Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą za zobowiązania wobec podwykonawcy?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2015-06-15

W umowie między wykonawcą a podwykonawcą ustalono, że 10% wartości brutto każdej faktury podwykonawcy zostanie zatrzymane przez wykonawcę na poczet zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania. Inwestycja była realizowana w ramach zamówienia publicznego. Strony umowy (wykonawca i podwykonawca) owe zatrzymanie 10% wynagrodzenia nazwały „kaucją gwarancyjną”, której 70% wartości miało zostać zwrócone podwykonawcy w terminie 30 dni od sporządzenia protokołu końcowego odbioru robót, a 30% – w terminie 15 dni po okresie rękojmi. Wykonawca ustalonej kwoty nie zwraca, mimo protokołu końcowego odbioru robót. Czy możliwe jest dochodzenie tej należności od inwestora w ramach jego solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy? Dodam, że protokół końcowego odbioru robót został przez inwestora podpisany.

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Odpowiedź opieram tylko na opisie, bez analizy umów. Być może w umowie jest coś więcej na temat sposobu zapłaty oraz owej kaucji gwarancyjnej. Jak rozumiem, inwestor został poinformowany o zawarciu umowy z podwykonawcą i wyraził na to zgodę w sposób określony Kodeksem cywilnym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z treści art. 647-1 § 5 K.c. wynika, iż zawierający umowę z podwykonawcą – wykonawca i inwestor ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Niedopuszczalna jest wykładania rozszerzająca wspomnianego przepisu. Roszczenie sformułowane w oparciu o treść art. 647-1 K.c. musi dotyczyć ściśle kwoty wynagrodzenia należnego podwykonawcy. Wysokość wynagrodzenia podlegającego zapłacie została określona m.in. na fakturach, dyspozycjach przekazania płatności.

W opisanej sytuacji roszczenie wobec inwestora może być oparte tylko na art. 647-1 § 5 K.c. Inne przepisy nie przewidują solidarnej odpowiedzialności z mocy prawa (po spełnieniu określonych warunków) inwestora z wykonawcą za wynagrodzenie należne podwykonawcy.

Poza wskazanym przepisem nie ma podstawy prawnej pozwalającej na zbudowanie tezy, że zatrzymane przez wykonawcę 10% wynagrodzenia jest w dalszym ciągu (mimo nazwania tej kwoty „kaucją gwarancyjną”) wynagrodzeniem, o którym mówi 647-1§ 5 K.c.

O takim ewentualnym potraktowaniu decydowałyby zaistniałe w sprawie fakty, działania i zaniechania stron.

Ustawa o zamówieniach publicznych przewiduje wniesienie zabezpieczenia przed zawarciem umowy. Przewidziane w umowach o roboty budowlane zabezpieczenie należytego wykonania umowy może być realizowane m.in. w:

 1. pieniądzu;
 2. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym;
 3. gwarancjach bankowych;
 4. gwarancjach ubezpieczeniowych;
 5. poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości;
 6. wekslach z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
 7. przez ustanowienie zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego;
 8. przez ustanowienie zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.

Gdy zabezpieczenie jest w pieniądzu i jest wpłacane przelewem na rachunek bankowy wskazany przez drugą stronę umowy. Lecz podwykonawca nie był stroną umowy z inwestorem.

Istotne w sprawie byłoby ustalenie:

 • co oznacza „zatrzymanie”,
 • czy można je traktować jako zapłatę tytułem należnego wynagrodzenia kwoty równej kwocie gwarancji (zatrzymanej),
 • fizyczny sposób dokonania zapłaty przez wykonawcę.

Zatrzymanie to teoretycznie niewypłacenie części wynagrodzenia. Wykonawca mógł:

 1. dokonać zapłaty wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę gwarancji,
 2. przeksięgować tę kwotę na poczet zabezpieczenia lub
 3. nic nie robić i w dokumentach ma jako zapłacone 90%, a 10% jako niezapłacone.

Jednak intencją stron mogło być, by to zatrzymanie traktować jako wypłacenie wynagrodzenia oraz wniesienie zatrzymanej kwoty na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Takiego twierdzenia ze strony wykonawcy nie da się uniknąć.

Inwestor zaś będzie twierdził, że on nie miał wpływu na wypłatę wynagrodzenia w jakikolwiek sposób, a nadto nastąpiła wypłata całego wynagrodzenia poprzez owe „zatrzymanie”, które odbyło się za zgodą podwykonawcy.

Podwykonawca, godząc się na zatrzymanie, zgodził się, aby część należnego mu wynagrodzenia nie była przekazana na jego rachunek, ale zatrzymana jako zabezpieczenie. Tym samym doszło do zapłaty całego wynagrodzenia.

