Kategoria: Spółka jawna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić ze spółką jawną na czas choroby?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-12-19

Jesteśmy z żoną wspólnikami spółki jawnej. Obecnie nie zatrudniamy pracowników. Opłacamy składkę chorobową ZUS. Ja niedługo idę na rentę czasową. Co zrobić ze spółką jawną na czas choroby? Chcemy zaoszczędzić na składkach. Czy lepiej ją zawiesić, czy przekształcić w spółkę jednoosobową cywilną? Spółka obecnie nie funkcjonuje.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Spółka cywilna to umowa minimum 2 niezależnych przedsiębiorców, a zatem nie ma możliwości istnienia spółki cywilnej jednoosobowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli zaś chodzi o przekształcenie spółki jawnej w spółkę cywilną, to niestety ale kodeks spółek handlowych (dalej K.s.h.), którego to przepisom podlega spółka jawna nie przewiduje jej przekształcenie w spółkę cywilną. Natomiast spółkę cywilną, jak najbardziej można przekształcić w spółkę jawną w oparciu o treść art. 26 § 4 K.s.h. Przepis ten mówi, że spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną, przy czym umowa spółki jawnej nie może być zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników.

Z kolei art. 551 § 1 K.s.h. stanowi, że spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Nie ma zatem możliwości przekształcenia spółki jawnej w spółkę cywilną. Natomiast przekształcenie spółki jawnej w inną spółkę osobową w zasadzie Pana sytuacji nie zmieni.

Mogą Państwo po prostu spółkę zlikwidować i doprowadzić do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sadowego.

Jest też taka możliwość, że np. Pan przejąłby cały majątek spółki na mocy orzeczenia sądowego. Zasygnalizuję to tylko, bo wymaga to wszczęcia procedury sądowej, więc nie wiem, czy ta opcja by Państwa zainteresowała. W każdym razie art. 66 K.s.h. mówi, że jeżeli w spółce składającej się z dwóch wspólników po stronie jednego z nich zaistnieje powód rozwiązania spółki, sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem zgodnie z art. 65. Takim powodem rozwiązania spółki może być wypowiedzenie umowy przez jednego ze wspólników albo trwała niemożność osiągnięcia celu gospodarczego spółki, długotrwała choroba wspólnika, konieczność wyjazdu za granicę itd.

Natomiast drugą ze wspomnianych opcji zawieszenie działalności – w sytuacji, gdy spółka nie zatrudnia pracowników, jest to łatwo wykonalne i możliwe na pewien czas, musicie Państwo podjąć tylko uchwałę o zawieszeniu działalności i zgłosić ten fakt do KRS. Zgodnie z treścią art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

W tym celu muszą Państwo złożyć do wydziału KRS w sądzie, w którym zarejestrowana jest spółka druk KRS Z-62 (druki dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości), i załączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników oraz wspomnianą uchwałę o zawieszeniu działalności spółki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}