Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak połączyć dwa kapitały firm jednoosobowych?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-30

Chciałem się dowiedzieć, czy jest to możliwe i jak to najprościej prawnie ubrać w formułę. Otóż: prowadzę działalność gospodarczą, siostra również prowadzi działalność gospodarczą. Chcęcałość majątku z siostry firmy oraz cześć majątku z swojej firmy (chodzi to część towarów handlowych z magazynu) połączyć w spółkę (najlepiej cywilną lub jawną) – tak aby ominąć 19% podatek od dywidendy i szereg zbędnych procedur związanych z prowadzeniem sp. z o.o. lub akcyjnej.  Jednocześnie chcędalej prowadzić swoją działalność bez zmiany. Jak to najprościej uczynić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

W mojej ocenie ciekawym rozwiązaniem i dość atrakcyjnym podatkowo byłoby skorzystanie z formuły spółki jawnej i wniesienie do niej aportem przez Pana tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa a przez siostrę całego przedsiębiorstwa – mielibyśmy więc sytuację gdzie do spółki jawnej, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług a nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (jak Pan wie są nimi wspólnicy) przechodzi przedsiębiorstwo i zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50b przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną. W podatku od towarów i usług w ogóle postanowień ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (czyli nie dochodzi do opodatkowania VAT).

Na gruncie podatku dochodowego oraz i podatku VAT, gdy mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Należałoby zatem tak wydzielić części Pana firmy by wypełniała powyższą definicję.

Scenariusz ten ma jedną wątpliwość, co sugeruję w oparciu o praktykę niektórych organów podatkowych, dotyczącą uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z materiałami oraz towarami, przy których zakupie (wytworzeniu) ich wartość zaliczona została w ciężar kosztów, a których związek z przychodem może być teraz problematyczny. Niekiedy organy domagają się więc korekty kosztów u podatników dokonujących takiego aportu wskazując, że nie były to koszty (np. w zakresie towarów) mogące być uznane za koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Innymi słowy przy wniesieniu aportem towarów handlowych zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów wyksięgowuje się je wtedy z kosztów. Jest to w dużej mierze wątpliwe rozwiązanie, na ogół jednak takie stanowisko prezentują organy podatkowe. Podobnie wskazuje się w doktrynie przy wniesieniu wkładu do spółek osobowych np.: „Jeżeli wniesienie aportu [w dniu 31.12.2015 r.] nie wiąże się z likwidacją działalności wspólnika to nie musi on sporządzać remanentu na 1 stycznia 2016 r. ale musi wspólnik musi wyłączyć z kosztów wartość towarów i materiałów wnoszonych aportem. Gdyby wspólnik prowadził działalność jednoosobową, wówczas powinien sporządzić remanent na dzień 1 stycznia 2016 r.” (R. Kowalski, Lex, QA 652103).

Po wniesieniu części przedsiębiorstwa Pan dalej prowadzi, w pozostałym zakresie, własną działalność osoby fizycznej, a siostra likwiduje własną działalność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}