Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi prywatne właściciela spółki z o.o.

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2016-12-16

Posiadam spółkę z o.o. sp. k., która posiada pewien majątek, a ja jestem jej jedynym właścicielem. Mam jednak długi prywatne. Czy może dla zaspokojenia ich zostać zabrany majątek spółki lub sama spółka?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Istnieje możliwość zaspokojenia wierzyciela osobistego wspólnika, ograniczona jednak do jego udziałów. Niemniej jednak w Pana sytuacji oznaczać to będzie możliwość przejęcia jednej i drugiej spółki w całości lub w części, w zależności od wielkości długu oraz wartości udziałów.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Spółka komandytowa jest spółką osobową, do której poza drobnymi przepisami typowymi dla tego rodzaju spółek stosuje się przepisy o spółce jawnej. Ma własny majątek, odrębny od majątku komandytariusza i komplementariusza. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest natomiast spółką kapitałową, która posiada majątek całkowicie odrębny od majątku wspólników, ma osobowość prawną.

W przypadku Pana zadłużenia osobistego wierzyciel osobisty będzie mógł skierować egzekucję do Pana udziałów w spółce z o.o. Nie może natomiast skierować takiej egzekucji do udziałów tej spółki w spółce komandytowej. Proszę zauważyć, że wspólnikiem komplementariuszem spółki komandytowej nie jest Pan jako osoba fizyczna, ale utworzona przez Pana spółka z o.o., która jest od Pana bytem odrębnym, ma własny majątek, własną osobowość prawną. Pan, jako osoba fizyczna nie ma powiązania ze spółką komandytową – z punktu widzenia prawa spółek oczywiście.

Pana majątkiem osobistym są zatem jedynie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a te mogą zostać zajęte. Wierzyciel osobisty może się zaspokoić zarówno z rzeczy, jak i praw przysługujących jego dłużnikowi. Udziały są prawami majątkowymi. Skro tak, to po uzyskaniu stosownego tytułu wykonawczego można dokonać zajęcia tych udziałów, które następnie mogą zostać sprzedane w drodze licytacji komorniczej. W ten sposób nabywca może przejąć kontrolę nad spółką z o.o. i de facto, skoro jest Pan właścicielem 100% udziałów w tej spółce, kontrolę w spółce komandytowej. Nie jest natomiast możliwe, by osobisty wierzyciel zaspokoił się z majątku należącego tylko do spółki. Innymi słowy nie można dokonać zajęcia nieruchomości stanowiącej majątek spółki za długi osobiste jej wspólnika. Majątek spółki z o.o. i majątek wspólnika to dwa odrębne zbiory. Podkreślam jednak, że w posiadanie majątku spółki wierzyciel (lub inna osoba) może wejść w drodze nabycia udziałów wspólnika, które stanowią jego majątek osobisty.

Na pewno także nie można dokonać zajęcia majątku i udziałów w spółce komandytowej, bowiem wspólnikiem tej spółki w istocie nie jest Pan, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To odrębna od Pana osoba z punktu widzenia prawa.

Zdaję sobie sprawę, że moja odpowiedź może być niejasna. Brak jest przepisów mówiących wprost o tych zależnościach. Najważniejsze tutaj to uświadomienie sobie, że obie spółki maja swój tylko majątek, który nie miesza się z majątkiem wspólników. Jednak w skład majątków wspólników wchodzą udziały w tych spółkach. Jeśli odpowiedź nie spełnia Pana oczekiwań, pozostają jakieś wątpliwości, bądź oczekuje Pan wskazania przepisów, które świadczą na rzecz takiego rozumowania, proszę o informację, postaram się uzupełnić moje wyjaśnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prawa akcjonariusza w spółce z o.o.

Chcę w sposób formalny, jako udziałowiec mniejszościowy, dostać na piśmie odpowiedzi na konkretne pytania. Interesuje mnie poznanie aktualnej finansowej...

Likwidacja spółki w czasie zawieszenia jej działalności

Jestem wraz z mężem właścicielką sp. z o.o., jest ona obecnie zawieszona na okres 24 miesięcy. Czy w trakcie zawieszonej działalności sp....

Czy miejscem prowadzenia spółki może być po prostu adres?

Jaką powierzchnię musi mieć miejsce potrzebne do zarejestrowania spółki z o.o.? Czy wystarczy po prostu adres? Spółka w pierwszym okresie nie...

Czy można zlikwidować spółkę z o.o. podczas jej zawieszenia?

Czy można zlikwidować spółkę z o.o. podczas jej zawieszenia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}