Kategoria: Spółka jawna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroba umysłowa jako ważny powód wyłączenie wspólnika ze spółki jawnej

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 2016-02-01

W spółce jawnej jeden ze wspólników zaczął przejawiać zachowania nasuwające podejrzenie o demencję lub inną chorobę umysłową. W umowie spółki istnieje zapis o obowiązku aktywnego świadczenia pracy na rzecz spółki. Trudno jest już to wyegzekwować, przy czym ów wspólnik nie zdaje sobie w pełni sprawy ze swego stanu. Na pewno wie, że coś się z nim dzieje, bo zrobił już pewne badania, ale nie chce nic powiedzieć o wynikach. Co w świetle prawa można w takiej sytuacji zrobić?

Agata Alberska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych* (K.s.h.) każdy wspólnik spółki jawnej ma obowiązek działania w jej interesie. Podejmowanie czynności, na które Pan wskazuje, mogą wypełniać znamiona działań przeciwnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z K.s.h.:

„Art. 56. § 1. Wspólnik obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki.

§ 2. Wspólnik nie może, bez wyraźnej lub domniemanej zgody pozostałych wspólników, zajmować się interesami konkurencyjnymi, w szczególności uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu spółki.”

Podejmowane działania mogą mieć na celu osłabienie finansowe spółki, a co się z tym wiąże, osłabienie finansowe wspólników i zapewnienie sobie pozycji w spółce, a także ewentualnie przymuszenie wspólników do zbycia udziałów.

W sytuacji, w której uznają Państwo wspólnika za „winnego” takiej działalności, mogą Państwo wystąpić o wyłączenie go ze spółki:

„Art. 63. § 1. Każdy wspólnik może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd.

§ 2. Jeżeli jednak ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki.

§ 3. Przeciwne postanowienia umowy są nieważne.”

Niestety wyłączenie nie może być dokonane samodzielnie przez pozostałych wspólników – nie wystarczy uchwała wspólników o wykluczeniu wspólnika ze spółki. Wyłączenie następuje wyrokiem sądowym – o wyłączeniu wspólnika sąd orzeka wyrokiem, który ma charakter konstytutywny i wywołuje skutek na przyszłość. Powództwo o wyłączenie wspólnika powinno zostać złożone przez wszystkich pozostałych wspólników, przyjmuje się, że jednorazowo można żądać wykluczenia tylko jednego wspólnika. Właściwy jest sąd gospodarczy. Wykluczenie (zmianę składu osobowego wspólników spółki) należy zgłosić sądowi rejestrowemu – złożyć wniosek o zmianę wpisu w KRS, powołując się na prawomocny wyrok o wyłączeniu wspólnika.

Należy w szczególności wyjaśnić, czy w przedmiotowej sprawie zachodzą przesłanki wyłączenia wspólnika ze spółki. Cytowany powyżej art. 63 K.s.h. wskazuje, że rozwiązanie spółki jak też wyłączenie wspólnika ze spółki może nastąpić jedynie z ważnego powodu. Ustawa nie określa, jakie zdarzenia lub okoliczności powinny lub mogą być uznane za „ważne powody” rozwiązania spółki jawnej, o których mowa w § 1 i 2 tegoż artykułu. Ich sprecyzowanie jest zadaniem orzecznictwa i piśmiennictwa. Jako zasadę należy przyjąć, że ważny powód zachodzi we wszelkich tych przypadkach, gdy nie można się spodziewać wobec położenia skarżącego, aby stosunek spółki mógł trwać dalej. Najogólniej o „ważnym powodzie” można mówić wówczas, gdy zajdą okoliczności, które albo uniemożliwiają, albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki, względnie czynią jej dalsze istnienie niecelowym lub bezprzedmiotowym.

Na podstawie judykatury i doktryny można wskazać, co może być przyczyną rozwiązania spółki, ale nie ma pełnej, wyczerpującej listy „ważnych powodów”.

Brak wzajemnego zaufania i zły stosunek wspólników uniemożliwiający współpracę stanowi ważną przyczynę rozwiązania spółki. Z istoty spółki jako związku opartego na zaufaniu i poczuciu solidarności wynika, że nie można zmuszać stron do pozostawania w spółce, jeżeli wspólnik utracił to zaufanie. Wśród powodów o charakterze przedmiotowym (obiektywnym) można wymienić np.: trwałą niemożność osiągnięcia celu gospodarczego spółki, zmniejszenie majątku spółki (np. wskutek nadzwyczajnych strat) powodujące, że dalsza jej działalność jest niemożliwa lub niecelowa, trwałą niezdolność do konkurowania na rynku wskutek strukturalnie zbyt wysokich kosztów własnych.

