Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontynuacja firmy męża przez żonę - pełnomocnika

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2016-03-14

Działalność gospodarcza obecnie jest prowadzona jednoosobowo na mojego męża. Jestem osobą współpracującą w firmie oraz pełnomocnikiem mojego męża. Mamy również sporządzony testament oraz wspólność majątkową. Czy koniecznością jest stworzenie spółki, czy też wystarczy testament, jeśli będę miała po śmierci męża prowadzić nadal jego firmę w niezmienionej formie?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Jeśli mąż w testamencie zapisał dla Pani cały swój majątek i nie ma ryzyka podważenia tego testamentu, to nie ma żadnych przeciwskazań, by mogła Pani działać na tym majątku jako samodzielny właściciel. Nie ma przeszkód w dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Musi Pani jednak pamiętać, że czym innym jest majątek, na którym prowadzi osoba fizyczna swoją działalność gospodarczą, a czym innym samo prowadzenie tej działalności. Będąc następcą prawnym przedsiębiorstwa (rozumianego zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej), przejmuje Pani wszystko, co w skład przedsiębiorstwa wchodziło. Zgodnie z cytowanym przeze mnie przepisem obejmuje ono w szczególności:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nie zmienia to jednak faktu, że aby kontynuować prowadzoną na przedsiębiorstwie działalność, po śmierci męża będzie Pani musiała założyć własną działalność gospodarczą osoby fizycznej, tj. zgłosić siebie jako przedsiębiorcę w stosownych urzędach i zgłosić wykreślenie z ewidencji przedsiębiorców męża. Wówczas ta sama działalność będzie prowadzona na Pani danych i NIP-ie. Składki ZUS, podatki będą Pani świadczeniami publicznymi itp.

Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcą jest dana konkretna osoba fizyczna, a nie przedsiębiorstwo. Następca prawny przedsiębiorstwa dziedziczy majątek, ale już nie z automatu wchodzi w stosunki administracyjne wiążące poprzedniego właściciela przedsiębiorstwa z Państwem.

Jeśli natomiast chciałaby Pani wstąpić w całą działalność gospodarczą, musiałby to być działalność prowadzona w formie spółki. Wówczas po śmierci męża nie zmieni się nic: pozostanie NIP, pozostaną dotychczasowe składki (za wyjątkiem osobistych składek ZUS, które zawsze związane są z osobami fizycznymi i pracownikami spółek). Według mnie warto przemyśleć zamianę działalności męża w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Mąż będzie w niej jedynym udziałowcem, a Pani odziedziczy nie składniki majątku spółki, bo te należą do spółki jako osoby prawnej, ale udziały męża w tej spółce. Spółka nie będzie w żaden sposób uczestniczyć w zmianach, a Pani jedynie zgłosi do KRS zmianę na stanowisku jedynego wspólnika i członków zarządu.

Temat ten jest bardzo obszerny i przedstawiłam tylko podstawowe informacje, o które Pani prosiła. Rozumiem jednak, że może mieć Pani dalsze wątpliwości i szczegółowe pytania. Proszę w takim razie o dodatkowe pytania. Postaram się uszczegółowić odpowiedź, tak aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zerowy przychód, ale brak wyrejestrowania działalności

W 2011 r. przestałam prowadzić działalność. Od tej pory mam zerowy dochód. Nie wyrejestrowałam jednak firmy. Czy możliwe jest teraz dokonanie...

Czy sprzedaż grafiki musi być w ramach działalności?

Czy biznes polegający na sprzedaży animacji, obiektów 3D oraz tekstur w wirtualnych grach komputerowych podlega rejestracji gospodarczej...

Skazanie a rejestracja działalności gospodarczej

Mam sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat. Czy w związku z tym mogę założyć własną firmę?

Przychody ze sprzedaży a zmiana formy prowadzonej działalności

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie KPiR liniowo. W zeszłym roku przekroczyłam 1 200 000 euro przychodów...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}