Przystąpienie do spółki cywilnej spadkobiercy

• Autor: Katarzyna Siwiec

Zmarł jeden ze wspólników spółki cywilnej, a tym samym małżonek wspólniczki. W umowie spółki jest zapis, że w razie śmierci jego spadkobiercy wejdą do spółki, wskazując jedną osobę. Małżonkowie mają dwie córki, jedna z nich prowadzi działalność gospodarczą i poszerzyła swoją działalność o udział w spółce i ona będzie wskazanym spadkobiercą do prowadzenia. Jak udokumentować przystąpienie do spółki spadkobiercy (córki)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przystąpienie do spółki cywilnej spadkobiercy

Kto nabywa prawa związane z uczestnictwem zmarłego wspólnika w spółce cywilnej?

Zapis umowy, który Pani zacytowała, jest w zasadzie powtórzeniem możliwości, jakie daje art. 872 Kodeksu cywilnego, który brzmi: „można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W wypadku takim powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki”.

Przepis ten nie reguluje tego, kto nabywa prawa związane z uczestnictwem zmarłego wspólnika w spółce cywilnej, ani czy jeżeli nabywa je wiele osób, to nabywają je one na zasadach wspólności łącznej, czy wspólności w częściach ułamkowych. Sposób wykonywania tych uprawnień będzie wynikał wyłącznie z przepisów prawa spadkowego. Do czasu zatem wskazania jednej osoby mamy do czynienia ze wspólnikiem zbiorowym ale takim, który nie współdziała z pozostałymi wspólnikami w zarządzaniu spółką.

Zobacz też: Przystąpienie do spółki cywilnej

W jaki sposób należy wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała prawa wszystkich spadkobierców

Dopiero wskazanie jednej osoby powoduje, że może ona uczestniczyć w prowadzeniu spraw spółki, a więc zarządzeniu łącznie z innymi. Stan ten trwa dopóty, dopóki nie zostanie dokonany dział spadku. Jeśli bowiem spadek zostanie podzielony i np. spadkobiercą udziałów w spółce zostanie jedna z córek, stanie się ona wspólnikiem.

Przechodząc już stricte do odpowiedzi na Pani pytanie – jak Pani zapewne zauważyła, przepis nie wskazuje, w jaki sposób należy wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała prawa wszystkich wspólników (obu córek). Oznacza to, że można wskazać ją w każdy dopuszczalny sposób. Jak bowiem stanowi art. 60 Kodeksu cywilnego, „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli)”.

Można byłoby to zatem zrobić nawet w formie ustnej, aczkolwiek ze względów dowodowych zawsze dobrze jest zrobić to na piśmie, nawet jeśli wspólniczka wie, kto będzie wykonywał w imieniu spadkobierców prawa i obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki. Najlepiej – bo proszę nie zapominać, że wspólniczka nadal jest spadkobiercą – aby wszystkie 3 Panie podpisały się na dokumencie, w którym będzie zawarty wyraźny zwrot, że wspólnie oświadczacie, iż osobą, która będzie wykonywała prawa spadkobierców, jest wybrana córka, wskazana z imienia i nazwiska.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »