Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie firmy wyłącznie podczas pobytu w Polsce

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2017-07-14

Jestem obywatelką Polski i rezydentem USA. W USA mieści się mój ośrodek interesów życiowych. Wyjeżdżając do USA, zawiesiłam działalność gospodarczą. Czy mogę prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce wyłącznie przez 90 dni pobytu w Polsce? Po powrocie do USA jednoosobowa działalność gospodarcza uległaby zawieszeniu lub zamknięciu.

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Jako obywatel Polski ma Pani prawo prowadzenia działalności w Polsce, bez względu na to, gdzie znajduje się Pani ośrodek interesów życiowych. Może Pani zatem podczas pobytu w Polsce prowadzić działalność gospodarczą. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera jedynie pewne szczegółowe regulacje dotyczące sytuacji, gdy na przykład obywatel polski prowadzi działalność za granicą lub gdy działalność na terenie Polski prowadzona jest przez cudzoziemców, osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje natomiast jakichkolwiek ograniczeń w sytuacji, gdy działalność gospodarcza prowadzona jest przez obywatela polskiego, który jest jednocześnie rezydentem innego państwa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Jak rozumiem, mieszkając jeszcze w Polsce, prowadziła Pani w Polsce działalność gospodarczą, a następnie zawiesiła ją Pani przed wyjazdem do USA. W takim razie, jeśli zamierza Pani kontynuować tą samą działalność, którą prowadziła Pani w przeszłości, zgodnie z przepisem art. 14a ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej powinna Pani złożyć wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej.

 

Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Nie wiem jak to wyglądało

w Pani sytuacji, na jaki okres zawiesiła Pani działalność i czy faktyczny okres zawieszenia mieścił się w 24 miesiącach. W przypadku bowiem przekroczenia wskazanego okresu zawieszenia, to jest okresu maksymalnie 24 miesięcy, i niezłożenia wniosku o wznowienie działalności działalność mogła już zostać wykreślona z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na podstawie art. 34 ust. 2 pkt 3a, to jest w związku z niezłożeniem wniosku o wznowienie działalności po upływie okresu zawieszenia. W przypadku, gdy działalność została wykreślona, w celu jej kontynuowania musiałaby Pani ją na nowo otworzyć.

 

Należy pamiętać, że podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku planowanego przez Panią zawieszenia działalności już po wyjeździe z Polski po 90 dniach. Zawieszenie działalności nie będzie mogło przekraczać okresu maksymalnie 24 miesięcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Aktualizacja wpisu do ewidencji działalności

Muszę zaktualizować wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Planuję rozpocząć sprzedaż kart podarunkowych iTunes store oraz kodów do kont Microsoft...

Zyski wspólnika spółki cichej

Zawiązałam ustną umowę ze znajomą prowadzącą działalność gospodarczą (ja nie prowadzę DG) na takich zasadach, że ja daję wkład 50% i pobieram...

Dochodowa strona internetowa niepełnoletniej osoby

Prowadzę własną stronę internetową, która przynosi dość ciekawe przychody, jednak nie jest zarejestrowana jako działalność, gdyż nie jestem jeszcze...

Założenie portalu internetowego, czy to od razu działalność gospodarcza?

Chciałbym założyć portal internetowy z ogłoszeniami tematycznymi. Wszystkie ogłoszenia wprowadzałbym osobiście po spotkaniu z zainteresowanym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}