Prowadzenie spółki cywilnej i kłopoty przez męża-alkoholika

Razem z mężem prowadzimy spółkę cywilną od 12 lat. Mąż jednak ma problem alkoholowy, przepija zarobki, nie pomaga w prowadzeniu firmy, a ja przez niego nie mam na spłatę kredytu. Co robić?

więcej ››

Czy uchwały spółki wymagają zgody wszystkich wspólników?

W umowie spółki jest zapis, że uchwały zgromadzenia wspólników wymaga m.in. określenie wysokości i terminów uiszczenia dopłat oraz ich zwrotu; podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego. Czy zgodnie art. 246 § 3 takie uchwały wymagają zgody wszystkich wspólników?

więcej ››

Długi prywatne w spółce jawnej

Istnieje spółka jawna złożona z dwóch osób. Jeden ze wspólników ma długi prywatne. Czy spółka / drugi wspólnik za te długi odpowiadają? Jeżeli tak – w jaki sposób?

więcej ››

Zmiany w spółce z o.o. a kapitał zakładowy

Mam pytanie dotyczące spółki z o.o. Jedyny wspólnik zbywa swoje udziały w spółce, w której jestem wiceprezesem. Ustaliliśmy cenę za 196 udziałów – 40 000 zł. Tymczasem kapitał zakładowy wynosi 120 000 zł. Czy taka kwota jest możliwa i czy trzeba obniżyć kapitał zakładowy? Spółka od kilku lat ma straty. I drugie pytanie – czy po zmianie wspólnika konieczna jest zmiana umowy spółki?

więcej ››

Dochodowa strona internetowa niepełnoletniej osoby

Prowadzę własną stronę internetową, która przynosi dość ciekawe przychody, jednak nie jest zarejestrowana jako działalność, gdyż nie jestem jeszcze osobą pełnoletnią. I właśnie tutaj pojawia się pytanie, ponieważ kupuję reklamę strony u innych osób i nie wiem, czy mogę podpisać z nimi np. umowę o dzieło, aby kwotę, którą zapłaciłem za reklamę, uznać jako koszty uzyskania przychodu. Jeśli mogę zrobić coś takiego, to jaki dokument mam zanieść księgowej w czasie rozliczeń? Czy zapłatę za fakturę wysyłam w kwocie netto czy brutto?

więcej ››

Czy osoba spoza stowarzyszenia może uczestniczyć w jego zebraniu?

Prowadzę (jako członek zarządu) stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna i w związku z tym mam pytanie natury prawnej. Jak co roku organizuję walne zebranie członków (sprawozdawcze co roku, a raz na pięć lat sprawozdawczo-wyborcze) i w zeszłym roku miałem taką sytuację, iż przybył na to zebranie pan nienależący do tego stowarzyszenia i musiałem go dopiero wyprosić i to z wielkim trudem. Człowiek ten zapowiada swój udział w nadchodzącym spotkaniu, a wiem, że chce tylko namieszać i się kłócić. Czy zgodnie z prawem osoba spoza stowarzyszenia może uczestniczyć w jego zebraniu? Na jakiej podstawie mogę żądać opuszczenia spotkania przez tę osobę?

więcej ››

Skompletowanie podpisów pod sprawozdaniem finansowym

Jeżeli sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez wszystkich członków zarządu, a przebywają oni na terenach czterech rożnych krajów, to skompletowanie wszystkich podpisów zajmie mi co najmniej tydzień. Czy data podpisu może być datą późniejszą? Czy data może być wpisana pod każdym podpisem przez jedną powołaną osobę? Czy mogę skompletować podpisy na 5 oddzielnych egzemplarzach? Czy istnieje jakąś zgodna z prawem procedura w tym przypadku? W Polsce jest wiele spółek z zarządem wieloosobowym i częściowo przebywającym za granicą, a więc zakładam, że musi być na to jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam, Hania

więcej ››

Odwołanie od decyzji UKS w sprawie VAT a niewypłacalność spółki

Jako wspólnicy spółki jawnej nabyliśmy półtora roku temu ogół praw i obowiązków spółki jawnej. W tym czasie w spółce prowadzone było postępowanie kontrolne w zakresie VAT, o czym wiedzieliśmy, spółka funkcjonuje do dnia dzisiejszego. UKS wydał decyzję, wyliczając spółce zobowiązanie do zapłacenia VAT, od tej decyzji spółka wniosła odwołanie i miesiąc temu izba skarbowa wydała decyzję podtrzymującą wcześniejszą decyzję UKS. Wnosimy skargę do WSA, niestety kwota jest na tyle duża, że majątek spółki jej nie zaspokoi. Zgłaszamy więc upadłość do sądu. Czy w przypadku niezaspokojenia kwot wynikających z decyzji wierzyciel może sięgnąć do majątku poprzednich wspólników lub czy my możemy zrobić to z powództwa cywilnego, gdyż decyzje dotyczą lat, kiedy oni byli właścicielami spółki?

więcej ››

Czy mogę otrzymywać wynagrodzenie zmienne od spółki?

