w takich kwestiach ostrożnym, aby nie zostać posądzonym o wyłudzenie podatku VAT. Trzeba się również liczyć z możliwością kontroli, gdyż obecnie urzędy skarbowe często dokonują kontroli nowo otwartych firm, które są płatnikami podatku VAT, aby sprawdzić, czy nie są to fikcyjne firmy.

Jest naprawdę wiele czynników, które trzeba brać pod uwagę. Z samego rachunku finansowego wynika, iż bardziej opłacalne jest założenie działalności, gdyż otrzymywałby Pan większe pieniądze, a pracodawca pozbyłby się części kosztów. Jednakże miałoby to również skutki długofalowe na wysokość Pańskiej emerytury, chyba że opłacałby Pan dodatkowo większą składkę emerytalną, a wówczas już nie byłoby to tak opłacalne. Jak wspominałam, miałby Pan możliwość odliczania różnych rzeczy jako koszty związane z działalnością, jednakże w tych kwestiach najlepiej poradzić się księgowej, która będzie wiedziała, co można zaliczyć do kosztów, a co nie. Zawsze istnieje, w razie niepowodzenia, możliwość zawieszenia lub zakończenia prowadzenia działalności. Należy te wszystkie kwestie przemyśleć i wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Możliwość rejestracji samochodów w dwóch miastach

Chce założyć firmę – wypożyczalnię samochodów. Będzie mieć siedzibę w mieście A, ale chciałbym mieć też filię w mieście B. Chcę...

Student z jednoosobową działalnością gospodarczą a składki ZUS

Mój problem dotyczy zasad płacenia składek do ZUS. Jestem studentem w wieku 25 lat i przed 4 miesiącami otworzyłem własną działalność...

Czy właścicielowi firmy transportowej przysługują diety i delegacje?

Czy właściciel firmy transportowej, który wykonuje usługę sam, jako kierowca, przysługuje delegacja i diety w kraju i zagranicą?

Co zrobić z nieodebraną fakturą przez klienta?

Prowadzę własną działalność gospodarczą w zakresie wykonywania projektów budowlanych, płacę podatek VAT. Klient zapłacił za projekt, ale...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}