Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Import z Chin a certyfikat CE

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2014-09-26

Sprowadzam z Chin narzędzia medyczne. Chciałbym nanieść na produkt swoją własną nazwę. Czy po takim zabiegu nadal obowiązuje certyfikat CE producenta, czy może ja przejmuję odpowiedzialność za to?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Zgodnie z przepisami dotyczącymi oznakowania CE, producentem jest „osoba fizyczna lub prawna, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i oferuje ten produkt pod własną nazwą lub znakiem towarowym” (definicja przytoczona na podstawie dokumentu: Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wspólnych ram dotyczących wprowadzania produktów do obrotu, uchylająca decyzję Rady 93/465/EWG).

Innymi słowy, jeśli importer bądź dystrybutor sprzedaje produkty pod nazwą własnej marki, przejmuje tym samym obowiązki producenta. W takim wypadku musi posiadać wystarczające informacje na temat projektu i procesu produkcji danego produktu, jako że przejmuje on odpowiedzialność prawną za umieszczenie oznakowania CE.

W praktyce oznacza to np., że w hipotetycznej sytuacji zaistnienia wypadku spowodowanego użyciem sprzedanego przez Pana narzędzia, to Pan, a nie chiński wytwórca, będzie legitymowany z legalności dopuszczenia produktu do użytku, a co za tym idzie również odpowiadał za poprawne oznaczenie produktu znakiem CE.

Odpowiadając więc konkretnie na Pana pytanie: „Czy po takim zabiegu nadal obowiązuje certyfikat CE producenta, czy może ja przejmuję odpowiedzialność za to?”, stwierdzam:

Tak, certyfikat nadal obowiązuje (o ile został poprawnie nadany), ale to na Panu spoczywa odpowiedzialność za to, również za to właśnie, czy został nadany legalnie/poprawnie. Może się bowiem zdarzyć, że chiński wytwórca naniósł takie oznakowanie bezzasadnie – na Panu spoczywa obowiązek zweryfikowania tego.

Odrębną kwestią, na którą również zwracam uwagę jest rozróżnienie oznaczeń nanoszonych przez chińskim eksporterów, ponieważ można tutaj napotkać pewne pułapki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}