Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-04-01

Kilka lat temu prowadziłam działalność gospodarczą i nie płaciłam składek ZUS. Potem zamknęłam działalność i podpisałam układ ratalny jako pracownik i dwa lata temu spłaciłam zaległy ZUS. Aktualnie ponownie prowadzę działalność gospodarczą. Czy mam teraz możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, które zapłaciłam jako pracownik?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek

Jeśli chodzi o możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne to zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu między innymi kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Chodzi zatem tylko o te składki, które zostały zapłacone w danym roku podatkowym.

Mogą być to składki zaległe, ale tylko wówczas, gdy zapłacono je w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie. Skoro Pani zapłaciła zaległe składki dwa lata temu to nie może ich Pani odliczyć w rozliczeniu za ten rok.

Ta sama zasada dotyczy odliczanych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}