Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dwie formy opodatkowania działalności gospodarczej jednocześnie

Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 2014-11-14

Czy można jednocześnie rozliczać dwa rodzaje działalności gospodarczej dwoma różnymi formami opodatkowania? Obecnie mam sklep z butami i rozliczam się na podstawie KPiR. Od stycznia przyszłego roku chciałbym zająć się połowem ryb i rozliczać się na zasadzie ryczałtu.

Arkadiusz Dudkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Oba podane przez Pana przypadki, to tzw. pozarolnicza działalność gospodarcza i jako taka stanowi jedno źródło przychodów. Potwierdza to także pośrednio treść wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dawna Ewidencja Działalności Gospodarczej). Nie ma tam dwóch wpisów. Dla jednej osoby fizycznej wpis jest jeden, ale obejmujący wszystkie możliwe i dopuszczalne przepisami formy aktywności (np. właśnie sprzedaż detaliczna, sprzedaż hurtowa, czy połów ryb).

Z przedstawionego powodu obie wymienione przez Pana aktywności muszą być rozliczane jednakowo. Nie można rozliczać de facto jednej działalności (tyle tylko, że na dwóch różnych „polach”) w dwóch różnych formach.

Rozwiązaniem pośrednim jest – bo tak można – rozliczanie „starej działalności" na dotychczasowych zasadach, a „nowej” na nowych zasadach wtedy, gdy sklep będzie formalnie Pana, a działalność związaną z rybołówstwem zarejestruje Pan na spółkę cywilną, jawną, komandytową lub komandytowo-akcyjną z Pana udziałem. Wtedy w tej drugiej działalności forma opodatkowania może być inna niż w tej pierwszej. Celowo nie podaję spółek kapitałowych jako rozwiązania (spółka z o.o. lub spółka akcyjna). Te spółki podlegają bowiem przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie ma tam możliwości wyboru form zryczałtowanych.

Stan prawny z 16.12.2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}