Do przyczyn podmiotowych (subiektywnych) zawinionych przez wspólnika zaliczyć należy np.: naruszenie zakazu konkurencji (zob. art. 56 i 57 § 3 K.s.h.), naruszenie przez wspólnika istotnych obowiązków wobec spółki rozmyślnie lub przez ciężkie niedbalstwo, nadużywanie firmy spółki celem przysporzenia sobie samemu korzyści (np. przez zaciąganie długów osobistych pod firmą spółki), nieuczciwe lub niedbałe prowadzenie spraw spółki albo dokonywanie w imieniu spółki transakcji prawnie zabronionych lub przestępczych, dokonanie czynów na szkodę innego wspólnika, a w szczególności popełnienie przestępstwa, np. zniesławienie, obrażenie lub pobicie wspólnika.

Przyczynami podmiotowymi (subiektywnymi) niezawinionymi przez wspólnika są np. choroba wspólnika, utrata zdolności do pracy wskutek wypadku, konieczność wyjazdu za granicę, opuszczenie miejscowości, w której spółka ma siedzibę i prowadzi swą działalność, niemożność wniesienia umówionego wkładu, której nie można było przewidzieć.

Przepis art. 63 § 2 K.s.h. ma na celu umożliwienie utrzymania spółki, w przypadku gdy ważny powód jej rozwiązania zachodzi „po stronie jednego ze wspólników”. Sąd może wówczas zamiast rozwiązania spółki orzec, jeśli pozostali wspólnicy zgłoszą stosowne żądanie, że wspólnik ten zostaje wyłączony ze spółki. W istocie rzeczy jest to wykluczenie wspólnika ze spółki.

Konieczną przesłanką wykluczenia wspólnika jest, żeby ważny powód stanowiący podstawę rozwiązania spółki „zachodził w osobie jednego ze wspólników”. W art. 63 § 2 K.s.h. mowa nieprecyzyjnie o „wniosku wspólników”, jednakże w istocie chodzi tu o żądanie wspólników, które dochodzone jest w postępowaniu procesowym. Musi być ono przez nich zgłoszone w postaci pozwu.

Zainteresowany wspólnik nie może sam dochodzić wykluczenia go ze spółki w trybie sądowym. Może jedynie wypowiedzieć spółkę przy spełnieniu wymogów ustawowych lub umownych.

Kodeks spółek handlowych nie określa żadnego terminu do wystąpienia z żądaniem wykluczenia wspólnika spółki z ważnego powodu. Wytoczenie powództwa dopiero po dłuższym okresie od nastąpienia zdarzenia mającego stanowić powód wykluczenia ze spółki przemawia jednak za tym, że dany powód nie był dostatecznie ważny. W konsekwencji sąd może, wziąwszy pod uwagę wszystkie okoliczności danego przypadku, w tym także długość okresu, w którym spółka funkcjonuje, nie uwzględnić żądania wykluczenia wspólnika ze spółki.

Należy mieć na względzie także fakt, iż „ważne powody”, o których mowa w art. 63 § 2 K.s.h., to takie, które pojawiły się po powstaniu spółki i istniały do chwili zamknięcia rozprawy. Ustąpienie tych powodów w trakcie trwania procesu uzasadnia oddalenie powództwa o rozwiązanie spółki jawnej.

Spory o rozwiązanie spółek jawnych są sprawami gospodarczymi (zob. art. 4791 § 2 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Ze względu na to, że dotyczą nie tylko interesów majątkowych wspólników, ale przede wszystkim ich uprawnień o charakterze organizacyjnym (korporacyjnym), a także ze względu na występujące w nich, nieraz bardzo mocno, akcenty niemajątkowe, spory te powinny być rozpatrywane przez sądy okręgowe – sądy gospodarcze stosownie do art. 4793 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (brak jednak publikowanego orzecznictwa w tym względzie).

W postępowaniu (procesie) o rozwiązanie spółki jawnej muszą wziąć udział wszyscy wspólnicy. Jako powód wystąpi wspólnik lub wspólnicy żądający rozwiązania spółki. Może być tak, że jeden wspólnik wystąpi przeciwko wszystkim pozostałym wspólnikom, jak również że przeciwko jednemu wspólnikowi, np. temu, który zawinił ważny powód rozwiązania spółki, wystąpią wszyscy inni wspólnicy. W tym ostatnim przypadku sąd może, jeżeli wspólnicy ci wystąpią zgodnie ze stosownym żądaniem, na podstawie art. 63 § 2 K.s.h. orzec wykluczenie ze spółki wspólnika, w którego osobie zaszedł ważny powód rozwiązania spółki. W przypadku tym chodzi jednak o ustąpienie wspólnika ze spółki w ścisłym tego słowa znaczeniu, co skutkuje tym, że do wspólnika ustępującego na podstawie art. 63 § 2 K.s.h. można zastosować art. 65 K.s.h.

