Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie firmy wyłącznie podczas pobytu w Polsce

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2017-07-14

Jestem obywatelką Polski i rezydentem USA. W USA mieści się mój ośrodek interesów życiowych. Wyjeżdżając do USA, zawiesiłam działalność gospodarczą. Czy mogę prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce wyłącznie przez 90 dni pobytu w Polsce? Po powrocie do USA jednoosobowa działalność gospodarcza uległaby zawieszeniu lub zamknięciu.

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Jako obywatel Polski ma Pani prawo prowadzenia działalności w Polsce, bez względu na to, gdzie znajduje się Pani ośrodek interesów życiowych. Może Pani zatem podczas pobytu w Polsce prowadzić działalność gospodarczą. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera jedynie pewne szczegółowe regulacje dotyczące sytuacji, gdy na przykład obywatel polski prowadzi działalność za granicą lub gdy działalność na terenie Polski prowadzona jest przez cudzoziemców, osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje natomiast jakichkolwiek ograniczeń w sytuacji, gdy działalność gospodarcza prowadzona jest przez obywatela polskiego, który jest jednocześnie rezydentem innego państwa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Jak rozumiem, mieszkając jeszcze w Polsce, prowadziła Pani w Polsce działalność gospodarczą, a następnie zawiesiła ją Pani przed wyjazdem do USA. W takim razie, jeśli zamierza Pani kontynuować tą samą działalność, którą prowadziła Pani w przeszłości, zgodnie z przepisem art. 14a ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej powinna Pani złożyć wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej.

 

Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Nie wiem jak to wyglądało

w Pani sytuacji, na jaki okres zawiesiła Pani działalność i czy faktyczny okres zawieszenia mieścił się w 24 miesiącach. W przypadku bowiem przekroczenia wskazanego okresu zawieszenia, to jest okresu maksymalnie 24 miesięcy, i niezłożenia wniosku o wznowienie działalności działalność mogła już zostać wykreślona z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na podstawie art. 34 ust. 2 pkt 3a, to jest w związku z niezłożeniem wniosku o wznowienie działalności po upływie okresu zawieszenia. W przypadku, gdy działalność została wykreślona, w celu jej kontynuowania musiałaby Pani ją na nowo otworzyć.

 

Należy pamiętać, że podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku planowanego przez Panią zawieszenia działalności już po wyjeździe z Polski po 90 dniach. Zawieszenie działalności nie będzie mogło przekraczać okresu maksymalnie 24 miesięcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}