Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dofinansowanie dla nowej firmy

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-10

Od 6 lat mieszkam za granicą. Chciałabym wrócić do Polski i otworzyć swój salon fryzjerski. Jaka działalność byłaby dla mnie najkorzystniejsza? Co zrobić, aby dostać dofinansowanie dla nowej firmy?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Z treści Pani pytania wynika, że od 6 lat zamieszkuje Pani poza granicami kraju. Wolą Pani jest powrót do Polski i otwarcie salonu fryzjerskiego. Zastanawia się Pani, jak powyższą sprawę „rozegrać” najkorzystniej dla siebie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż na Pani miejscu, z uwagi na brak pewności co do przyszłości prowadzonego salonu kosmetycznego, a także formy jego prowadzenia rozpocząłbym działalność na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej, która będzie zarejestrowana na Panią.

Celem zarejestrowania działalności musi się Panu udać do urzędu miasta, w którym będzie Pani mieszkała i zgłosić wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Zanim to Pani jednak uczyni, na Pani miejscu upewniłbym się w urzędzie pracy właściwym dla Pani miejsca zamieszkania, czy od nowego roku nie będzie dotacji dla nowo otwartych firm, a także jakie programy będę wówczas obowiązywały. W większości przypadków, w zależności od rejonu kraju, urzędy pracy, prócz pomocy unijnych, proponują rozpoczynającym działalność gospodarczą dotacje celowe. W chwili obecnej, jak mogę jedynie przypuszczać, opierając się na praktyce, z uwagi na upływ roku, dotacje albo się już kończą, albo się już skończyły. Co do zasady zawsze najwięcej środków do rozdysponowania jest na początku roku kalendarzowego.

Nadto w miejscowości, w której zamierza Pani otworzyć działalność winna Pani sprawdzić, czy istnieje coś takiego jak „inkubator przedsiębiorczości”. Wiele gmin otwiera takie punkty po to, by ułatwić rozpoczynającym swoją przygodę z przedsiębiorczością start w biznesie. Punkty objęte tzw. inkubatorem przedsiębiorczości są co do zasady w pełni wyposażone i wyremontowane, a czynsz za 1m2 lokalu potrafi być kilka razy niższy aniżeli w innych punktach miasta.

Reasumując, w chwili obecnej pierwsze kroki winna Pani skierować do urzędu miasta celem rozpytania, czy w gminie istnieje coś takiego jak inkubator przedsiębiorczości, a po drugie udać się do urzędu pracy z zapytaniem, czy są jeszcze środki na dotacje, a jeżeli nie, jakie programy będą w przyszłym roku i o jakich kwotach dla tej konkretnej miejscowości można mówić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}