Kategoria: Spółka jawna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie majątku rozwiązywanej spółki jawnej przez wspólnika

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 2016-02-22

Jestem współwłaścicielem spółki jawnej (po 50%) z synem. Ze względu na wiek chcę wycofać się ze spółki i przekazać cały majątek synowi. Syn będzie kontynuował tę samą działalność jako osoba fizyczna. Spółka posiada towary handlowe, nie w pełni zamortyzowany samochód osobowy oraz lokal zamortyzowany całkowicie, wprowadzony jako aport. Spółka jest opodatkowana na zasadach ogólnych i prowadzi KPiR. Jak najsprawniej i najtaniej podatkowo przekształcić naszą spółkę jawną, aby syn przejął jej cały majątek?

Agata Alberska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

W opisanej sytuacji niezbędne jest rozwiązanie spółki jawnej. W celu rozwiązania spółki konieczne jest powzięcie jednomyślnej uchwały przez wszystkich wspólników.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Po powzięciu uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki należy przeprowadzić jej likwidację (art. 67-85 Kodeksu spółek handlowych* – w skrócie „K.s.h.”), chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki (jeżeli umowa spółki przewiduje obligatoryjne przeprowadzenie likwidacji, inny sposób zakończenia działalności spółki jest możliwy dopiero po zmianie umowy spółki).

Zgodnie z art. 74 § 1 K.s.h. „do sądu rejestrowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki”. Do zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów likwidatorów. Likwidatorami są wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swego grona. Uchwała wymaga jednomyślności, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Nowe interesy mogą być podejmowane tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw w toku.

Z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku. Rzeczy wniesione przez wspólnika do spółki tylko do używania zwraca się wspólnikowi w naturze.

Jeżeli jednak majątek spółki nie wystarcza na spłatę udziałów i długów, niedobór dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy, a w przypadku ich braku – w stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczą w stracie. W przypadku niewypłacalności jednego ze wspólników przypadającą na niego część niedoboru dzieli się między pozostałych wspólników w takim samym stosunku.

Otwarcie likwidacji należy zgłosić do KRS, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli umowa spółki jawnej przewiduje obligatoryjne przeprowadzenie likwidacji, wówczas aby rozwiązać spółkę bez przeprowadzenia likwidacji, konieczne jest dokonanie zmiany umowy.

Zarówno otwarcie likwidacji, jak i rozwiązanie spółki wspólnicy muszą zgłosić do KRS. Właściwe formularze (KRS-Z61, KRS-X2) dostępne są m.in. w sądzie rejestrowym.

Razem z wnioskiem o wykreślenie wpisu spółki jawnej z KRS konieczne jest wyrejestrowanie z rejestru REGON (na druku RG-2) oraz złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2.

Następnie należy dokonać wyrejestrowania w urzędzie skarbowym VAT-R i w ZUS (wyrejestrowanie spółki jako płatnika – ZUS ZWPA i ubezpieczonych – ZUS ZWUA).

NIP spółki jawnej jest inny niż NIP osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W momencie rozwiązania spółki nie można posługiwać się już jej NIP-em.

Przy likwidacji spółki i przejęciu jej majątku przez jednego z jej wspólników istotne są skutki podatkowe.

Zgodnie z art. 14 ustawy o VAT w przypadku rozwiązania spółki jawnej opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów – przy czym powyższego nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku i do towarów, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedstawionej sytuacji wspólnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki. Podatnicy są także obowiązani załączyć (do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu) informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku VAT przez okres 12 miesięcy od dnia rozwiązania spółki, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Powyższe powoduje, że od strony VAT posiadanie przez spółkę dużego majątku w momencie jej likwidacji może okazać się niekorzystne ze względu na konieczność jednorazowej zapłaty podatku VAT. Wspólnicy powinni więc rozważyć, czy bardziej im się opłaca zapłacić podatek od likwidacji, czy też odsprzedać majątek spółki wspólnikowi przed jej rozwiązaniem. W takim wypadku VAT należny od sprzedaży dokonanej przez spółkę stanie się VAT naliczonym u wspólnika, a w konsekwencji zostanie mu zwrócony.

