Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozwanie członka zarządu spółki z o.o.

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2015-08-07

Spółka z o.o. wzięła kredyt na rozwinięcie działalności w 2013 r., ale po roku przestała go spłacać. Jako wspólnik spółki zostałem poręczycielem tego kredytu, spłacam go w całości za spółkę. Spółka nie reagowała na wezwania do zapłaty, więc skierowałem sprawę do sądu i otrzymałem sądowy nakaz zapłaty należności (na razie sumy rat za okres 8 miesięcy). Czy będę mógł pozwać członków zarządu do uregulowania należności z ich własnego majątku, jeśli egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna? A co jeśli członek zarządu dowie się, że jest na spółkę nakaz zapłaty, i ogłosi np. dzisiaj upadłość spółki? Czy uniknie swoich dotychczasowych zobowiązań i dalszych, do końca spłaty kredytu?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Co do zasady za zobowiązania spółki z o.o. odpowiedzialność ponosi sama spółka całym swoim majątkiem.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Odpowiedzialność członków zarządu spółki za jej zobowiązania jest subsydiarna, co w praktyce oznacza, iż wierzyciel spółki może dochodzić swych należności od członków zarządu tylko wówczas, jeśli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Należy również dodać, że w takim wypadku członek zarządu spółki poniesie odpowiedzialność pod warunkiem, że zobowiązanie spółki istniało w czasie sprawowania przez niego funkcji członka zarządu, o czym będzie szerzej mowa poniżej.

Tym samym członek zarządu poniesie odpowiedzialność za zobowiązania spółki, jeśli spełnione są przynajmniej niżej wymienione warunki:

  1. wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku spółki,
  2. dochodzone od spółki zobowiązanie istniało w czasie, gdy był on członkiem zarządu.

Jeśli chodzi o bezskuteczność egzekucji wobec spółki, to sprawa wygląda następująco.

Zgodnie z art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Ciężar udowodnienie, iż egzekucja prowadzona przeciwko spółce jest bezskuteczna ciąży na wierzycielu. Wierzyciel, by skierować pozew o zapłatę przeciwko członkom zarządu musi więc wykazać bezskuteczność egzekucji z majątku spółki za pomocą odpowiednich środków dowodowych, np. przekładając postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z uwagi na bezskuteczność egzekucji.

Kolejną przesłankę odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. za jej zobowiązania stanowi istnienie zobowiązania w czasie jego kadencji.

Do odpowiedzialności za zobowiązania spółki z o.o. może zostać pociągnięty członek jej zarządu, jeśli niezaspokojone przez spółkę zobowiązanie istniało w czasie sprawowania przez niego funkcji członka zarządu.

Przy czym dla odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. nie ma znaczenia, kiedy dane zobowiązanie stało się wymagalne. Przyjmuje się bowiem, iż odpowiedzialnością członka zarządu objęte są wszystkie zobowiązania spółki, które powstały w czasie sprawowania przez niego funkcji, mimo że stały się wymagalne dopiero po wygaśnięciu jego mandatu (tak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 lutego 2008 r. III CZP 143/07).

Zobowiązanie staje się wymagalny, gdy wierzyciel ma możliwość żądania wykonania świadczenia na drodze sądowej. Tym samym od chwili wymagalności roszczenia należy odróżniać chwilę powstania zobowiązania, gdyż nie zawsze chwile te są tożsame.

Przykładowo, jeśli wierzyciel w dniu 1 października 2014 r. wystawił fakturę, którą należało zapłacić do dnia 15 października 2014 r., to roszczenie staje się wymagalne w dniu 16 października 2014 r. (w tym dniu wierzyciel może skierować pozew do sądu, jeśli dłużnik do 15 października włącznie nie zapłaci faktury).

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki jest osobista i solidarna.

Odpowiedzialność osobista oznacza, że wierzyciel może sięgnąć do majątku osobistego członka zarządu, jego wynagrodzenia za pracę i dochodów osiąganych z innej działalności zarobkowej oraz do wynagrodzenia z praw autorskich, praw twórcy i innych praw pokrewnych.

Solidarność odpowiedzialności polega natomiast na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, tylko od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Solidarność odpowiedzialności trwa aż do spłacenia długu w całości.

