Indywidualne porady prawne
• Autor: Marcin Sądej
Spółka z o.o. jest obecnie w likwidacji. Jest powołany jeden likwidator spółki, umowa spółki przewiduje maksymalnie 3-osobowy zarząd. Czy walne zgromadzenie wspólników może wybrać dodatkowo dwóch likwidatorów? Czyli w spółce funkcjonowałoby 3 likwidatorów. W umowie spółki nie ma żadnych zapisów odnośnie powoływania likwidatora.
W opisanym przypadku należy sięgnąć do treści art. 276 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Przepis ten podaje, że likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Sposób reprezentacji spółki w okresie likwidacji określa się w umowie spółki, uchwale wspólników albo orzeczeniu sądu. W każdym przypadku sąd może zmienić sposób reprezentacji spółki w okresie likwidacji. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, likwidatorzy mogą być odwołani na mocy uchwały wspólników. Likwidatorów ustanowionych przez sąd tylko sąd może odwołać.
„Likwidatorzy mogą uzyskać swój status w ten sposób, że stają się nimi dotychczasowi członkowie zarządu. Likwidatorów takich określa się mianem ustawowych.
W doktrynie podniesiono, że w sytuacji gdy w spółce w likwidacji ani postanowienia umowy, ani też zgromadzenie wspólników nie powołało likwidatorów do prowadzenia spraw spółki, likwidatorami stają się z chwilą zarejestrowania otwarcia likwidacji członkowie zarządu.
Poza możliwością wskazaną powyżej, likwidatorów ustanowić można w inny sposób, wynikający z umowy spółki lub uchwały wspólników. Zasady powoływania likwidatorów mogą być ustalone w umowie ogólnie, a następnie doprecyzowane w uchwałach. Może to być ustanowienie uchwałą wspólników, rady nadzorczej, powołanie przez osoby trzecie. Prawo bycia likwidatorem może być prawem przyznanym osobiście wspólnikowi. Umowa spółki może także dookreślić zasadę podejmowania uchwał przy powołaniu likwidatora: kwalifikowaną większością głosów, przy odpowiednim kworum itd.”
[A. Kidyba [w:] M. Dumkiewicz, A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el. 2022, art. 276]
W świetle przedstawionych przepisów z mocy ustawy likwidatorami są członkowie zarządu. Tutaj istnieje jednak zastrzeżenie, że umowa spółki lub uchwała wspólników może stanowić inaczej. W konsekwencji w świetle prawa dopuszczalne jest ustanowienie likwidatorów na mocy uchwały podjętej przez wspólników spółki. Takie działanie nie jest sprzeczne z przepisami prawa.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.
Zapytaj prawnika