Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy nastąpi opodatkowanie tej samej kwoty po raz drugi?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-09-05

Sprawa dotyczy 2 spółek z o.o. Spółka A składa się z 1 osoby fizycznej (50% udziałów) oraz spółki z o.o. zwanej „B” (50% udziałów). Spółka B – skład udziałów: 2 osoby fizyczne po 50% udziałów. Spółka A wypłaci dywidendę dla swoich udziałowców. Do spółki B wpłynie połowa dywidendy po opodatkowaniu. Następnie spółka B przeznaczy tę samą kwotę na dywidendę dla swoich udziałowców, którymi są 2 osoby fizyczne. Czy nastąpi opodatkowanie tej samej kwoty po raz drugi? Jeżeli tak, to jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Z ekonomicznego punktu widzenia dojdzie do ponownego opodatkowania po części zysku wypracowanego przez spółkę A. Raz zapłaciła go już sama spółka B (CIT), a drugi raz zapłacą go dwa wspólnicy (PIT).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dochody osiągane przez spółkę z o.o. (A) są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT samej spółki). Po ich opodatkowaniu pozostaje wypracowany przez spółkę zysk.

Zysk po przeznaczeniu do go wypłaty wspólnikom w formie dywidendy i wypłaceniu podlega opodatkowaniu u wspólników: podatkiem dochodowym od osób prawnych (wspólnik – spółka B) – gdy wspólnik ma osobowość prawna; oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych (wspólnik – osoba fizyczna) – gdy wspólnik to osoba fizyczna.

Gdy wspólnik B jest osobą prawną – dywidenda otrzymana od spółki A stanowi dochód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) u wspólnika B.

Spółka B przed przeznaczeniem kwoty otrzymanej dywidendy do podziału między swoich wspólników, musi te dywidendę opodatkować przy wypłacie.

Dywidenda to wypłacana udziałowcom część zysków po ich opodatkowaniu w spółce. Dywidenda nie stanowi dla spółki kosztu uzyskania przychodu. Przy konstrukcji w postaci:

  • Spółka A ma 2 wspólników; z tego jeden to osoba fizyczna (X )mająca 50% udziałów, a drugi to osoba prawna (spółka B) mająca 50% udziałów.
  • Spółka B ma dwóch wspólników: XX i YY – dwie osoby fizyczne mające po 50% udziałów.

Występują podatki dochodowe:

  • w spółce A od osób prawnych (od dochodu spółki) oraz
  • od osób fizycznych z tytułu wpłaconej dywidendy wspólnikowi X,
  • od osób prawnych z tytułu wpłaconej dywidendy wspólnikowi B.
  • w spółce B od osób fizycznych z tytułu wpłaconej dywidendy wspólnikom XX i YY.

Warto pamiętać, że wypłata dywidendy do wspólników, którzy są spółkami z o.o. lub spółkami akcyjnymi, może być pod pewnymi warunkami zwolniona z opodatkowania. Nie rozwiązuje to jednak problemu, bo za strukturą holdingową stoją osoby fizyczne, które z takiego zwolnienia nie mogą skorzystać.

Najprostszym „sposobem” na uniknięcie podwójnego opodatkowania jest niewypłacanie zysku wspólnikom.

Pierwszym działaniem powinno być zbadanie możliwości współpracy wspólnika (osoby fizyczny) z własną spółką takie jak: wynajem powierzchni, powierzenie obowiązków prezesa, czy wykorzystywanie prywatnego auta do celów służbowych.

Z kolei świadczenie na rzecz spółki różnych usług (np. marketingowych lub doradczych) i wypłacanie przez spółkę wspólnikom zamiast dywidendy wynagrodzenia za te usługi. Wynagrodzenie za usługi może być zaliczone przez spółkę do kosztów podatkowych i w konsekwencji zmniejszyć CIT. Niestety takie działania – jako operacje gospodarcze między spółką a wspólnikami – są pod szczególna uwagą fiskusa, są ryzykowne zwłaszcza, gdy trudno udowodnić, że wspólnicy rzeczywiście wykonywali te usługi.

Nie polecam z powyższego względu umów o dzieło.

W przedmiotowej sprawie zaszły już pewne zdarzenia, istnieje określona sytuacja faktyczna i prawna – czego nie da się odwrócić. Można pomyśleć o problemie i jego rozwiązaniu w przyszłości.

Pod rozwagę daje następującą możliwość: utworzenie odrębnej spółki komandytowej, która przejęłaby przedmiot działania spółki A oraz spółki B. W ten sposób przychody, koszty uzyskania przychodów oraz dochód do opodatkowania generowałaby w pierwszej kolejności spółka komandytowa.

Spółka komandytowa ma komplementariuszy i komandytariuszy.

W spółce komandytowej wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa miałaby 5 wspólników: dwie spółki z o.o. (A i B) oraz trzy osoby fizyczne (X, XX oraz YY). Komplementariuszem lub komplementariuszami byłaby jedna ze spółek z o.o. lub też obydwie (A i B). Komandytariuszami byłyby trzy osoby fizyczne (X, XX, YY).

Spółka komandytowa jest spółką osobową. Spółka komandytowa nie jest osobą prawną i nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikiem podatku dochodowego jest wspólnik takiej spółki. Przy spółce komandytowej:

  • wspólnik będący osoba prawna uzyskiwałby dochód do opodatkowania  (przychód pomniejszony o koszty) u siebie na zasadach ogólnych;
  • wspólnik będący osobą fizyczna uzyskiwałby dochód (przychód pomniejszony o koszty) do opodatkowywaniu u siebie na zasadach ogólnych.

Dochód każdego wspólnika spółki komandytowej ustala się proporcjonalnie do udziału tego wspólnika w zysku. O wielkości tego decyduje umowa spółki komandytowej.

Przepisy nie zabraniają, by spółka z o.o., stając się komplementariuszem, wniosła do spółki duży wkład, a zarazem uczestniczyła w zyskach spółki, w wymiarze mniejszym, niż wynikałoby to z wartości wkładu.

W ten sposób komandytariusz może uczestniczyć w przeważającej części zysku spółki, który będzie opodatkowany tylko raz.

W takiej sytuacji można ustalić np.:

  • udział wspólników osób fizycznych po 30%,
  • udział wspólników – osób prawnych po 5%.

Każdy wspólnik ustalałby swój przychód, koszty uzyskania przychodu oraz dochód do opodatkowania na poziomie swego udziału w zyskach. Owe 5% byłoby na ewentualne koszty utrzymania spółki z o.o.

W ramach tego wspólnicy spółki z o.o. będący osobami fizycznymi mogliby otrzymywać jakieś pieniądze z tytułu np. sprawowania funkcji w zarządzie. Te pieniądze byłyby opodatkowane jako dochód wspólnika, ale jednocześnie stanowiłyby koszty uzyskania przychodu w spółce zoo. A zatem byłyby opodatkowane jednorazowo. Gdyby był zysk do podziału, nie byłby on duży i zawsze można byłoby go postawić w spółce.

Taki stan to konieczność utrzymania odrębnie trzech firm. A koszty nawet minimalne jednak występowałyby. Występowałyby i zmniejszałyby możliwy do przekazania wspólnikom – osobom fizycznych dochód.

Z tego względu należałoby ograniczyć liczbę spółek z o.o. oraz komplementariuszy w przyszłej spółce komandytowej.

Warto byłoby połączyć dwie spółki z o.o. (A i B) w jedną. A po połączeniu stałaby się ona komplementariuszem w nowej spółce komandytowej. Do utrzymania są tylko dwie spółki. A zatem dodatkowe 5% dochodów może być przeznaczone dla wspólników – osób fizycznych (komandytariuszy).

Dalsze działania jak powyżej wskazałem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Szybka rejestracja nowej spółki

Chcę szybko zarejestrować w KRS nowo powstałą spółkę z o.o. Dwoje wspólników, jeden prezes – niebędący wspólnikiem. Czy mogę złożyć wniosek o rejestrację elektroniczną? Do jakiego sądu złożyć wniosek? Kiedy złożyć uchwałę o powołaniu prokurenta? Czy trzeba dołączyć umowę najmu lokalu siedziby? Jakie jeszcze inne dokumenty muszę złożyć?

