Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cofnięcie założenia spółki z o.o.

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2015-02-13

Rok temu założyłem spółkę z o.o., nie wniosłem kapitału zakładowego i nie złożyłem podpisu. Dostałem za to mandat. Czy mogę cofnąć lub anulować założenie tej spółki?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Na obecnym etapie niestety nie można już „cofnąć lub anulować” dokonanych dotąd czynności. Jak wynika z Kodeksu spółek handlowych (art. 161 § 1), „z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji”.

Zatem, choć nie dopełnił Pan formalności rejestracyjnych (stąd mandat, o którym wspomniano w pytaniu), to powstała spółka z o.o. w organizacji. Pozwolę sobie w tym momencie przywołać istotną z Pana punktu widzenia uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 18.01.1994 r. (sygn. akt III CZP 178/93), w której stwierdzono następujące: „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie rozpoczęła prowadzenia swego przedsiębiorstwa, ani nie zaciągała zobowiązań, może być wykreślona z rejestru handlowego dopiero po przeprowadzeniu likwidacji”.

Przywołana uchwała rozwiewa wątpliwości w poruszanej materii, a jednocześnie wskazuje dalszy kierunek procedowania, aby skutecznie rozwiązał Pan problem. Trzeba zatem przeprowadzić w całości proces likwidacyjny, jeśli rzeczywiście spółka już na pewno nie będzie Panu do niczego potrzebna. Nie ma jednak możliwości „cofnięcia” dotychczasowych czynności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}