Ewentualnie podwykonawca, godząc się na zatrzymanie, wyraził zgodę na co najmniej odroczenie terminu zapłaty części należnego mu wynagrodzenia. Takie rozumowanie prowadziłoby jednak do odpowiedzialności inwestora – skoro część wynagrodzenia miałaby być zapłacona w późniejszym terminie – to jest to część wynagrodzenia, która po upływie wskazanego terminu staje się wymagalna.

Sposób wniesienia zabezpieczenia to kwestia techniczna.

Zasadniczym elementem jest wola stron umowy (wykonawca i podwykonawca). Sąd może dojść do wniosku, że wolą wykonawcy i podwykonawcy było, by część środków zostało u wykonawcy (nie była przekazywana podwykonawcy celem ich ponownego przekazania wykonawcy na zabezpieczenie) – i zostały potraktowane jako wniesienie zabezpieczenia po dokonaniu zapłaty.

Wskażę, iż organy podatkowe zatrzymanych kwot na kaucję (potrąconych z części wynagrodzenia, stanowiących kaucje gwarancyjne), nie uznają za niewywiązanie się przez stronę umowy, która dokonała umownego potrącenia, z ciążącego na niej obowiązku uiszczenia wynagrodzenia podwykonawcy. Co prawda ma to związek z obowiązkiem podatkowym, ale jest zbieżne z podglądami wielu sądów.

Wykonawca był dłużnikiem podwykonawcy z tytułu wynagrodzenia, a jednocześnie wierzycielem z tytułu kaucji gwarancyjnej.

W chwili zapłaty podwykonawcy należności wynikającej z faktury wykonawca potrącił swoją wymagalną wierzytelność z tytułu kaucji gwarancyjnej określonej w umowie stron. Wskutek tego potrącenia dochodzi do wygaśnięcia części zobowiązania wynikającego z faktury w wysokości potrąconej kaucji, zgodnie z art. 498 § 2 Kodeksu cywilnego. Wobec tego kwota potrąconej kaucji nie jest wierzytelnością nieuregulowaną (nastąpiła kompensata wzajemnych należności).

W przedmiotowej sprawie wykonawca i podwykonawca zgodnie postanowili, że wykonawca ma prawo potrącić (zatrzymać) część wynagrodzenia w charakterze kaucji gwarancyjnej. Uznałbym, że zgodnie z postanowieniami umowy (wnioski z opisu sprawy) „zapłata” dla wykonawcy należnej kaucji gwarancyjnej, polegać miała na zatrzymaniu przez wykonawcę części wynagrodzenia brutto należnego dla podwykonawcy.

Kwota przekazana (zaksięgowana, zatrzymana) na zabezpieczenie (zatrzymana) nie stała się na powrót wynagrodzeniem.

W takim przypadku z chwilą wypłaty części wynagrodzenia oraz zatrzymania 10% – inwestor został zwolniony wobec podwykonawcy z długu opartego na treści art. 647-1 § 5 K.c.

Możliwe jest oczywiście dochodzenie zapłaty kwoty kaucji od inwestora w ramach jego solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Nikt nie zabroni podwykonawcy wezwać inwestora do jej zapłaty, a nawet wytoczenia powództwa sądowego. Jednakże przy takich zapisach umownych nie widzę zbytnich szans na powodzenie w sądzie.

Gdyby udało się wykazać, że kwota zatrzymania nie stanowiła zobowiązania podwykonawcy i nie mam mowy o wzajemnym potrąceniu, a jej potrącenie to tylko przesunięcie terminu zapłaty części wynagrodzenia – wtedy można rozpatrywać żądanie zapłaty tej kwoty od inwestora. To wymagałoby jednak dokładnej analizy umowy z podwykonawcą, umowy wykonawcy z inwestorem oraz sposobu dokonania zapłaty, księgowania faktur i kwot zapłaconych, a także owego zatrzymania przez wykonawcę.

Bazując tylko na okolicznościach wskazanych w opisie zajmę stanowisko, że kaucja nie jest w tym przypadku częścią wynagrodzenia. Można oczywiście wystąpić do inwestora z żądaniem zapłaty – a może zapłaci bez ceregieli. Wykonawca także ma część swojej należności u inwestora jako zabezpieczenie.

