• Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Wobec przekształcenia wszelkich lokali w spółdzielni w odrębną własność lokali rozpoczęliśmy proces likwidacji tejże. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że nie zgłosiliśmy tego faktu w Monitorze Spółdzielczym. Pomyliliśmy Monitor Spółdzielczy z Monitorem Sądowym i Gospodarczym, gdzie ogłoszone zostało rozpoczęcie likwidacji. Teraz mamy problem, bo niby uchwała o zakończeniu procesu likwidacji została podjęta, spółdzielnia nie działa i nie ma majątku – a KRS domaga się wpisu w ww. Monitorze. Co możemy zrobić, żeby zakończyć ten proces?
Sprawa nie jest tak skomplikowana. jak się wydaje. Trzeba jak najszybciej złożyć zaległy wniosek do Monitora Spółdzielczego.
Zgodnie bowiem z art. 122 likwidator powinien niezwłocznie po wyznaczeniu go ogłosić w Monitorze Spółdzielczym zawiadomienie o otwarciu likwidacji spółdzielni i wezwać wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.
Obawiam się, że dalej KRS może wymagać ponownie pozostałych czynności po tym ogłoszeniu zaległym, chyba że ono nic nie zmieni (żaden wierzyciel się nie zgłosi). Nie daję jednak gwarancji, bowiem uchwały powinna zostać podjęta zgodnie z chronologią, czyli po upływie ww. 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w MS. Jak bowiem rozumiem, to tego wniosku nie zgłoszono.
Następnie, gdy owe 3 miesiące miną, pozostaje ponownie złożyć wniosek do KRS (obawiam się, że także ponowić uchwały podjęte bez wcześniejszego ogłoszenia w MS, ale zalecam wystosować do KRS w odpowiedzi na ich wezwanie pismo, czy wymagają ponownego podjęcia uchwał po zgłoszeniu do MS i czy wymagają ponownego wniosku do KRS).
Innej drogi nie ma. Zaległą czynność trzeba wykonać, a z KRS-em wejść w komunikację, czy nie trzeba ponowić czynności. Ja miałam u mojego klienta raz taką sytuację i musiałam ponowić uchwały i wniosek do KRS.
Jeśli jest to połączone z opłatą, co do zasady trzeba będzie ją wnieść ponownie niestety. Inaczej KRS nie zakończy likwidacji (nie dokona wykreślenia).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika