Kategoria: Spółka cywilna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Chęć rozwiązania spółki cywilnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-10-15

Prowadzę spółkę cywilną z koleżanką. Doszło między nami do nieporozumienia, koleżanka chce rozwiązać spółkę (odkupić ode mnie wkład/udział), ja nie chcę rezygnować z tej działalności. Czy koleżanka może mnie do tego „zmusić”? Z czym muszę się liczyć, jeśli wspólniczka chce pozbyć się mnie ze spółki (dwuosobowej), czy prawo jakoś mnie chroni? Czy po prostu muszę się zgodzić na wystąpienie ze spółki?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek

Jeżeli umowa spółki, która wiąże Panią i koleżankę, nie mówi inaczej, to będzie miał zastosowanie art. 869 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Oznacza to, że nawet jeżeli dziś złożyłaby Pani wypowiedzenie umowy spółki, spółka trwać będzie do końca roku obrachunkowego. Zakładam, że rokiem obrachunkowym jest u Pań, jak w zasadzie w 100% przypadków, rok kalendarzowy, a więc spółka trwać będzie do końca 2018 roku.

Nie może Pani w żaden sposób zablokować możliwości wypowiedzenia udziału w spółce wspólniczce, niestety. Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Białymstoku z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn.akt I ACa 27/16, „każdy wspólnik spółki cywilnej ma niczym nieograniczone prawo, aby wystąpić ze spółki zawartej na czas nieoznaczony, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec obrachunkowego (art. 869 § 1 k.c.). W takim wypadku wspólnik występujący ze spółki nie tylko nie musi uzasadniać swej woli wypowiedzenia, ale w ogóle nie muszą zachodzić jakiekolwiek racjonalne powody takiej decyzji. Wówczas nie wymaga się nawet, aby wspólnik podawał do wiadomości spółki powody skłaniające go do wystąpienia”.

Do końca roku zatem nie musi się Pani na nic godzić, spółka będzie trwać, potem niestety nie ma Pani już możliwości zmuszenia koleżanki do kontynuowania wraz z Panią działalności w formie spółki cywilnej. Na chwilę obecną ona z kolei nie może Pani zmusić do wcześniejszego rozwiązania spółki.

Dopiero po chwili rozwiązania spółki będzie trzeba się rozliczyć pomiędzy sobą. Rozliczeń pomiędzy wspólnikami dotyczy treść art. 871 Kodeksu cywilnego, który poniżej Pani zacytuję:

„§ 1. Wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

§ 2. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki”.

Krótko mówiąc, odbiorą sobie Pani rzeczy, jeżeli wniosłyście do spółki, użyczając je do korzystania, i jeżeli będą na to środki w pieniądzu, wypłacicie sobie wkład określony w umowie spółki, jeżeli coś jeszcze zostanie, podzielicie zgodnie z tym, jaki udział w zysku macie określony w umowie spółki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}