Nadto należy mieć na uwadze, iż ustawodawca przyznał członkom zarządu spółki z o.o. możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeśli wykaże przynajmniej jedną z trzech niżej wymienionych okoliczności. Po pierwsze, jeżeli pozwany członek zarządu wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości. Wyróżniamy dwie podstawy ogłoszenia upadłości spółki (wystarczy, że zajdzie jedna z postaw):

niewypłacalność spółki, która zachodzi, gdy spółka nie wykonuje swoich wymaganych zobowiązań,

gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość majątku spółki, niezależnie od tego, czy na bieżąco wykonuje ona swoje zobowiązania.

„Czas właściwy” to czas, w jakim spółka, nie będąc w stanie realizować zobowiązań względem wierzycieli, winna złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, aby w ten sposób chronić zagrożone interesy wszystkich bez wyjątku wierzycieli.

Członkowie zarządu mają obowiązek, nie później niż w ciągu 2 tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa ogłoszenia upadłości, zgłosić do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości (nie ma znaczenia, który z członków zarządu złoży przedmiotowy wniosek).

Po drugie, jeśli wykaże, że choć nie doszło we właściwym czasie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, to nie miało to miejsca z jego winy. Powody mogą być różnorakie, np. dłuższa nieobecność członka zarządu obejmująca czas, w którym odpowiedni wniosek miał być złożony (np. choroba, pobyt w szpitalu), wewnętrzny podział zadań poszczególnych członków zarządu, podstępne wprowadzenie w błąd co do danych o wynikach finansowych spółki.

Po trzecie, jeśli wykaże, że choć nie doszło we właściwym czasie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, to wierzyciel nie poniósł z tego tytułu szkody.

Nadto pamiętać o następujących poglądach orzecznictwa:

„Prezes spółki nie musi spłacać za nią długu, choć spóźnił się ze zgłoszeniem upadłości, jeżeli zgłoszenie upadłości miesiąc później nie miało wpływu na wypłacalność spółki i szanse na odzyskanie długu” (stanowisko takie zajął Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie o sygn. akt I ACa 127/2006).

„Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiada na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych, gdy wierzyciel nie uzyskał zaspokojenia ze względu na niepodjęcie w stosownym czasie egzekucji przeciwko spółce, choć egzekucja była możliwa” (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 czerwca 2004 r., sygn. akt III CK 107/03).

Odnosząc powyższe do treści Pana pytania, należy stwierdzić, iż w przypadku gdy egzekucja przeciwko przedmiotowej spółce okaże się bezskuteczna, to wówczas będzie mógł Pan podjąć próbę pociągnięcia do odpowiedzialności członków zarządu tej spółki poprzez skierowanie przeciwko nim odrębnego pozwu o zapłatę. Pozwać należy tych członków zarządu, którzy pełnili tę funkcję w czasie zaciągania przez spółkę wspomnianego kredytu. W razie uwzględnienia Pana powództwa egzekucję będzie Pan mógł prowadzić z majątku prywatnego pozwanych członków zarządu, co zostało szerzej wyjaśnione już wyżej.

Powodzenie Pana powództwa zależy od tego, czy pozwanym członkom zarządu spółki uda się udowodnić okoliczności wyłączające ich odpowiedzialność.

Jeśli członek zarządu spółki dopiero teraz złoży wniosek o ogłoszenie upadłości, to taki wniosek należy uznać za spóźniony, skoro spółka nie była w stanie spłacić swych zobowiązań już w marcu 2014 r. Tym samym aktualnie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nie wyłączy odpowiedzialności członka zarządu spółki za jej zobowiązania, chyba że uda mu się wykazać przynajmniej jedną z dwóch pozostałych okoliczności wyłączających jego odpowiedzialność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rachunek bankowy spółki cywilnej przekształcanej w spółkę z o.o.

Spółka cywilna została przekształcona w spółkę z o.o. Wspólnicy spółki z o.o. dokonali wypłat na swoje prywatne konta z konta przypisanego do spółki cywilnej po dniu jej przekształcenia. Czy konto spółki cywilnej po przekształceniu staje się kontem bankowym spółki z o.o.? Jak zakwalifikować dokonane wypłaty?

Sprzedaż spółki z o.o. z kredytem w trakcie kontroli UKS

Pytanie dotyczy sprzedaży spółki z o.o., mamy potencjalnego kupca. W spółce jest jeden wspólnik jednocześnie prezes zarządu. Wątpliwości budzi faktu, że spółka ma kredyty ze spłatą w przyszłości. Poza tym trwa obecnie w spółce kontrola skarbowa UKS. Czy nowy właściciel i nowy zarząd będzie odpowiadał za prawidłową obsługę zadłużenia lub ogłoszenie upadłości, gdyby zaprzestali spłacania? Czy z chwilą przejęcia spółki odpowiedzialność za kontakt z UKS też przejdzie na nich?