Może warto spróbować sprzedaż wierzytelność wobec wykonawcy inwestorowi. Kupi i zapłaci, a następnie potrąci ją ze zwrotu lub wynagrodzenia, jakie ma jeszcze do zapłacenia wykonawcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skład masy upadłości

Firma X przekazała naszej firmie w 2010 r. trzy maszyny w celu wykonania ostatecznych produktów, za które firma X nie zapłaciła (uzyskaliśmy prawomocny nakaz zapłaty za produkty 20.11.2013 r.). W grudniu syndyk poinformował nas o upadłości firmy X. Mamy oddać maszyny, które wejdą w skład masy upadłości firmy X. Czy musimy przekazać te maszyny syndykowi? Czy mamy prawo do zatrzymania ich na mocy art. 461 Kodeksu cywilnego?

Skuteczne powiadomienie o rozwiązaniu umowy o współpracy

Dnia 29.04 br. pewna firma – nasz długoletni kontrahent i współpracownik – wypowiedziała nam bez żadnej zapowiedzi umowę o współpracy. Pismo zostało doręczone do siedziby naszej firmy przez dyrektora drugiego przedsiębiorstwa. Pismo odebrał pracownik techniczny niemający do tego uprawnień i podpisał odbiór. W tym czasie właściciel naszej firmy przebywał na urlopie po porodzie żony i nie było z nim kontaktu. O otrzymaniu wypowiedzenia umowy dowiedział się dopiero kilka dni później, po powrocie. Czy dnia 29.04 nastąpiło skuteczne powiadomienie o rozwiązaniu umowy o współpracy? Czy było to dopiero dnia, gdy nasz dyrektor zapoznał się z pismem? Od kiedy obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Stowarzyszenie OPP jako wspólnik spółki

Czy stowarzyszenie OPP może być wspólnikiem – komandytariuszem spółki komandytowej? Chodzi o ogólnopolską organizację – stowarzyszenie OPP (nazwijmy ją tu roboczo „Organizacją”). Zarząd Organizacji na nadzwyczajnym zjeździe delegatów podjął uchwałę o rozpoczęciu sukcesywnego wdrażania projektu tworzenia spółek komandytowych według opracowanego projektu. Obecnie Organizacja posiada w swojej strukturze kilkanaście oddziałów, które posiadają osobowość prawną i są podmiotami leczniczymi prowadzącymi przedsiębiorstwa lecznicze (jednostka organizacyjna, poradnia) – jest to działalność statutowa odpłatna. Są również oddziały będące organizacjami pożytku publicznego. Organizacja jest jedynym wspólnikiem w firmie XYZ spółka z o.o. Jest to odrębna od Organizacji firma, ale jej dochody są przeznaczane na działalność statutową Organizacji. Zamiarem Organizacji jest utworzenie spółki z o.o. spółki komandytowej przez: XYZ spółkę z o.o. oraz oddziały Organizacji mające osobowość prawną, będące jednocześnie podmiotami leczniczymi. Czy nie ma przeszkód prawnych, aby doszło do takiego przekształcenia?

Dołączenie członków rodziny do firmy

Prowadzę działalność gospodarczą. Planuję dołączenie członków rodziny do firmy i przekształcenie jej w spółkę z o.o. Czy to dobry pomysł? Chciałbym, by udziałowcami byli moi bliscy i ja. Proszę o przedstawienie, jak wygląda takie przekształcenie w praktyce.

Zmiana działalności na inną formę

Prowadzę jednoosobową działalność od kilku lat. Obecnie chciałabym ją zamienić na inną formę – tj. jednoosobową spółkę z o.o. Słyszałam o systemie S24. Jak załatwić to najsprawniej? Czy mogę skorzystać z tego systemu? Z jakimi kosztami się liczyć?

Zmiana spółki na działalność

Dwaj wspólnicy chcą rozwiązać spółkę jawną. Jeden ze wspólników (ja) chce kontynuować prowadzenie firmy w formie działalności jednoosobowej. Czy istnieje możliwość przeniesienia mojego udziału do nowej firmy, jak to zrobić? A może lepsza będzie sprzedaż lub aport?

Dwie spółki jako komplementariusz a komandytariusz

Mamy działalność gospodarczą. Chcemy przekształcić ją w spółkę z o.o. jako komplementariusza i dodatkowo utworzyć spółkę komandytową jako komandytariusza. Czy trzeba wcześniej utworzyć dwie spółki z o.o., a później jedną z nich przekształcić w komandytową? Ale to dodatkowe koszty i praca.

Czy uchwały spółki wymagają zgody wszystkich wspólników?

W umowie spółki jest zapis, że uchwały zgromadzenia wspólników wymaga m.in. określenie wysokości i terminów uiszczenia dopłat oraz ich zwrotu; podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego. Czy zgodnie art. 246 § 3 takie uchwały wymagają zgody wszystkich wspólników?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}