Partycypowanie w spłacie kredytu firmowego

Jestem jednym z dwóch udziałowców w sp. z o.o. Poza tym pełnię funkcję prezesa zarządu. Do niedawna w zarządzie (jako członek zarządu) zasiadał również mój wspólnik. Gdy sytuacja w firmie się znacząco pogorszyła i zaczęły się spory, wspólnik złożył rezygnację z funkcji członka zarządu. Moim głównym celem jest teraz wyprowadzenie spółki na prostą, poprzez jej restrukturyzację. Największym problemem jest jednak kredyt w rachunku firmowym, który został zaciągnięty ok. roku temu, czyli w czasie, gdy mój wspólnik pełnił jeszcze swoją funkcję w zarządzie. Czy w obecnej sytuacji mam jakiekolwiek możliwości, aby zmusić go do partycypowaniu w spłacie tego kredytu? Czy muszę sam dokonywać spłat rat?

Jak można zlikwidować martwą spółkę założoną w trybie s24?

Kilka dni temu w trybie s24 została zarejestrowana spółka z o.o. Spółka nie podjęła żadnych działań, jest „martwa”. Jak ją można zlikwidować?

Straty spółki z o.o.

Chciałbym wystąpić ze spółki z o.o. która od dwóch lat przynosi straty. Jak to zrobić?

Umorzenie udziałów nabytych przez spółkę z o.o. od swojego wspólnika

W wyniku umorzenia udziałów wspólnika, który wystąpił ze spółki z o.o. (umorzenie było z zysku), suma wartości nominalnych pozostałych udziałów jest mniejsza od kapitału zakładowego. Gdybyśmy podnieśli wartość nominalną udziałów, które pozostały, wtedy nie uzyskamy z wymnożenia ilości tych udziałów i ich cen dokładnej kwoty kapitału zakładowego (nie zgadza się o kilkanaście groszy). Co należy zrobić (jakie uchwały podjąć), żeby wartość kapitału była dokładnie taka, jak suma udziałów? Dopuszczamy nieznaczne podniesienie kapitału zakładowego. Obecnie jest dwóch udziałowców jeden ma 7 a drugi 45 udziałów.

Likwidacja spółki w czasie zawieszenia jej działalności

Jestem wraz z mężem właścicielką sp. z o.o., jest ona obecnie zawieszona na okres 24 miesięcy. Czy w trakcie zawieszonej działalności sp. z o.o. można ją zlikwidować, ponieważ mamy poważne problemy w US? Jest zadłużona, było prowadzone postępowanie, które zostało umorzone, a otrzymałam właśnie wiadomość, iż został wystawiony na mnie tytuł za zobowiązania spółki.

Trudności z odzyskaniem dokumentów spółki

Spółka, w której jestem likwidatorem, nie złożyła CIT-ów i sprawozdań za lata 2012–2015. Księgi spółki są prowadzone przez biuro rachunkowe. Od kilku miesięcy próbuję odzyskać z biura dokumenty spółki, ale niestety nie udało mi się to jeszcze. Złożyłam zawiadomienie na policji o przywłaszczeniu dokumentacji, ale policja umorzyła postępowanie. Nie wiem, co mam robić w takiej sytuacji. Czy powinnam wysłać czynne żale do US? Co w nich napisać? Jak odzyskać szybciej dokumenty?

Czy US może zgłosić wniosek o upadłość spółki?

Jestem księgową w spółce z o.o. Kondycja spółki jest bardzo zła. Dwa lata temu wystąpiły przesłanki do ogłoszenia upadłości. Obecnie tracimy płynność finansową. Czy US może zgłosić wniosek o upadłość spółki? Jeśli tak, to czy lepiej samej zgłaszać upadłość, czy poczekać, aż US to zrobi?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}