Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Leasing kolejnego samochodu w jednoosobowej działalności

Marcin Sądej • Opublikowane: 2017-10-20

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu tworzenia oprogramowania. Na firmę jest wzięty leasing operacyjny na samochód osobowy (wykorzystywany w 50% prywatnie także). Nie zatrudniam pracowników. Chciałbym zakupić kolejny samochód na leasing, tym razem w 100% firmowy. Czy są przeciwwskazania skarbowe? Zastanawiam się też nad sp. z o.o. Założyłbym ją razem z żoną po 50% udziałów. Czy można z firmy jednoosobowej przenieść jeden samochód do sp. z o.o i kupić kolejny? Czy spółka płaci wysokie podatki? Jak wypłacać z niej środki?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

W ustawach podatkowych brak zastrzeżeń co do liczby posiadanych samochodów w ramach umowy leasingu. Oznacza to, że może Pan posiadać więcej niż jeden samochód w firmie. Konieczne jest jednak wykazanie celu takiego zakupu. Jak bowiem stanowi przepis podatkowy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W rezultacie tylko wydatek uzasadniony potrzebami firmowymi nie zostanie zakwestionowany przez urząd skarbowy. Jeżeli zatem jest Pan w stanie wykazać, że do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne są dwa samochody, nie ma przeciwwskazań do zakupu drugiego samochodu w oparciu o umowę leasingu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chodzi o wniesienie samochodu do nowo powstałej spółki z o.o. mamy w takim przypadku do czynienia z tzw. aportem. Sytuację taką należy rozważyć od strony wnoszącego samochód (Pan) oraz od strony otrzymującego samochód (spółka z o.o.).

Dla osoby wnoszącej aport przychodem podlegającym opodatkowaniu jest nominalna wartość udziałów objętych w zamian. Jak może prezentować się taka sytuacja, pokazuje poniższy przykład:

Wnosi Pan samochód do spółki o wartości 15 000 zł. W zamian otrzymuje Pan udziały o wartości 20 000 zł. Nadwyżka wynosi zatem 5 000 zł i od tej kwoty należy zapłacić podatek dochodowy.

Jeżeli chodzi natomiast o spółkę z o.o., która otrzymuje aport, to wycenia przedmiot aportu po wartości rynkowej, wprowadza na ewidencję środków trwałych. Co ciekawe, nie uwzględnia się dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych, ponieważ spółka może wycenić taki środek trwały na nowo po aktualnej, a nie historycznej wartości rynkowej.

Trzeba również zaznaczyć, że wniesienie aportu przez Pana jako przedsiębiorcę aportu (w postaci samochodu osobowego) do spółki z o.o. może również zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W takim przypadku podstawą opodatkowania jest nominalna wartość otrzymanych udziałów. Przykład:

Wnosi Pan samochód do spółki o wartości 15 000 zł. W zamian otrzymuje Pan udziały o wartości 20 000 zł. Czynność jest opodatkowana stawką VAT 23%, którą należy obliczyć od kwoty 20 000 zł.

Odnośnie Pana pytania o koszty podatkowe działalności spółki z o.o., trzeba wskazać, że spółka taka podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Stawka podatku wynosi 19% uzyskanego w roku podatkowym dochodu. Jeżeli spółka z o.o. wypracuje w danym roku zysk i zdecyduje się na wypłatę swoim wspólnikom dywidendy, to wartość tej dywidendy również zostanie opodatkowana, tym razem na poziomie udziałowców podatkiem dochodowym od osób fizycznych w kwocie 19%. Jak widać, zysk spółki z o.o. podlega niejako podwójnemu opodatkowaniu w przypadku wypłaty dywidendy, ponieważ raz jest opodatkowana podatkiem CIT w ramach uzyskanego dochodu spółka, a drugi raz wypłacony udziałowcom zysk jest opodatkowany podatkiem PIT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Co zrobić z alkoholem z likwidowanego sklepu?

Likwiduję sklep spożywczy, w którym także miałam alkohol. Co można z nim zrobić? Czy mogę odsprzedać go innej firmie także posiadającej...

Jak zatrudnić osobę posiadającą własną firmę?

Jak zatrudnić osobę posiadającą własną firmę i certyfikat kompetencji transportowych? Chciałbym, by wystawiała mi faktury VAT.

Korzystny leasing samochodu osobowego na firmę

Proszę o poradę w sprawie leasingu samochodu osobowego na firmę. Prowadzę działalność gospodarczą, w swojej firmie posiadam 5 samochodów...

Formalne przejęcie sklepu

Mój tata prowadzi jednoosobową firmę handlową (sklep spożywczo-przemysłowy), ma już 70 lat. Jak możemy doprowadzić do formalnego przejęcia sklepu przeze...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}