Jestem jedynym udziałowcem w sp. z o.o. Chciałbym z niej pobierać wynagrodzenie z tytułu powołania na funkcję prezesa zarządu. Czy takie wynagrodzenie może być zmienne?  Przykładowo: kwota stała wynagrodzenia wynosząca 1000 zł oraz dodatek/premia miesięczna uzależniona od pozyskanych umów. Proszę o ocenę takiego rozwiązania. Nie chciałbym, aby US zarzucił mi omijanie dywidendy. Dodam, że posiadam 100% udziałów w tej spółce i jestem w niej prezesem zarządu. Nie ma rady nadzorczej, wspólnika. Nie łączy mnie żaden inny stosunek prawny ze spółką.

więcej ››

Zgoda byłego wspólnika na dalsze prowadzenie spółki

Jestem współwłaścicielem z siostrą domu i budynku, w którym prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej. Chcę wyjść ze spółki. Czy siostra musi mieć moją zgodę jako byłego wspólnika na dalsze prowadzenie tej spółki?

więcej ››

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej, krok po kroku

W jaki sposób dokonać zamiany wspólników w spółce cywilnej przy minimalnych kosztach podatkowych? W skład obecnej spółki wchodzi teść i moja żona. Teść występuje i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a na jego miejsce wstępuję ja – w celu zachowania ciągłości spółki. Proszę o przedstawienie korzystnej procedury krok po kroku.

więcej ››

Zatrudnianie członków zarządu spółki z o.o. w ramach stosunku pracy

Czy spółka z o.o. może zatrudniać na pełen etat na stanowisku prezesa zarządu swojego udziałowca, który posiada 100% udziałów? Albo drugi wariant – 99% udziałów? Jaką składkę ZUS w przypadku posiadania 99% udziałów zapłaci taka osoba, gdy jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą?

więcej ››

Jak przekazać część premii wdowie po wspólniku?

Dwuosobowa spółka cywilna ABC s.c. świadczyła usługi innej firmie (np. XYZ SA) na podstawie wieloletniej umowy. W umowie był zapis, że po zakończeniu świadczenia usług firma XYZ SA wypłaci spółce cywilnej premię. Półtora roku przed końcem umowy zmarł jeden ze wspólników. Spółka przestała istnieć. Drugi ze wspólników kontynuował działalność gospodarczą, podpisał aneks do umowy ze spółką XYZ SA przejmując zobowiązania spółki ABC s.c. Po zakończeniu umowy spółka XYZ SA wypłaciła premię na konto żyjącego byłego wspólnika spółki ABC s.c. Powstał problem rozliczenia się z premii z wdową po zmarłym wspólniku. Większa część premii została wypracowana przez obu wspólników. Prawie połowa premii (przyjmijmy: 45%) powinna przypaść wdowie. Problem jest w prawnym przekazaniu tych pieniędzy. 100% premii stanowi przychód wspólnika, który doprowadził umowę do końca. Jak przekazać wspomniane 45%, aby stały się one kosztem dla przekazującego i przychodem dla wdowy?

więcej ››

Zyski wspólnika spółki cichej

Zawiązałam ustną umowę ze znajomą prowadzącą działalność gospodarczą (ja nie prowadzę DG) na takich zasadach, że ja daję wkład 50% i pobieram zyski 50% z prowadzenia jej biznesu. Wpłaciłam już tej osobie na konto część wkładu (połowa franczyzy i połowa kosztów za dostosowanie lokalu do przyszłego wykorzystania), a część ustalonej kwoty dałam jej w gotówce. Zatem jakiej formy prawnej użyć, aby zawrzeć w niej naszą umowę i rozliczenia? Zastanawiam się nad umową cichej spółki – czy to jest dla nas dobre rozwiązanie i jak taka umowa jest opodatkowana? Czy konieczne są dwie umowy – pierwsza na franczyzę (bo z niej korzystamy również w innym lokalu, gdzie nie mam prawa do takich zysków) i druga – na wkład i zyski z nowego lokalu? Jak spisać pokwitowanie na już przekazany wkład finansowy? Czytałam o cichej spółce, że mogę mieć zyski z tytułu odsetek od pożyczki, czy to znaczy, że w pokwitowaniu na otrzymane ode mnie wsparcie finansowe mogę użyć słowa „pożyczka” i czy takie pokwitowanie też jest opodatkowane?