Zgodnie z art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie rozwiązania spółki jawnej sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

Środki pieniężne otrzymane przez wspólników z tytułu likwidacji spółki jawnej w ogóle nie stanowią przychodu (art. 14 ust. 3 pkt 10 cytowanej ustawy), natomiast inne składniki majątku otrzymane z tytułu likwidacji wyżej wymienionej spółki będą opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej, ale tylko w przypadku ich odpłatnego zbycia przed upływem sześciu lat od dnia rozwiązania spółki.

Jeżeli chodzi o najkorzystniejszy, z punktu widzenia obciążeń podatkowych, sposób przejęcia majątku spółki przez syna, można wziąć pod uwagę następujące rozwiązania:

1. Odsprzedaż składników majątku spółki na rzecz syna przed rozwiązaniem spółki.

W takiej sytuacji spółka wystawi Pańskiemu synowi fakturę VAT, w której wykaże cenę odsprzedawanych towarów wraz z podatkiem. Spółka będzie miała podatek należny, zaś syn naliczony (do odliczenia lub zwrotu). Spółka osiągnie przychód, zaś syn – koszt uzyskania przychodu.

 

2. Darowizna składników majątku spółki pozostałych po likwidacji przez byłych wspólników.

Jeżeli darowane towary zostaną rozliczone w ramach spisu z natury, zaś darowizna zostanie dokonana w ciągu 12 miesięcy po likwidacji, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Darowizna będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (po spełnieniu warunków określonych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn).

3. Stopniowe wygaszanie spółki

Polega na wyprzedaży majątku ruchomego spółki bez dokonywania nowych zakupów (nowe zakupy dokonywane by były już na wspólnika, który ma dalej prowadzić działalność gospodarczą) – tak aby na dzień likwidacji w spółce nie pozostały żadne towary.

Złożoność zagadnienia powoduje, że w krótkim opracowaniu nie sposób uwzględnić wszystkich aspektów. Wskazanie najkorzystniejszego dla Pana rozwiązania możliwe byłoby po dokonaniu dogłębnej analizy dokumentacji podatkowej spółki w celu m.in. ustalenia wartości majątku spółki, kwoty podatku VAT, którego zaplata byłaby konieczna w razie rozwiązania spółki.

Jeżeli natomiast chodzi o kwestię darowizny udziałów w spółce, to zgodnie z art. 10 § 1 K.s.h. „ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi”. Z kolei art. 10 § 2 K.s.h. stanowi, że „ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”.

Na gruncie tych przepisów zbywanie udziałów w spółkach osobowych (w tym – w spółkach jawnych) jest możliwe, jeśli spełnione są dwa warunki. Po pierwsze – umowa spółki przewiduje taką możliwość. Po drugie – jeśli umowa nie stanowi inaczej, uzyskana została pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników (umowa spółki może wprowadzać surowsze wymogi, np. wymagać formy aktu notarialnego dla zgody pozostałych wspólników lub też przeciwnie – rezygnować z tego wymogu pisemnej zgody).

Z treści pytania nie wynika, czy umowa spółki jawnej przewiduje możliwość zbywania ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej (czyli pozwala na zbywanie udziałów przez wspólników). Jeśli umowa spółki nie przewiduje możliwości zbywania ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej – przed zbyciem udziałów konieczna jest stosowna zmiana umowy spółki. Ponadto jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, przed zbyciem udziałów niezbędne jest uzyskanie zgody drugiego wspólnika spółki jawnej.

Na podstawie art. 10 § 1 K.s.h. przyjmuje się, że ogół praw i obowiązków wspólnika (udział) zawsze jest przenoszony jako niepodzielna (nierozłączna) całość. Nie można zatem przekazać np. 50% swojego udziału w spółce synowi.

Każda zmiana umowy spółki jawnej wymaga rejestracji w KRS.

