Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność gospodarcza polegająca na tłumaczeniach a zastosowanie przepisów o prawie autorskim

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-05-28

Ukończyłam studia wyższe techniczne. Przez ostatnie 2 lata pracowałam jako tłumacz patentów europejskich z na język polski. Do tej pory rozliczałam się na podstawie umowy o dzieło z 50% kosztem uzyskania przychodów ze względu na przeniesienie praw autorskich. Dziś zarejestrowałam działalność gospodarczą i z powodu charakteru rynku pracy muszę być vatowcem. Czy w przypadku tłumaczeń patentów przepis o prawie autorskim znajduje w ogóle zastosowanie? Czy mogę w dalszym ciągu stosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

 Bardzo dziękuję za pomoc - jestem usatysfakcjonowany.
Stanisław, nauczyciel, 57 lat
 Przede wszystkim bardzo przepraszam, że nie wystawiłam opinii od razu, ale wystawiłam bardzo pozytywną opinię na temat odpowiedzi Państwa na moje pierwsze pytanie i wydawało się mi ,że ona wystarczy. Otóż jestem nadal bardzo zadowolona i z drugiej odpowiedzi na moje pytanie uzupełniające. Odpowiedź nadeszła szybko, była udzielona bardzo precyzyjnie a udzielająca odpowiedzi Pani mecenas podeszła do tematu wielopłaszczyznowo. Bardzo dziękuję . Państwa odpowiedź i informacja bardzo pomogła mi w szybkim podjęciu mojej decyzji. Oby wszystko tak działało w naszym kraju jak Państwa portal. 
Małgorzata, ekonomistka
Profesjonalizm, szybkość
Anna
Szybka i bardzo pomocna odpowiedź. 
Bartosz
Dziękuję, za szybką i jasną odpowiedź. Rozwiało to moje wątpliwości w tej sprawie.
Piotr

Kosztami uzyskania przychodów są co do zasady koszty pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami z działalności twórczej. Koszty uzyskania przychodów z praw majątkowych (przeniesienia praw autorskich i podobnych) określone są również procentowo (50%), jednak ograniczone do kwoty odpowiadającej połowie pierwszego przedziału skali podatkowej. Preferencyjne 50% koszty uzyskania przychodu przysługują m.in. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego.

W zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w warunkach prowadzonej działalności gospodarczej należy wskazać, że zgodnie z art. 22 ust. 12 ustawy PIT do przychodów z działalności gospodarczej nie mają zastosowania 50% koszty.

Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 6 sierpnia 2015r., IBPB-1-1/4511-210/15/DW:

„Konsekwencją zaliczenia osiąganych przez Wnioskodawcę przychodów do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza jest brak możliwości zastosowania do tych przychodów 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (jak również 50% kosztów, których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1 i 2 ww. ustawy). Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 12 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 ww. ustawy nie mają zastosowania do przychodów, o których mowa w art. 14, a zatem uzyskanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce założyć biuro podróży?

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce założyć biuro podróży? Czy taka osoba musi legitymować się niekaralnością?

Zakończenie działalności i przekazanie pozostałego towaru fundacji

Czy jeśli w rok od zakończenia DG nie sprzedałem towaru (już jako nieprowadzący DG), a chciałbym przekazać go za zupełne za darmo jakiejś...

Firma w Wielkiej Brytanii a sprzedaż w Polsce

Zamierzam założyć działalność gospodarczą: sprzedaż używanych wózków dziecięcych kupowanych w UK, bo tutaj mieszkam. Natomiast sprzedaż tych...

Przekazanie nieruchomości mieszkalnej dla dalszego prowadzenia wynajmu

Mam dom, który chciałbym na pewien czas nieodpłatnie przekazać pracującej na etacie córce, która pozostaje obecnie na zasiłku macierzyńskim. W tym...

Tłumaczenia na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej a opodatkowanie

Jestem tłumaczem przysięgłym i wykonuję tłumaczenia dla sądów, policji oraz biur tłumaczeń i firm. Dotychczas rozliczałam się na umowy...

Niezamknięta od lat działalność z powodu wyjazdu na stałe za granicę - problem z US i ZUS

Od 24 lat mieszkam na stale w Stanach Zjednoczonych. Przed wyjazdem z Polski, przez okres około 2 lat prowadziłam działalność gospodarczą –...

Jak udokumentować nieodpłatne nabycie towarów?

Jestem rolnikiem i planuję rozpocząć działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zamierzam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}