Alternatywą dla dosyć kosztownej, długotrwałej i jednak często niepewnej co do skutków (ryzyko co do oceny zaistnienia ważnego powodu przez sąd orzekający) procedury wyłączenia wspólnika jest wprowadzenie do umowy spółki instytucji przymusowego wykupu udziału spółkowego (ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej). Umiejętne uregulowanie procedury przymusowego wykupu w umowie spółki pozwala na pozbycie się wspólnika bez udziału sądu (w razie zaistnienia przesłanek uzasadniających uruchomienie tej procedury określonych umową spółki).

----------------------------------------

* Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Obowiązki związane z likwidacją spółki jawnej

Spółka jawna (restauracja) nie prowadzi działalności od 31.12.2009 r. Uchwałę o rozwiązaniu spółki i rozpoczęciu likwidacji podjęto 26.09.2011 r. Wpis w KRS został dokonany dnia 22.02.2012 r. Muszę przeprowadzić likwidację od strony podatkowej. Spółka prowadziła KPiR.

  1. W jakiej formie i na kiedy mam sporządzić bilans rozpoczynający likwidację?
  2. W jakiej formie i na kiedy mam sporządzić remanenty likwidacyjne? Co będzie z artykułami spożywczymi, które już nie nadają się do spożycia?
  3. Czy zawiadomienie do US składa się oddzielnie?
  4. Na kiedy ma być sporządzony bilans kończący likwidację?
  5. Czy powinnam wiedzieć o jakichś innych obowiązkach związanych z likwidacją spółki?

Zabezpieczenie odpowiedzialności wspólników

Czy przy sprzedaży–przejęciu spółki jawnej można skutecznie zabezpieczyć odpowiedzialność wspólników zbywających za zobowiązania spółki? Np. aktem notarialnym, w którym nabywca w całości przejmuje wszystkie zobowiązania dotychczas obciążające spółkę wraz ze zobowiązaniem samodzielnej ich spłaty w określonym czasie?

Wpis w KRS o rozdzielności majątkowej a ochrona przed windykacją

Przy założeniu spółki jawnej w KRS napisano jednemu ze wspólników: „brak umowy małżeńskiej majątkowej”, „powstała rozdzielność majątkowa miedzy małżonkami”. Czy można uznać, że kontrahent został jednoznacznie powiadomiony o rozdzielności majątkowej wspólnika?

Sprzedaż spółki za zgodą wspólników

Chcę sprzedać swoją (98%) spółkę jawną z nieruchomością (przychodnia z kontraktem NFZ) za zgodą. Jak mam się przygotować?

Przekazanie nieruchomości z majątku wspólnego na majątek spółki jawnej

Jesteśmy razem z żoną właścicielami spółki jawnej, która posiada na swoim stanie budynek i teren. Około 10 lat temu jako osoby prywatne wspólnie kupiliśmy sąsiadującą działkę. Chcielibyśmy teraz przekazać ten teren spółce i scalić oba grunty. W jakiej formie przekazanie prywatnej działki (wchodzącej do naszego majątku wspólnego) na rzecz naszej spółki będzie dla nas najkorzystniejsze?

Warunki wystąpienia ze spółki

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Otrzymałam darowiznę praw i obowiązków wspólnika od mojej mamy. Zmian KRS dokonał dopiero tydzień temu. Aktualnie potrzebuje stać się osoba bezrobotną, więc chciałabym wystąpić ze spółki na okres około ok. 4 miesięcy. Czy podpisanie uchwały przez pozostałych wspólników o moim wyjściu ze spółki bez zgłoszenia zmian do KRS i za kilka miesięcy znów podpisanie uchwały o moim wstąpieniu do spółki będzie uznane za czynność będzie prawnie skuteczną?

Warunki zbycia udziału w spółce jawnej a VAT

Jestem udziałowcem w 50% w spółce jawnej, której majątkiem jest nieruchomość. Czy mogę sprzedać swoje udziały spółce z o.o. lub spółce jawnej? W przypadku sprzedaży kupujący wpłaca pieniądze na moje konto czy konto spółki jawnej? Jeżeli moje udziały kupuje wspólnik, to od wartości udziałów płaci się VAT? Pytanie dotyczy sprzedaży osobie trzeciej lub innej spółce?

Zakończenie działalności spółki jawnej przez podział majątku

Spółka jawna kończy działalność przez podział majątku. Do podziału jest nieruchomość – pawilon z prawem użytkowania od 2005 roku na działce z wieczystą dzierżawą. Wspólnicy przejmują go jako współwłasność osób fizycznych. Jakie skutki podatkowe będą dla nich w razie zbycia tego pawilonu?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}