Zgodnie z art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym „wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Darowizna udziałów w spółce jawnej podlega – jako nabycie praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski – opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przedstawionej sytuacji będzie jednak mogło znaleźć zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to będzie możliwe, jeśli w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny syn zgłosi nabycie udziałów, składając właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie SD-Z2.

* Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jakie wynagrodzenie pobierają wspólnicy spółki jawnej?

Co przepisy mówią o wynagrodzeniu wspólników za wykonywaną pracę w spółce jawnej? Wiadomo, że wchodzi w rachubę pobieranie zaliczek na poczet zysku. Jednak w przypadku gdy spółka nie przynosi zysku lub zysk jest znikomy, w jaki sposób wspólnicy mogą pobierać wynagrodzenie? Czy istnieje coś takiego jak pensja dla wspólnika w spółce jawnej?

Wpis w KRS o rozdzielności majątkowej a ochrona przed windykacją

Przy założeniu spółki jawnej w KRS napisano jednemu ze wspólników: „brak umowy małżeńskiej majątkowej”, „powstała rozdzielność majątkowa miedzy małżonkami”. Czy można uznać, że kontrahent został jednoznacznie powiadomiony o rozdzielności majątkowej wspólnika?

Przekazanie nieruchomości z majątku wspólnego na majątek spółki jawnej

Jesteśmy razem z żoną właścicielami spółki jawnej, która posiada na swoim stanie budynek i teren. Około 10 lat temu jako osoby prywatne wspólnie kupiliśmy sąsiadującą działkę. Chcielibyśmy teraz przekazać ten teren spółce i scalić oba grunty. W jakiej formie przekazanie prywatnej działki (wchodzącej do naszego majątku wspólnego) na rzecz naszej spółki będzie dla nas najkorzystniejsze?

Warunki wystąpienia ze spółki

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Otrzymałam darowiznę praw i obowiązków wspólnika od mojej mamy. Zmian KRS dokonał dopiero tydzień temu. Aktualnie potrzebuje stać się osoba bezrobotną, więc chciałabym wystąpić ze spółki na okres około ok. 4 miesięcy. Czy podpisanie uchwały przez pozostałych wspólników o moim wyjściu ze spółki bez zgłoszenia zmian do KRS i za kilka miesięcy znów podpisanie uchwały o moim wstąpieniu do spółki będzie uznane za czynność będzie prawnie skuteczną?

Warunki zbycia udziału w spółce jawnej a VAT

Jestem udziałowcem w 50% w spółce jawnej, której majątkiem jest nieruchomość. Czy mogę sprzedać swoje udziały spółce z o.o. lub spółce jawnej? W przypadku sprzedaży kupujący wpłaca pieniądze na moje konto czy konto spółki jawnej? Jeżeli moje udziały kupuje wspólnik, to od wartości udziałów płaci się VAT? Pytanie dotyczy sprzedaży osobie trzeciej lub innej spółce?

Rozwiązanie spółki jawnej celowej bez likwidacji

Spółka jawna celowa zakończyła budowę osiedla, dokonała sprzedaży wszystkich mieszkań. Wspólnicy planują zakończyć jej działalność (rozwiązanie spółki jawnej bez przeprowadzenia likwidacji na podstawie jednomyślnej uchwały). Spółka udzieliła nabywcom gwarancji należytego wykonania na okres trzech lat oraz rękojmi. Umowa z wykonawcą zabezpiecza prawidłowe wykonanie robót. Spółka nie ma innych zobowiązań w stosunku do nabywców, osób trzecich jak i wspólników. Kto przejmuje zobowiązania spółki z tytułu gwarancji jakości oraz rękojmi i czy w takiej sytuacji sąd rejestrowy dokona wykreślenia spółki z rejestru?

Zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej

W spółce jawnej wspólnikiem jestem ja i mój kolega. Aktualnie chcę przenieść ogół praw i obowiązków na mojego męża. Umowa spółki dopuszcza taką możliwość, a wspólnik wyraził już pisemną zgodę. Czy w przypadku takiego przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce dwuosobowej nie dojdzie do jej rozwiązania?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}