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Jestem właścicielem udziałów w spółce z o.o. i wspólnikiem. Kilka lat temu zmarła moja żona, która nie była wspólnikiem. Jedynymi spadkobiercami jestem ja i mój syn. Syn nie był pełnoletni w momencie śmierci żony. Postanowieniem sądu dziedziczy 1/4 naszego majątku wspólnego i 1/4 ja. Postanowienie dotyczy tylko proporcji podziału i nie określa, co konkretnie wchodzi w masę spadkową. Udziały w spółce z o.o. objąłem w trakcie trwania małżeństwa. W umowie spółki nie ma żadnych zapisów odnośnie działań w przypadku śmierci wspólnika, czy też małżonka wspólnika. Syn obecnie jest już pełnoletni i pomyślałem o uporządkowaniu tych spraw. Skoro udziały objąłem w trakcie trwania małżeństwa, domyślnie z majątku wspólnego, to synowi należy się 1/4 udziałów w spadku po matce. Co powinienem zrobić? Jaki jest jego status i prawa względem spółki? Czy powinienem mu przekazać 1/4 wszystkich dywidend, które dostałem przez te lata? Jeśli tak, to jak to zrobić formalnie?

Zmiana zarządu spółki a pełnomocnictwo

Pracuję w spółce z o.o. i posiadam pełnomocnictwa do załatwienia pewnych spraw np. w US czy ZUS, w kontaktach z bankami. Spółka zostaje sprzedana za granicę, ale będzie działać tak jak przedtem, tylko zmieni się osoba udziałowca i zarząd. Czy pełnomocnictwa dane przed sprzedażą i zmianą będą obowiązywać cały czas, czy nowy zarząd musi dać nowe pełnomocnictwa? Jakie byłoby najlepsze, tak żebym nie odpowiadała za spółkę własną głową, ale mogła załatwiać podstawowe sprawy, także w bankach?

Kto może podpisać umowę o pracę ze wspólnikiem spółki?

Spółka z o.o. mająca dwóch wspólników chce podpisać umowę o pracę z jednym z nich. Nie została powołana rada nadzorcza. Kto może podpisać umowę o pracę z jednym ze wspólników i czy trzeba w tej sytuacji zmienić zapisy w KRS, a jeśli tak, to jakie?

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam jednego pracownika, żona pracuje na etacie. Chciałbym obniżyć koszty ZUS, zakładając spółkę z o.o. z małżonką. Działalność to transport. Jakie kroki muszę podjąć, żeby otworzyć bądź przekształcić dotychczasową działalność w sp. z o.o.? Jak wygląda sprawa np. leasingu (jeden pojazd aktualnie jest w leasingu), co z licencją na wykonywanie transportu, która jest wydana na mnie?

Umorzenie udziałów nabytych przez spółkę z o.o. od swojego wspólnika

W wyniku umorzenia udziałów wspólnika, który wystąpił ze spółki z o.o. (umorzenie było z zysku), suma wartości nominalnych pozostałych udziałów jest mniejsza od kapitału zakładowego. Gdybyśmy podnieśli wartość nominalną udziałów, które pozostały, wtedy nie uzyskamy z wymnożenia ilości tych udziałów i ich cen dokładnej kwoty kapitału zakładowego (nie zgadza się o kilkanaście groszy). Co należy zrobić (jakie uchwały podjąć), żeby wartość kapitału była dokładnie taka, jak suma udziałów? Dopuszczamy nieznaczne podniesienie kapitału zakładowego. Obecnie jest dwóch udziałowców jeden ma 7 a drugi 45 udziałów.

Uchwała w sprawie wypłaty dywidendy

Jednoosobowa spółka z o.o. ma wspólnika, który jest zarazem jedynym członkiem zarządu. Pytanie dotyczy wypłaconej dywidendy z wypracowanego zysku za 2017 r. (dokument uchwały nie był sporządzony w formie aktu notarialnego). Czy jest to prawidłowe lub czy uchwała dotycząca wypłaty dywidendy powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego w myśl art. 210 K.s.h.?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}