Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Chęć rozwiązania spółki cywilnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-10-15

Prowadzę spółkę cywilną z koleżanką. Doszło między nami do nieporozumienia, koleżanka chce rozwiązać spółkę (odkupić ode mnie wkład/udział), ja nie chcę rezygnować z tej działalności. Czy koleżanka może mnie do tego „zmusić”? Z czym muszę się liczyć, jeśli wspólniczka chce pozbyć się mnie ze spółki (dwuosobowej), czy prawo jakoś mnie chroni? Czy po prostu muszę się zgodzić na wystąpienie ze spółki?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo pomocna odpowiedź. 
Bartosz
Dziękuję, za szybką i jasną odpowiedź. Rozwiało to moje wątpliwości w tej sprawie.
Piotr
Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata

Jeżeli umowa spółki, która wiąże Panią i koleżankę, nie mówi inaczej, to będzie miał zastosowanie art. 869 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Oznacza to, że nawet jeżeli dziś złożyłaby Pani wypowiedzenie umowy spółki, spółka trwać będzie do końca roku obrachunkowego. Zakładam, że rokiem obrachunkowym jest u Pań, jak w zasadzie w 100% przypadków, rok kalendarzowy, a więc spółka trwać będzie do końca 2018 roku.

Nie może Pani w żaden sposób zablokować możliwości wypowiedzenia udziału w spółce wspólniczce, niestety. Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Białymstoku z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn.akt I ACa 27/16, „każdy wspólnik spółki cywilnej ma niczym nieograniczone prawo, aby wystąpić ze spółki zawartej na czas nieoznaczony, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec obrachunkowego (art. 869 § 1 k.c.). W takim wypadku wspólnik występujący ze spółki nie tylko nie musi uzasadniać swej woli wypowiedzenia, ale w ogóle nie muszą zachodzić jakiekolwiek racjonalne powody takiej decyzji. Wówczas nie wymaga się nawet, aby wspólnik podawał do wiadomości spółki powody skłaniające go do wystąpienia”.

Do końca roku zatem nie musi się Pani na nic godzić, spółka będzie trwać, potem niestety nie ma Pani już możliwości zmuszenia koleżanki do kontynuowania wraz z Panią działalności w formie spółki cywilnej. Na chwilę obecną ona z kolei nie może Pani zmusić do wcześniejszego rozwiązania spółki.

Dopiero po chwili rozwiązania spółki będzie trzeba się rozliczyć pomiędzy sobą. Rozliczeń pomiędzy wspólnikami dotyczy treść art. 871 Kodeksu cywilnego, który poniżej Pani zacytuję:

„§ 1. Wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

§ 2. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki”.

Krótko mówiąc, odbiorą sobie Pani rzeczy, jeżeli wniosłyście do spółki, użyczając je do korzystania, i jeżeli będą na to środki w pieniądzu, wypłacicie sobie wkład określony w umowie spółki, jeżeli coś jeszcze zostanie, podzielicie zgodnie z tym, jaki udział w zysku macie określony w umowie spółki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej (dwuosobowej). Chciałbym wystąpić ze spółki, jak należy to zrobić? Co stanie się ze spółką po moim...

Wystąpienie ze spółki cywilnej mniejszościowego wspólnika a nowy wspólnik

W jaki sposób dokonać zamiany wspólników w spółce cywilnej przy minimalnych kosztach? W skład obecnej spółki wchodzi mój ojciec, który ma 10%...

Zaprzestanie prowadzenia spółki cywilnej a wypowiedzenie pracy pracownikowi

Mam 59 lat i 6 miesięcy. W grudniu tego roku skończę 60 lat; 1 września tego roku uzyskam 40-letni staż pracy. 31 maja br. otrzymałam po 21...

Rozwiązanie spółki cywilnej i przekazanie nieruchomości na cele osobiste

Prowadzimy spółkę cywilną z mężem od 1998 r., w trakcie trwania spółki kupiliśmy nieruchomość na działalność gospodarczą, na którą...

Umowa na sprzedaż udziałów w spółce cywilnej

Sprawa dotyczy umowy na sprzedaż udziałów w spółce cywilnej. Ja oraz dwie osoby jesteśmy wspólnikami w spółce cywilnej. Ja mam oficjalnie 40%...

Wystąpienie ze spółki cywilnej i wypłata udziałów w środkach trwałych

Wspólnik 3-osobowej spółki cywilnej chce wystąpić ze spółki w trybie natychmiastowym. Czy może to zrobić? Jaki termin musi być zachowany? Wypłata...

Wejście do spółki męża i teścia

Wspólnicy (mąż i teść) zakupili w roku 2007 w ramach działalności nieruchomość. Czy jest możliwe moje wejście do spółki cywilnego,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}