więcej ››

Zmniejszenie udziału w firmie

Posiadam ponad 5% akcji firmy. Zamierzam sprzedać część akcji, co spowoduje spadek mojego udziału poniżej 5%. Czy o tym fakcie powinienem zawiadomić firmę i KNF?

więcej ››

Zatrudnienie siostry do opieki nad mieszkaniem

Przebywam i pracuję w Anglii. W Polsce mam wciąż meldunek i mieszkanie. Chciałabym jako osoba prywatna zatrudnić moją siostrę do opieki nad tym mieszkaniem. Siostra straciła pracę i jest jej ciężko coś znaleźć ze względu na wiek (55 lat). Chciałabym, żeby to zatrudnienie było całkowicie legalne, z umową i składkami ZUS. Czy fakt, że centrum moich interesów życiowych jest poza Polską, nie stoi temu na przeszkodzie? Czy musi to być cały etat, a nie na przykład 1/2? Jak praca na część etatu będzie liczona do stażu pracy (jeśli 1/2 etatu, to będzie liczone tylko jako 6 miesięcy)? Czy lepiej z siostrą zawrzeć umowę-zlecenie? Na jaki okres mogłaby być taka umowa? Jakie obowiązki będą spoczywały na mnie jako potencjalnym pracodawcy?

więcej ››

Wypowiedzenie umowy spółki jawnej i jej likwidacja

Chciałabym rozwiązać dwuosobową spółkę jawną przez wystąpienie z niej i bez przeprowadzania likwidacji. Spółka nie działa już od paru lat. Złożyłam jakiś czas temu wypowiedzenie umowy spółki, przyjęte przez moją byłą wspólniczkę, niestety sąd wniosek zwrócił z nieznanych mi powodów. Sprawę pogarsza fakt, że nie utrzymuję kontaktów z byłą wspólniczką i nie wiem, gdzie przebywa. Spółka ma długi, które spłacam poprzez komornika i chciałabym ogłosić upadłość konsumencką, ale najpierw muszę się pozbyć spółki. Jak to zrobić? Nie mam ani środków na przeprowadzenie upadłości, ani nie wiem, gdzie przebywa była wspólniczka.

więcej ››

Rozpoczęcie działalności a obowiązek zawiadomienia Sanepidu

Otwieramy gabinet manicure i pedicure. Nasze zapytanie dotyczy odbioru i kontroli Sanepid. Według pozyskanych informacji ustawa to regulująca (z 2014 r.) przestała obowiązywać, a nowej nie ma, w związku z tym podobno nie musimy składać wniosku o odbiór lokalu przez Sanepid. Czy to prawda?

więcej ››

Zakup i sprzedaż domen przez osobę prywatną

Zakupiłam kilka miesięcy temu kilkadziesiąt domen z zamiarem zagospodarowania części pod stronę internetową firmy, którą będę zakładać, prowadzenie bloga, ale również w celu sprzedaży i/lub zaparkowania około połowy z nich. Zrobiłam to jako osoba prywana, tzn. nie posiadając działalności gospodarczej. Przez cały ten okres nie czerpałam z nich żadnych zysków. Teraz chciałabym wystawić część z nich na sprzedaż. Czy sprzedaż kilkunastu domen w przeciągu np. 6 i więcej miesięcy, bez zakupu kolejnych celem sprzedaży, będzie uznana jako prowadzenie działalności? Czy domeny mogę wystawić na sprzedaż poprzez aukcje i inne ogłoszenia, ale założyć działalność gospodarczą dopiero w momencie znalezienia klienta, czyli np. dzień przed dokonaniem transakcji? Liczę się z tym, że mogę nie znaleźć chętnych na kupno przez kilka miesięcy, a nie chciałabym ponosić przez ten czas kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Justyna Gęgotek

więcej ››

Przekazanie udziałów w spółce z o.o.

Mam 75 lat. Jestem wspólnikiem w sp. z o.o. (spółka rolna z 6 udziałowcami i 29 udziałami), ja mam 6 udziałów. W jaki sposób najkorzystniej, najprościej, bez długich okresów spraw sądowych przekazać udziały dla córki i syna, na wypadek śmierci, oraz aby też nie było to uciążliwe dla spółki, np. na wypadek potrzeby złożenia podpisu, poświadczenia?

więcej ››

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.020218133926392 sek.