Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak połączyć dwa kapitały firm jednoosobowych?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-30

Chciałem się dowiedzieć, czy jest to możliwe i jak to najprościej prawnie ubrać w formułę. Otóż: prowadzę działalność gospodarczą, siostra również prowadzi działalność gospodarczą. Chcęcałość majątku z siostry firmy oraz cześć majątku z swojej firmy (chodzi to część towarów handlowych z magazynu) połączyć w spółkę (najlepiej cywilną lub jawną) – tak aby ominąć 19% podatek od dywidendy i szereg zbędnych procedur związanych z prowadzeniem sp. z o.o. lub akcyjnej.  Jednocześnie chcędalej prowadzić swoją działalność bez zmiany. Jak to najprościej uczynić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

 Bardzo dziękuję za pomoc - jestem usatysfakcjonowany.
Stanisław, nauczyciel, 57 lat
 Przede wszystkim bardzo przepraszam, że nie wystawiłam opinii od razu, ale wystawiłam bardzo pozytywną opinię na temat odpowiedzi Państwa na moje pierwsze pytanie i wydawało się mi ,że ona wystarczy. Otóż jestem nadal bardzo zadowolona i z drugiej odpowiedzi na moje pytanie uzupełniające. Odpowiedź nadeszła szybko, była udzielona bardzo precyzyjnie a udzielająca odpowiedzi Pani mecenas podeszła do tematu wielopłaszczyznowo. Bardzo dziękuję . Państwa odpowiedź i informacja bardzo pomogła mi w szybkim podjęciu mojej decyzji. Oby wszystko tak działało w naszym kraju jak Państwa portal. 
Małgorzata, ekonomistka
Profesjonalizm, szybkość
Anna
Szybka i bardzo pomocna odpowiedź. 
Bartosz
Dziękuję, za szybką i jasną odpowiedź. Rozwiało to moje wątpliwości w tej sprawie.
Piotr

W mojej ocenie ciekawym rozwiązaniem i dość atrakcyjnym podatkowo byłoby skorzystanie z formuły spółki jawnej i wniesienie do niej aportem przez Pana tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa a przez siostrę całego przedsiębiorstwa – mielibyśmy więc sytuację gdzie do spółki jawnej, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług a nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (jak Pan wie są nimi wspólnicy) przechodzi przedsiębiorstwo i zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50b przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną. W podatku od towarów i usług w ogóle postanowień ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (czyli nie dochodzi do opodatkowania VAT).

Na gruncie podatku dochodowego oraz i podatku VAT, gdy mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Należałoby zatem tak wydzielić części Pana firmy by wypełniała powyższą definicję.

Scenariusz ten ma jedną wątpliwość, co sugeruję w oparciu o praktykę niektórych organów podatkowych, dotyczącą uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z materiałami oraz towarami, przy których zakupie (wytworzeniu) ich wartość zaliczona została w ciężar kosztów, a których związek z przychodem może być teraz problematyczny. Niekiedy organy domagają się więc korekty kosztów u podatników dokonujących takiego aportu wskazując, że nie były to koszty (np. w zakresie towarów) mogące być uznane za koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Innymi słowy przy wniesieniu aportem towarów handlowych zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów wyksięgowuje się je wtedy z kosztów. Jest to w dużej mierze wątpliwe rozwiązanie, na ogół jednak takie stanowisko prezentują organy podatkowe. Podobnie wskazuje się w doktrynie przy wniesieniu wkładu do spółek osobowych np.: „Jeżeli wniesienie aportu [w dniu 31.12.2015 r.] nie wiąże się z likwidacją działalności wspólnika to nie musi on sporządzać remanentu na 1 stycznia 2016 r. ale musi wspólnik musi wyłączyć z kosztów wartość towarów i materiałów wnoszonych aportem. Gdyby wspólnik prowadził działalność jednoosobową, wówczas powinien sporządzić remanent na dzień 1 stycznia 2016 r.” (R. Kowalski, Lex, QA 652103).

Po wniesieniu części przedsiębiorstwa Pan dalej prowadzi, w pozostałym zakresie, własną działalność osoby fizycznej, a siostra likwiduje własną działalność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Produkt własny na bazie produktu istniejącego

Pewna firma jest producentem naklejek, etykiet z elementem ozdobnym do samodzielnego zadruku. Chcę skorzystać z tej bazy i nadrukowywać na nie...

Jak odkupić aptekę bez konieczności uzyskania zezwolenia?

Wraz z żoną chcemy założyć firmę i odkupić aptekę. Jaka forma prawna byłaby w takim wypadku najlepsza, jak to przeprowadzić? Zależy nam na...

Podatek od nieruchomości wprowadzonych do działalności lecz niewykorzystywanych

Posiadam nieruchomość – magazyny. Usytuowane są na działce, której jestem właścicielem jako osoba fizyczna. Jeden z magazynów stoi pusty (brak...

Aport firmy do utworzonej spółki cywilnej a ciągłość umów

Chciałbym przekształcić swoją działalność gospodarczą w spółkę cywilną z żoną (brak intercyzy). Chcemy zrobić to w ten sposób, że...

Wpis do RDN

Z datą 15.06 otrzymuję postanowienie o wykreśleniu mnie z RDN, a 16.06 zaświadczenie o wpisie do RDN – ta sama sygnatura sprawy,...

Przewodniczący związku zawodowego w radzie nadzorczej spółki

Jako przewodniczący związku zawodowego zostałem wybrany do rady nadzorczej spółki. Spółka jest prywatna w 90%, 10% posiadają jej pracownicy. Czy...

Szacunek do syna zastępującego ojca

Wraz ze znajomymi prowadzimy zakład (spółka 4-osobowa). Mąż ma kłopoty zdrowotne i w sumie zastępuje go nasz 30-letni syn. Wspólnicy nie mają...

Zakres obowiązków osoby współpracującej

Czy osoba współpracująca (żona) może wydawać polecenia pracownikom pod nieobecność małżonka – właściciela firmy? Kontrolować pracowników? Jak...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}